Archiv rubriky: Aktuality

Co bychom se báli na Prachovské skály …

Pobyt v přírodě se uskutečnil v rekreačním středisku Eden v Jinolicích ve dnech 27.-29.5. 2026. Zúčastnili se zájemci z 3. a 4. třídy, celkem 35 dětí.

Děti měly možnost poznávat okolí Jinolic. První den jsme vyšli k Rumcajsově jeskyni a na Brada ( cca 4 km). Po cestě zpět jsme zařadili 3  aktivity v lese. Po večeři jsme se inspirovali postavou Rumcajse a úkoly  byly zaměřené na pohádkové postavy. Druhý den jsme dopoledne strávili v areálu rekreačního střediska- děti plnily pracovní list- dětské sudoku, hravé opakování angličtiny, dále ve dvojicích obcházely 18 stanovišť, kde odpovídaly na různé otázky. Po vyluštění tajenky hledaly v okolí poklad. Odpoledne jsme se vydali do Prachovských skal – podívali jsme se na vyhlídky, nakoupili jsme si něco na památku i něco dobrého u Turistické chaty, vyfotili se u místního skřítka Pelíška, splnili na tabulích skřítkovy úkoly  a přes hotel Skalní město jsme došli zpět do Jinolic ( cca 7,5 km). Večer si  ještě chlapci zahráli oblíbený fotbal. Poslední den jsme uklidili pokoje. Dívky hrály běhací hru Člověče, nezlob se a cvičily s padákem, chlapci hráli fotbal a vybíjenou. Na závěr měli všichni napsat nebo nakreslit něco ze zážitků z pobytu. Počasí bylo nádherné, pobyt se celkově vydařil.

Úplata za ŠD a MŠ v novém školním roce

Zřizovatel školy stanovuje v souladu s § 123 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, výši úplaty pro školní rok 2026/2027 za zájmové vzdělávání ve školní družině ve výši 200 Kč za jeden kalendářní měsíc, v mateřské škole 500 Kč za jeden kalendářní měsíc.

Úplata je splatná způsobem a v termínech stanovených školou. Podrobné informace k platbám budou zákonným zástupcům sděleny na začátku školního roku.

Případné osvobození od úplaty nebo její snížení se řídí platnými právními předpisy a vnitřními předpisy školy.

V Železnici dne 1. 6. 2026

Mgr. Soňa Munzarová, ředitelka školy

Siréna, proudnice a spousta zážitků

V pátek 29. května navštívily děti z obou oddělení školní družiny místní hasičskou zbrojnici v Železnici. Dobrovolní hasiči si pro nás připravili zajímavé odpoledne plné ukázek a povídání o své práci.

Děti si mohly zblízka prohlédnout hasičské auto, nahlédnout do jeho vybavení a dozvědět se, k čemu slouží jednotlivé přístroje a nástroje. Největší nadšení však vyvolala možnost vyzkoušet si stříkání vody na cíl pomocí hasičské proudnice.

Návštěva byla nejen zábavná, ale i velmi poučná. Děti se dozvěděly mnoho nového o práci hasičů a na závěr si vyslechly i spuštění hasičské sirény, které bylo krásnou tečkou za celým odpolednem.

Dobrovolným hasičům v Železnici děkujeme za milé přijetí, ochotu a čas, který nám věnovali. Už teď se těšíme na další setkání.

„Jak krteček ke kalhotkám přišel“ Návštěva muzea

V pátek 22. května 2026 navštívilo 1. oddělení školní družiny místní muzejní chaloupku. Paní Simona Hrabalová spolu s praktikantkou Adélkou si pro děti připravily hezký program podle pohádky „Jak krteček ke kalhotkám přišel“.

Děti si povídaly o tom, jak se dříve zpracovával len a jak vznikaly nitě nebo látky. Vyzkoušely si také poznávání různých druhů přízí a materiálů, například lnu, bavlny nebo sójové příze, což je velmi zaujalo. Největší úspěch mělo předení na kolovrátku, kde si každý mohl vyrobit svůj vlastní barevný provázek.

Celé dopoledne se nám moc líbilo a děti odcházely plné zážitků.

Oslavy 90. výročí otevření školní budovy 16. 5. 2026

Již mírně před oficiálním zahájením v 10.00hod. jsme otevřeli školu široké veřejnosti u příležitosti oslav 90. výročí otevření školní budovy v Železnici.

V jednotlivých třídách byly pro návštěvníky připraveny výstavy kronik (ty nejstarší měl pod dohledem pan archivář z Jičína) a fotodokumentace z minulých let. Jedna učebna byla zařízena jako „retroučebna“ se starými pomůckami a dílničkou pro děti, jiné učebny byly vybaveny novodobými pomůckami a v dalších se nabízela možnost vyzkoušet si drobné úkoly na koncentraci pozornosti, fyzikální pokusy, cvičení z českého jazyka či počítačové úlohy a v tělocvičně byla možnost vyzkoušet si různé sporty. Přístupné byly výjimečně i kabinety pedagogů, které prošly o loňských letních prázdninách celkovou rekonstrukcí.

Během prohlídky si mohli zájemci vyzkoušet také drobné úkoly spojené s jednotlivými ročníky. Ač se zdálo, že úkoly jsou jednoduché, ne vždy to šlo úplně snadno. Ti, kteří byli ve všech ročnících úspěšní, získali po jejich splnění „vysvědčení absolventa“.

A co kultura? Po krátkém úvodním slovu ředitelky proběhla 2 kulturní vystoupení žáků školy ve spolupráci se ZUŠ Lomnice nad Popelkou (jedno dopoledne, jedno odpoledne). Obě byla velmi vydařená a žáci v nich předvedli, jak skvěle ovládají hru na hudební nástroje, tancování i dramatizaci pohádek. Žáci 8. ročníku následně skvěle prezentovali projekt Příběhy našich sousedů, který představuje životní příběhy významných žijících osobností Železnice.

Ve školní jídelně se nacházela improvizovaná kavárnička, kde se nabízela káva, čaj a jiné nápoje, ale také slané či sladké občerstvení připravené žáky či pracovníky školy.

Takto nabitý byl slavnostní den ve škole. Velmi děkujeme všem, kteří za námi zavítali a strávili ho s námi. Přesné číslo účastníků nemáme k dispozici, ale přes 300 vás bylo určitě! Někteří nám zde zanechali svoji stopu v podobě vzkazu do příštích let na Stromě přání, někdo věnoval pár vět do pamětní knihy a jiní pro připomínku účasti pověsili mašli na naše stromky u paty schodiště.

Zachovejte nám přízeň i nadále a někdy příště na viděnou!!!

Mladý jičínský přírodovědec – soutěž na Prachově

24. 4. 2026 v 7:40 jsme se sešli na autobusové zastávce, kde nám paní asistentka vysvětlila pravidla slušného chování. Poté jsme nastoupili do autobusu.  Při přestupu do dalšího autobusu, který nás měl odvézt na místo konání, byl autobus plný. Museli jsme počkat, až odveze první skupinu dětí a vrátí se pro nás.

Do Prachovských skal jsme dorazili kolem 9. hodiny. Hned po příjezdu nám rozdali startovní čísla, barvy tratí a časy startu. Já s Lukášem jsme dostali červenou trať s číslem 21, Tadeáš a Ondra dostali číslo 23.

Na každém stanovišti jsme odpovídali na pět otázek a pět poznávaček. První stanoviště bylo zaměřené na kameny, což se nám bohužel příliš nepovedlo. Ostatní disciplíny nám ale šly lépe. Druhé stanoviště bylo o ptácích a otázky byly poměrně jednoduché, například: „Jaký pták klade vajíčka do jiných hnízd?“

Třetí stanoviště bylo zaměřené na obojživelníky, které jsme zvládli nejlépe. Poté následovaly otázky o Jičíně, které nám nedělaly žádný problém – všechny jsme měli správně. Jako poslední byla botanika, kterou jsme také zvládli, i když ne úplně bez chyb. Nakonec nás čekal náročný výstup do cílového kopce, který nám dal zabrat, ale zvládli jsme ho.

Po soutěži jsme odevzdali startovní čísla a dostali jsme tatranku a čaj. Mezitím jsme čekali na vyhlášení výsledků. My jsme se umístili na 11. místě, Tadeáš a Ondra na 9. místě a Matěj a Erik se umístili na krásném 2. místě. Každý z nás dostal gumovou myšku.

Cesta zpátky byla náročná, protože v autobuse byly tři školy. Jakmile jsme dorazili na autobusové nádraží, spěchali jsme na spoj domů. Celý výlet byl zakončen před školou, odkud se každý vydal svou cestou.

Den jsme si moc užili, s paní asistentkou byla legrace a už teď se všichni těšíme na příští rok.

Radovan Vinkler, 8. třída

Fotbalový McDonald´s Cup 2026

27.-28.dubna vstoupily naše výběry školy do tradičního fotbalového turnaje McDonald´s Cup, který zahájil okrskovým kolem v Jičíně. Za účasti deseti škol proběhl v pondělí turnaj výběrů 2.-3.ročníků, ve kterém náš tým obsadil 7.místo. Chybělo nám trochu fotbalového štěstí, protože ve výkonnostně vyrovnaném klíčovém utkání se Sobotkou jsme dostali obě branky až v poslední minutě a remízou 2 : 2 nám získaný bod stačil pouze do boje o konečné sedmé pořadí. Výhra by nás bývala poslala do boje o medaile. Rozhodla tedy jediná branka, ale tak to ve sportu chodí. V kategorii B žáků 4.-5.ročníků jsme naplnili svoji ambici. Ve skupině jsme skončili na druhém místě, když jsme si poradili i s papírově největším favoritem turnaje ZŠ Husova Jičín v poměru 3 : 1. Do boje o medaile jsme v semifinále nastoupili proti Kopidlnu. Celé utkání jsme byli lepším týmem, ale soupeři stačily pouhé dvě střely na naší branku, aby utkání šťastně vyhrál 2 : 1. Klíčovou postavou zápasu byl soupeřův vynikající gólman, který vychytal naše střelce. Bezprostředně po utkání z toho byli kluci moc smutní, ale zmobilizovali všechny síly a v boji o bronz jednoznačně přehráli Sobotku 4 : 1 a odvezli si zcela zasloužený bronz. Kopidlno pak se štěstím turnaj a postup do dalšího kola vyhrálo, když po finálové remíze zvítězilo na penalty nad ZŠ Železnická z Jičína. Na závěr bych rád konstatoval, že náš tým předváděl na turnaji nejlepší fotbal a zasloužil si postoupit do dalšího kola. Tentokráte chyběl opravdu kousíček, tak snad příští rok …

Modrý den

  1. dubna jsme se zúčastnili kampaně „Modrý den“ zaměřené na osvětu o autismu. Cílem kampaně bylo zvýšit povědomí o autismu mezi žáky a podpořit empatii a inkluzi ve školním prostředí. V rámci kampaně proběhla v každé třídě i výuka věnovaná této problematice. Zapojením do této iniciativy jsme pomohli odbourat mýty o autismu. Díky tomu se budeme snažit vytvářet prostředí, které bude vstřícné a chápavé vůči těmto dětem. Tento den jsme podpořili i modrým oblečením.

Kampaň obyčejného hrdinství

Kampaň OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ vychází z principu, že každý člověk má moc změnit svět, ve kterém žije, i kdyby to bylo jen o nepatrný kousek. Pokud však těch pozitivních nepatrných kousků budou stovky, tisíce a miliony, tak se mohou začít dít velké věci.

Již několik let se také snažíme přispět svým dílem a zapojit se. Pokud se k nám chcete přidat, vyberte si jednu či více výzev z tohoto přehledu a zkuste je týden plnit. Své výsledky potom zapište do formuláře.

Děkujeme všem, kdo do toho jdou s námi!

Ukliďme Česko

V pátek 27. 3. proběhl v naší škole tradiční den spojený s ekologií- Ukliďme Česko. Žáci 1. stupně měli 1 vyučovací hodinu zaměřenou na třídění odpadu- Tonda obal. Dále se stejně jako žáci 2. stupně zabývali se svými vyučujícími různými tématy- např. plasty, jídlo- plýtvání, ekologický AZ kvíz, vlastivědný AZ kvíz, doba rozpadu odpadu, voda … Všichni žáci se také vydali po určených trasách městem a okolím a sbírali odpadky. Děkujeme všem za malou, ale důležitou pomoc přírodě.

Školní boulder pohár ve Vrchlabí

Ve čtvrtek 26. 3. jsme se zájemci z 6. – 8. třídy vyrazili do Vrchlabí na Školní boulder pohár. 20 zkušených i méně zkušených nadšenců se pokusilo zdolat 7 různě náročných cest na stěně. A jak to lezci viděli?

Tadeáš Horák: Dnešní akce na boulderu ve Vrchlabí se mi moc líbila. Je to skvělá zkušenost a určitě si někdy půjdu zalézt znovu. Velmi doporučuji.

Terka Jandová:  Moc mě to bavilo. Cesty byly docela obtížné, takže to nebyla nuda. Rozhodně bych jela i příští rok.

Kateřina Jungová: Líbilo se mi, že jsme tam byli z více tříd a že i ostatní jako fotbalisti viděli, že existuje i jiný sport než fotbal. Moc mě to bavilo a určitě pojedu i příště. Byla to i pro mě nová zkušenost.

Eliška Machová: Ve Vrchlabí to bylo skvělý, moc milí instruktoři, kteří vše vysvětlili. Byla to jedna z nejlepších akcí ve škole, co jsem kdy zažila, a určitě bych tam jela znovu.

Karolína Jančarová: Byla to skvělá nová zkušenost. Pro mě to bylo obtížnější, než jsem čekala.

Honza Ježek: Líbilo se mi to. Na začátku mi to moc nešlo, ale pak se to zlepšilo. Byl to skvělý zážitek. A nejlepší bylo lezení na konci, když jsme lezli, jak jsme chtěli.

Aiman Mohammad: Výlet byl dobrý a líbilo se mi to lezení. Prostě to bylo skvělý.

Šimon Khun: Byly to náročné trasy, proto mě teď bolí ruce. Ale užil jsem si to a bylo to skvělý. Rád bych jel znovu.

Jonáš Hlubuček: Boulder byl skvělý, vyzkoušeli jsme si taky něco, co normálně neděláme. Našli se i talenti, kterým to šlo. Já to osobně nebyl.

Vojta Blažek: Byl to zajímavý zážitek.  Velice jsem si to užil a jsem rád, že mi tato akce byla nabídnuta.

Robin Plával: Byl to opravdu zajímavý zážitek. Jsem velice rád, že jsem si to mohl vyzkoušet. Bylo to hodně těžké, ale zároveň zábavné.

Soutěž Mladý zemědělec

V úterý 3. 3. 2026 si 3 žáci naší školy vyzkoušeli účast v soutěži Mladý zemědělec. Na začátku je čekal 30ti otázkový test z oblasti zemědělství a následně si mohli vyzkoušet šest disciplín, kde své teoretické znalosti propojili s praxí. Počasí nám přálo a na statku Zemědělské akademie v Hořicích se nám moc líbilo.

Slavnostní vyhlášení výsledků nás čekalo v kině, kam přijeli i zástupci z Královéhradeckého kraje i sponzorů. Žáci naší školy se připravovali poctivě, a tak i výsledek byl více než uspokojivý. Obsadili jsme z celkového počtu 33 účastníků z 11 škol 17. místo – Marianka Jenčovská (3. místo v praktické části), 11. místo – Nelča Vojtěchová (1. místo v praktické části) a příčku nejvyšší, tedy 1. místo Honzík Ježek! Za svůj skvělý výkon obdržel diplom, medaili i spoustu dárků od sponzorů. Nyní je před ním však další meta. Tou je nějaké pěkné umístění v celorepublikovém finále, neboť si svým výkonem zajistil místo mezi finalisty 17. června v Brně. Budeme držet palce!

Den naruby

28. 1. jsme si užili „Den naruby“. Vše spočívalo v tom, že děvčata přišla v chlapeckém oblečení a chlapci mohli přijít oblečeni jako dívky. Třídy, kde se zapojil větší počet dětí, si s touto proměnou zažily velkou legraci. Nejlépe zapojenou třídou se stala třída čtvrtá, kterou místo paní učitelky učil „pan učitel“.

Lyžařský výcvik – 5.den

Dnes jsme si užili naprosto fantastickou lyžovačku. Nebe bez mráčků ani větévka se nepohnula. Večer upravili sjezdovku, která byla dnes excelentní. Po povinném nácviku oblouku jsem si již užívali volných jízd a užili si to dnes opravdu do sytosti. Až uzavření vleku nás dnes vyhnalo ze svahu. Večer jsme společně zhodnotili náš společný týden a ještě se věnovali poslednímu programu. Sledovali jsme v akci úspěšné české lyžaře dávné minulosti i současnosti, věnovali jsme se tématu letního a zimního turistického značení a zcela na závěr lavinovým situacím. Ráno zabalíme a frrrr domů.

Lyžařský výcvik – 4.den

Dnes jsme strávili opravdu nádherný den na sjezdovce. Perfektně upravená trať nám umožnila dopoledne zvládnout základní didaktická cvičení k upevnění lyžařských dovedností s hlavním cílem zvládnout a zdokonalit základní oblouk. Po řádném nácviku jsme si již užili volné ježdění, na které jsme se tolik těšili. Večer jsme zhlédli film Poslední závod, který nám doplnil již získané vědomosti o začátku lyžování na českém území a hlavně o výrazných osobnostech, představitelích a propagátorech lyžařství počátku minulého století.

Lyžařský výcvik – 3.den

Sluníčko a modré nebe nad hlavou to je tento týden skutečná jistota. Prodloužené dopoledne jsme věnovali běžeckým výletům. Skupinka zdatnějších vyrazila ve směru Sněžka na Růžohorky a zbytek po okruhu Pěnkavčího vrchu s občerstvením na Portášově boudě. Po včerejší adaptaci na běžky se nám dnes jelo o poznání lépe. Po pozdějším obědě jsme se věnovali sportovním aktivitám kolem hotýlku. Zapůjčili jsme si saně a ježdíky a pořádně jsme se vydováděli. Večer jsme se seznámili s pravidly chování na sjezdovce a některými cviky, které nás zítra čekají při trénování sjezdového oblouku. Na závěr večera jsme se ještě pobavili při týmových soutěžích. Zítra ráno již „hurá“ na sjezdovku ….

Lyžařský výcvik – 2.den

Led, led, led a jehličí, to bychom mohli stále opakovat celý den o běžeckém terénu. Sluníčko svítí, modré nebe bez mráčků, ale terén a aktuální podmínky pro běžce na lyžích jsou u Krakonoše hodně žalostné. Proto jsme si dnes opravdu dali do těla. Dopoledne trochu pouček o technice na okruhu kolem Červeného vrchu a odpoledne již tradiční přesun na krásný 5 km okruh kolech Pěnkaváku. Doufali jsme, že alespoň odpoledne bude ve stopě lépe. No, byla to pořádná „hančovina“. Na konci běžecké lekce jsme sklouzli na čaj na chatu Portášky a kochali se krásnými výhledy na zapadající slunce nad Černou horou. Bezpečný pohyb v horách a historie lyžování na našem území byla pak témata večerního povídání. Večer jsme zakončili krásným francouzským dokumentem Báječná historie lyžování.

Lyžařský výcvik – 1.den

Krkonoše nás přivítaly sluníčkem a náš hotýlek skvělou svíčkovou. Odpoledne jsme se „nazuli“ do sjezdovek a pod chatou na cvičném svahu trénovali základní abecedu sjezdaře. Po podvečerním odpočinku a večeři jsme pokračovali večerním programem. Hlavním tématem byla technika běžeckého lyžování a správná příprava a mazání běžek pro klasickou techniku. Diskutovali jsme o typech běžeckých lyží, čím se od sebe liší a o nutných parametrech, které musíme znát při jejich pořizování. Zhlédli jsme také ve filmové projekci několik českých běžců v akci. Zítra si mnohé ze získaných vědomostí ověříme ve stopě. Čeká nás celý den na běžkách.

Tříkrálová sbírka 2026

V sobotu 10. 1. 2025 vyrazilo 9 skupinek dobrovolníků – koledníků za krásného mrazivého počasí na tradiční Tříkrálovou sbírku. Během dopoledne se jim podařilo navštívit domácnosti v Železnici, Těšíně, Zámezí i Cidlině. Dárci přispívali nejen do charitní kasičky, ale obdarovávali i samotné koledníky ovocem či sladkostmi. Všem dárcům patří velké díky za jejich štědrost a koledníkům za jejich obětavé nasazení. Na dobrou věc se podařilo vybrat 41 036,-Kč! Děkujeme a budeme se těšit příští rok na viděnou!

Sběr starých mobilů

Zapojili jsme se s žáky 6. ročníku do výzvy v rámci projektu Recyklohraní a rozhodli se uspořádat do 31. 1. 2026 Sběr starých mobilů. Sbíráme mobilní telefony tlačítkové nebo smartphone, ať již jsou funkční či nefunkční. S mobilními telefony lze odevzdávat také nabíječky. Nesbíráme žádná jiná drobná elektrozařízení než mobilní telefony. Takto vybrané mobily pak putují k recyklaci a získaný materiál najde své nové uplatnění. Přidejte se k nám!

Jak na učení aneb lednový QR kalendář

Začíná leden, blíží se pololetí a tak možná víc přemýšlíte o dobrých známkách a jak se k nim dostat. Náš kalendář přinese každý den jednu radu ukrytou v QR kódu. Kód naskenujte svým mobilem na nástěnce ve škole nebo zde na webu.

Při chybném načtení (objeví se nějaké číslo) doporučujeme kliknout na požadovaný obrázek s kódem, ten se zvětší na celou obrazovku a takto v plném rozlišení by se již text měl správně dekódovat.

A pokud se vám zrovna nechce hrát si s QR kódy, přidáváme i ukrytý text:

  1. Blíží se pololetí a ty máš pocit, že je potřeba se toho učit víc a víc? Cítíš úzkost, že to nemůže dobře dopadnout? Vyčítáš si, že to nemůžeš stihnout, protože jsi se nezačal učit dřív a teď už je toho moc?
  2. Učit se víc a víc? Nesmysl. Je potřeba učit se lépe. Tak, aby sis toho víc zapamatoval. V následujících dnech se zkusíme podívat na možnosti, které máme. Každý den tu bude jedna nová rada k učení.
  3. Hlavně ale musíš chtít; tvoje vůle a chtění je hlavní podmínkou úspěchu. Pokud si pasivně odsedíš čas ve škole i doma nad sešitem či knihou, neučíš se. Když bereš učení jen jako protivnou povinnost, nemůžeš mít dobré výsledky. Ber to jako svůj osobní cíl a přistupuj k němu aktivně. Rozhodni se dnes, že se vše potřebné opravdu naučit chceš a budeš na tom naplno pracovat!
  4. Nenech se při učení vyrušovat. Potřebuješ se zcela soustředit na to, co zrovna chceš dostat do hlavy. Domluv se s ostatními v rodině, že teď potřebuješ klid, ať za tebou nikdo nechodí. Plně se soustřeď. Čím víc jsi při učení aktivní a soustředěný, tím rychleji se učíš!
  5. Co tě nejsnáze vyruší? Tvůj vlastní mobil. Dej ho na dobu učení pryč. Nejlépe úplně do jiné místnosti. Kamarádi to bez tebe na potřebnou dobu vydrží a ty bez nich taky. Nebo ho úplně vypni a celou dobu učení ho ani neber do ruky.
  6. Jestli můžeš, uč se z papírových materiálů, počítač či jiná technika je moc velké lákadlo k úniku od učení. Sám víš nejlépe, jestli dokážeš zapnout jen stránku, kterou máš použít. Pokud potřebuješ úkol udělat na počítači, dělej tu práci opravdu s myšlenkou jen na učení, nepouštěj nic jiného. Videa a sociální sítě jsou největší zloději soustředění.
  7. Před učením si dojdi na záchod, připrav si nějaké pití, případně si dej něco málo k jídlu. Nastav své tělo na maximální nerušený výkon. Otevři si na 5 minut naplno okno, trochu si zacvič, mozek potřebuje na práci kyslík. Připrav si místo, kde se budeš učit, ať tě tam nic nerozptyluje. Nachystej si všechny potřebné pomůcky, ať nic nehledáš.
  8. Emoce ovlivňují celý náš život, takže i učení. Když se půjdeš učit otráveně, naučíš se méně, než pokud k této práci přistupuješ s dobrou náladou. Plánuj si nějaké malé odměny za to, že se naučíš danou látku. Něco dobrého, oblíbená činnost, hudba, pokec s kamarády, prostě cokoliv, na co se můžeš těšit.
  9. Na učení je potřeba se soustředit, myslet jen na něj. Do plného soustředění se člověk dostane průměrně za 20 minut. Takže 3 vyrušení ti mohou zničit hodinu práce. Pak si říkáš, že se pořád učíš a stejně nic neumíš. Důvodem je, že si nenastavíš podmínky pro klid při učení. Zařiď si nerušený prostor a čas na učení.
  10. Samotné čtení je velmi slabá metoda učení. Sledování písmen očima je málo. Ale bez čtení to většinou nepůjde. V dalších dnech si řekneme, jak čtení využít lépe. Také se můžeš zkusit učit na různých místech nebo v různých polohách; třeba zjistíš, že si víc zapamatuješ v kuchyni než v pokojíčku nebo při chůzi po pokoji než při sezení na židli.
  11. Zkus si číst učivo nahlas. Ze začátku ti to bude divné, ale když čteš nahlas, tak nejen čteš, ale zároveň posloucháš, zapojuješ víc smyslů. Mnoho z nás se učí sluchem, dobře si pamatují to, co ve škole slyšeli. Čím víc smyslů zapojíš, tím víc si zapamatuješ.
  12. Když se učíš, zkoušej si klást otázky na danou látku: Proč je to takto? Jak to funguje? Než se začneš učit, zamysli se: Co už o tomto tématu vím? Co si pamatuji z hodiny? Na co by ses zeptal, kdybys byl učitel a zkoušel žáka z této látky? Všechny ty otázky ti pomohou látku lépe pochopit a tím si ji i zapamatovat.
  13. Když už si myslíš, že tuto látku umíš, popros někoho, ať tě z ní vyzkouší. Dej mu materiály, ze kterých ses učil, a požádej ho, ať se tě ptá. Vyzkoušíš si, jak odpovídáš v mírném stresu. Trocha stresu je dobrá, napomáhá to učení. Ale velký stres v okamžiku písemky, na kterou ses nepřipravoval, může způsobit, že si nevzpomeneš ani na to, co sis pamatoval.
  14. Hudba obecně patří mezi rušivé faktory. Snadno se zaposloucháš, tvůj mozek uteče od učení a dalších 20 minut se těžko vracíš do plného soustředění. Pusť si raději třeba 3 oblíbené písničky před tím, než se začneš učit. Zvednou ti náladu, ale už tě nebudou rušit. Můžeš si hudbu naplánovat jako odměnu, až už to budeš umět, nebo jako přestávku mezi tématy.
  15. Udělej si kartičky na slovíčka nebo i třeba na fakta z jiných předmětů. U slovíček je jedna strana v cizím jazyce a druhá česky. U jiných předmětů je na jedné straně pojem a na druhé jeho vysvětlení. Nebo otázka a správná odpověď. Různé předměty piš různými barvami, ať se ti karty snadno třídí. Kartičky procházej každý den. Když nějakou odpovíš třikrát správně, dej ji na jinou hromádku, ke které se vrátíš až za 2-3 dny. Pokud si ji pamatuješ i potom, můžeš ji vyřadit. Pokud ne, vrať ji do opakovací hromádky.
  16. Nejlepší způsob, jak se něco naučit, je vysvětlovat to někomu jinému. Může ti pomoc, když někomu budeš vysvětlovat danou látku. Spolužákovi, mladšímu sourozenci nebo třeba plyšákovi. Postav se do role učitele a nauč je to! Připrav si, jak a co budeš dělat.
  17. Klíčem k učení je opakování, bez toho to nejde. Nejlepší je začít hned ten den, kdy jste novou látku brali ve škole. Stačí si jen hlasitě a s plným vnímáním přečíst probranou látku. Pokračuj stejně druhý a třetí den. Zjistíš, že si vybavuješ čím dál víc. Tímto způsobem se naučíš mnohem víc, než když si jen opakuješ látku před příští hodinou. A dokonce ti to zabere méně času! Některé předměty jako třeba matematika se dají naučit jen procvičováním. Čím víc příkladů spočítáš, tím lepší v tom budeš.
  18. Pro aktivní učení je skvělé tvořit si tzv. myšlenkové mapy. Stručně řečeno jde o větší papír k jednomu tématu. Téma napíšeš do středu a od něj vedeš větve, kde každá větev je jedna myšlenka. Pokud chceš vědět víc, vyhledej si slova „myšlenkové mapy“ na internetu.
  19. Potřebuješ chápat to, co se máš naučit. Učit se něco, čemu nerozumím, je marný boj. Jestli danou látku nechápeš, zjistíš to hned při prvním opakování. Polož si otázky: Proč je to zrovna takhle? S čím to souvisí? Na co to navazuje? Co na tom ještě nechápu? Ve kterém kroku tomu přestávám rozumět? Připomíná mi to něco? Zeptej se spolužáků, zda ti mohou tuto látku vysvětlit. Pokud ne, zajdi hned další den za svým vyučujícím a popros ho o konzultaci, kdy by ti to zkusil znovu vysvětlit.
  20. Věřte, nevěřte, i jídlo vám může pomoci s učením. Skvělé je různé ovoce, zelenina nebo oříšky. Nejlepší jsou čerstvé, dodají tělu spoustu potřebných látek. Výhodu má také ten, kdo jí hodně mořských ryb nebo potraviny bohaté na železo, tedy červené maso, vnitřnosti a listovou zeleninu. Potraviny s průmyslovými barvivy a konzervanty (bonbony, bublinkové nápoje či uzeniny) naopak škodí.
  21. Víš o tom, že každý se učíme jinak? Říká se tomu učební styly. Je dobré vědět, jaký styl je ten tvůj. V dalších několika dnech se zaměříme na tyto styly. Většině vyhovuje 1 až 2 styly nejlépe. Zamysli se, co je pro tebe při učení nejdůležitější?
  22. Zrak: Pomáhá ti psát a vidět napsané učivo, kreslení obrázků, nákresů, schémat a map, užití prostorových pomůcek a pamatuješ si dobře prezentace nebo filmy. Jsi to ty? Tak když se učíš, zavři oči a zkus si danou věc představit. Piš si přehledně zápisky. Dívej se ve třídě na učitele, pomůže Ti to udržet pozornost. Doma si piš poznámky, osnovy, podtrhávej si podstatné informace. Používej barevné fixy, zvýrazňovače, kresli si své mapy, schémata, diagramy, časové osy, tvoř si kartičky se slovíčky, s osnovami a opakuj si z nich.
  23. Poslech: Pamatuješ si dobře zvuky, znělky, rytmus hudby, výklad, který slyšíš, písničky a říkanky? Buď co nejvíce přítomen ve škole, ať slyšíš výklad. V zápiscích si nech místo na dopsání důležitých informací – v hodině všechno nestihneš. Diskutuj o učivu se spolužáky, převyprávěj jim látku nebo si naopak nech látku převyprávět. Uč se s někým. Když se učíš sám, látku si nahlas čti, přeříkávej zpaměti, nahraj si ji a pak si ji pouštět. Látku si říkej rytmicky, rapuj, skládej básně nebo si text zpívej. Tvoř si mnemotechnické pomůcky a říkej si je (např. B, F, L, M, P, S, V, Z – befeleme pes se veze), i kartičky si čti nahlas.
  24. Slova: Vnímáš je v řeči i v písmu a při učení ti pomáhají slovní hříčky a mnemotechnické pomůcky? Kombinuj co nejvíce mluvení a psaní, využívej říkanky, jazykolamy a hry se slovy. Vytvářej si mnemotechnické pomůcky (viz včera) a akronymy – (první písmena ze slova – na ně napojit slova další např. S – Slovensko L – Litva O – Ohio V – Venezuela O – Oklahoma). Využij písničku, říkanku a změň slova tak, aby se jednalo o to, co se chceš naučit. Vytvoř z učiva příběh (povídku, anekdotu, film..). Při učení si text čti nahlas a měň u toho různě intonaci, hraj jako v divadle.
  25. Tělo: Dobře si pamatuješ věci, které děláš (experimenty, laboratorní práce, exkurze, hry), při učení využíváš zejména hmat, pomáhají ti gesta, pohyby. Snaž se učit se ze zkušeností, k učení si vymýšlej příklady z každodenního života, využívej modely věcí, které si můžeš ohmatat. Sám si tvoř modely a pomůcky do ruky (kartičky na opakování, hry, křížovky). Při učení choď po místnosti, hraj scénky, aby sis látku zapamatoval. Používej gesta a pohyby (např. každé slovo z názvu díla nějakého spisovatele předveď pantomimou). Při čtení si v textu ukazuj prstem, měň polohu – lež na břiše na koberci, seď na velkém nafukovacím míči apod. Dělej si přestávky, ale rychle se vrať k práci –30 min učení, 3-5 min přestávka.
  26. Logika: Máš rád práci s čísly a fakty, užití logiky, zdůvodnění, propojení látky s předchozími tématy, dáváš přednost systému a souvislostem? Když je to tvůj případ, vytvářej si propojení mezi jednotlivými prvky, sám hledej souvislosti, vysvětlení a zapisuj si objevené. Pokládej si otázky, tvoř si plány, seznamy, souhrny s logickými návaznostmi. Pokud Ti to pomůže si látku lépe zapamatovat, vyhledej si k ní další informace – statistiky, výzkumy apod. Raději vše dělej hned a neodkládej to na později.
  27. Někomu velmi pomáhá učit se s někým. Vyhovuje mu učení ve skupinách nebo s druhými lidmi, nebo když může někoho doučovat. Jestli to tak máš, co nejvíce pracuj ve skupině nebo s ostatními. Pokud to nejde ve třídě, vytvoř si svou vlastní studijní skupinku. Opakuj si co nejvíce ve skupince nebo dvojici, látku přeříkávej ostatním a také poslouchej to, co říkají druzí. Rozděl si s ostatními látku na části a pak si ji vzájemně vysvětlete.

Předání finanční sbírky na Zebíně

11. prosince jsme předávali částku ze školní sbírky v útulku na Zebíně. Paní Kašpárková nás seznámila s provozem útulku. Zdejší pejsci jsou většinou odebráni z rodin, které se o ně nestarají, jak by měli. Mohli jsme se pomazlit se psím klukem, asi ročním křížencem labradora. Jsme rádi, že jsme mohli pomoci tam, kde je to opravdu potřeba a zpříjemnit pejskům Vánoce. Vybrali jsme úžasnou částku 16 600 Kč. Útulku přejeme, aby se pejsci od nich dostali do rodin, které jim dají lásku a péči, kterou si čtyřnozí kamarádi zaslouží.

Vánoční vystoupení ve stacionáři

4. prosince žáci a žákyně školního parlamentu navštívili denní stacionář v Jičíně. Pro klienty si připravili asi půlhodinový program vánočních písní a básniček. Společně s nimi si zazpívali a naladili se do vánoční atmosféry. Po vystoupení předaly děti dárečky. Do výroby přáníček a andělíčků se zapojili žáci a žákyně celého 1. stupně a 6. třídy. Byl to příjemně strávený čas a přijetí ze strany stacionáře bylo velmi milé. Děti odcházely nejen s krásnými dárky od klientů stacionáře, ale i s příjemným pocitem, že udělaly někomu radost a potěšení svým vystoupením.

Známe výherce Olympiády v anglickém jazyce!

Minulý týden jsme uspořádali školní kolo Olympiády v anglickém jazyce. Účastníci soutěže museli zvládnout poslechový test a následnou ústní „zkoušku“, ve které prokázali svou komunikační dovednost a úroveň slovní zásoby. Všichni se snažili podat co nejlepší výkon, ale výherce může být samozřejmě vždy jen jeden.

V kategorii žáků 7. tříd se zapojilo do soutěže šest žáků. Jan Ježek se stal jednoznačným vítězem. Na 2. místě se umístila Mariana Jenčovská a 3. místo obsadila Rozárie Kazdová.

V kategorii žáků 8. a 9. tříd se utkali pouze 2 stateční soutěžící, oba z 8. třídy. Výherkyní se stala Anna Čapková, stříbrnou příčku obsadil Tadeáš Horák.

Vítězové obou kategorií postupují do okresního kola, které proběhne 19. února na novopackém gymnáziu. Všem soutěžícím děkujeme za účast a postupujícím přejeme mnoho štěstí v okresním kole.