7. třída

Duben

Matematická soutěž Pangea

Své mozkové závity jsme namáhali v matematicko-logické soutěži Pangea 🙂

Ukliďme Česko

V pátek 5.4. jsme opět po roce vyrazili do terénu, abychom uklidili odpadky, kterými někteří nevychovaní lidé kazí krásu našeho městečka. Cestou přes náměstí jsme podél chodníku našli spoustu nedopalků cigaret. Největší nálož odpadků a také zkouška naší odvahy (a žaludků) nás ovšem čekala podél silnice ze Železnice k Zámezí, kterou si zřejmě někteří pletou se skládkou odpadu. Pytle plné použitých plen, plechovky, sklo,.. Sice jsme posbírali vše, co se dalo, ale je smutné, že naše děti se musí hrabat v nepořádku, který udělali dospělí, kteří by měli být dětem vzorem. Sedmáci – vám palec nahoru – zvláště Danovi, který projevil nejvíce odvahy a vytrvalosti 🙂 Skvělá práce!

Březen

Pracovní činnosti

V březnu ani na začátku dubna sedmáci při pracovních činnostech nezaháleli. V dílnách vyráběli dřevěné mřížky pod hrnce do kuchyně a při práci na školní zahradě připravovali záhonky pro jarní osev a výsadbu.

Velikonoce jako v Anglii

Poslední hodinu angličtiny před Velikonocemi jsme si užili stejně jako děti ve Velké Británii. Vyzkoušeli jsme si tradiční britské hry – Easter egg roll – koulení vajíčka po zemi pomocí lžíce, Egg and spoon race – závod, při kterém se nosí vajíčko na lžičce, a nesměl chybět ani tradiční Eater egg hunt – hledání vajíček na zahradě. Zároveň jsme si oživili velikonoční slovní zásobu a za odměnu dostali něco sladkého na zub. Happy Easter!

POKOS

22.3. Ukázka obrněného transportéru

Únor

Okresní kolo Olympiády v AJ

Ve středu 28.2. proběhlo v prostorách Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice okresní kolo Olympiády v anglickém jazyce, kterého se zúčastnily i Ema Khunová z 8. třídy a Bára Chvalinová ze 7. třídy. Přestože ve svých kategoriích nezvítězily, obě dívky si vedly velmi dobře a spolu s ostatními soutěžícími byly pochváleny za vysokou úroveň jejich angličtiny. Věřím, že zkušenosti nabyté v soutěži, obě šikovné angličtinářky využijí i v dalším ročníku soutěže. Báro a Emo, děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Masopust ve výtvarné výchově

Leden

Olympiáda v anglickém jazyce

Školní kolo olympiády v anglickém jazyce proběhlo v naší třídě za účasti 3 statečných angličtinářů. Bára, Jáchym a Maty si vyzkoušeli, jaké to je konverzovat anglicky před „porotou“. Překonali nervozitu a snažili se ukázat, co už se naučili. Nakonec Bára vyhrála s velkým bodovým rozdílem, Maty a Jáchym se podělili o druhé místo, protože získali stejný počet bodů. Všem soutěžícím patří uznání za odvahu a chuť se soutěže zúčastnit. Barča postupuje do okresního kola a doufám, že se jí bude dařit a soutěž si užije. Good luck!

Prosinec

Vánoční besídka

Poslední předvánoční den jsme si náležitě užili. Ochutnávali jsme cukroví, rozdávali si dárky, hráli hry – a nejen stolní. Náš úžasný pan školník si pro nás připravil, stejně jako minulý rok, hru O školníkův poklad. Ten se nám po splnění všech úkolů podařilo najít a pochutnali jsme si tak na sladké odměně. Děkujeme! 🙂

Conversation with Mr. Muffett

V pondělí 11.12. nás navštívil Brit vyučující na Pedagogické fakultě v Liberci, Mr. Muffett, v rámci projektu, který má za cíl zpřístupnit konverzaci s rodilými mluvčími žákům českých škol. Strávil s námi jednu vyučovací hodinu, povídali jsme si o našich rodinách, zálibách, Vánocích – celou hodinu pouze anglicky. Na závěr jsme byli pochváleni, že naše angličtina je na dobré úrovni a že jsme velice milí 🙂

Listopad

Británie s Britem

Ve čtvrtek 23.11. jsme si společně s osmáky a deváťáky užili návštěvu Angličana Neila, který si pro nás připravil zajímavý pořad o Velké Británii. Soutěžili jsme ve znalostech o Británii. Naší kapitánkou byla Barča, které pomohl i Kuba a Jáchym, který si vyzkoušel tradiční britský sport kriket. Společně jsme si i zazpívali a hlavně se zasmáli. Těšíme se na další Neilovu návštěvu!

Říjen

Moštování v hodinách pracovních činností

24. 10. jsme při hodině pracovních činností zpracovávali jablečnou úrodu z domácích zahrádek. Vyráběli jsme jablečný mošt, odhadovali jsme a poté i spočítali, kolik moštu z jablek získáme. Pro mnohé to bylo první setkání s moštováním. Všechny práce bavila a výsledek byl vynikající!

Září

Projekt Český ráj

Výlet na Klokočské skály a Rotštejn

Naše postřehy z výletu:

Po hodině cesty autobusem jsme konečně dorazili do cíle. Byly to Klokočské skály, uprostřed kterých se schovával hrad Rotštejn. Na hradě mě nejdřív zklamalo, že jsem dostal pracovní list s úkoly o módě, ale byla to zábava. Dozvěděl jsem se něco o látkách. Cestou nazpět se mi líbily výhledy ze skal a taky lezení a objevování dvou jeskyní. Nejvíce se mi ale líbila cesta domů.                                   

Já jsem si to moc užila! Bavila mě ta práce ve dvojicích. Dostali jsme od paní průvodkyně pracovní listy. My jsme měli téma textil. Měli jsme třeba poznávat látky a taky tam byla taková stupnice módy. Moc se mi líbilo, jak jsme se procházeli lesem. Občas tam na skalách byly takové obrazce. Taky byly strašně pěkný ty stromy. A pak, když jsem viděla autobus, to byl nejlepší moment.

Líbil se mi hrad Rotštejn a Klokočské skály. Nelíbilo se mi, jak kamarádka spadla a vyrazila si dech. Nejvíc se mi líbila cesta autobusem! Trošku mě štvalo, jak mě spolužák pořád tahal a říkal mi, že musím jít 😊. Hlavně mi bylo líto všech, kterým se něco stalo.

Včera jsme navštívili s třídou Klokočské skály. Byla tam krásná krajina a krásná místa. Šli jsme také do jeskyně. Také jsme vyplňovali pracovní listy o hradu Rotštejně.

Tak už jsme v 7. třídě. A protože už jsme zkušení školáci, rozhodli jsme se, že pomůžeme novým prvňáčkům, aby se v naší škole cítili co nejlépe. Seznámili jsme se, předali jim drobné dárečky, které jsme pro ně vyrobili, a provedli je po celé škole. Jsme připraveni našim malým kamarádům kdykoliv pomoci.

Školní rok 2023/2024

—————————————————————————-

Červen

Příjemné zakončení

Předposlední den školy jsme si opravdu užili. Ráno ocenila paní ředitelka žáky, kteří reprezentují školu na sportovních, vědomostních nebo uměleckých soutěžích, děti, které dělají něco navíc. I z naší třídy bylo pár oceněných. Gratuluji.

Poté jsme si zařádili chvíli v tělocvičně a následoval skvělý piknik, při kterém jsme se nejen občerstvili, ale také zahráli prima hry. Aby toho nebylo málo, pozvala paní asistentka všechny děti na zmrzlinu a paní učitelku na zákusek. To asi abychom náhodou po pikniku neměli hlad 🙂 Poté jsme si ještě stihli na náměstí zahrát pistolníky, a pak jsme šli na oběd. Kupodivu nikomu břicho neprasklo 🙂

Pak už nás čekalo jen páteční vysvědčení a HURÁ PRÁZDNINY!

Kouzelník

Sportovní den

Poslední červnové úterý jsme si užili sportovní den s ostatními žáky 2. stupně. Rvali jsme se jako lvi, bojovali poctivě a vzájemně si pomáhali a podporovali se. Sportu zdar! 🙂

POKOS

Příprava občanů k obraně státu = POKOS. Besedu na téma obrany naší vlasti absolvovali šesťáci společně se sedmáky. Kluci si očividně hraní na vojáky užívali. Doufám, že si na vojáky budou celý život moci jenom hrát a nikdy nezakusí pocity člověka, který jde opravdu bojovat se zbraní v ruce, aby chránil svou rodinu, svou vlast.

Tělocvik trochu jinak

To, že tělocvik může vypadat i jinak, než jsme zvyklí, jsme si vyzkoušeli s naší třídní učitelkou. Připravila pro nás „zábavné“ aktivity. Například ležení v kruhu s nohama nahoře a předávání si míče v této poloze je neskutečná sranda, zvlášť když vás u toho žerou mravenci 🙂

Výlet do Bozkovských jeskyní a na Riegerovu stezku

Společný výlet 6. a 7. třídy do Bozkovských jeskyní a po Riegerově stezce, kterou jsme došli ze Semil do Spálova, se vydařil 🙂

Hurá! Konečně se učíme venku!

Začátek června nám konečně dopřál přívětivé slunečné počasí a mohli jsme se učit venku. Páteční hodina literatury s tematikou dobrodružných příběhů si vysloveně říkala o to, abychom ji strávili venku. A pan učitel Kmošek nám dopřál sluníčko a čerstvý vzduch i v hodině matematiky. Sice jsme museli počítat obsahy a objemy krychlí, které nám pan učitel přinesl ven, ale i tak jsme si venkovní učení užili. Také jsme se stihli protáhnout na prolejzačkách. Super!

Květen

Dělání, dělání,…

V rámci pracovních činností jsme se vrhli na úklid na školním dvoře. Vytrhali jsme plevel a zametli. Práce nám šla skvěle od ruky. Všichni pracovali s chutí a s úsměvem na tváři. Další prima hodina 🙂

Vzájemné učení

Vyzkoušeli jsme si, jaké to je, naučit někoho něco nového. Část žáků se proměnila v učitele českého jazyka a část zůstala v roli žáka. Učili jsme se, co je to přívlastek. Při vzájemném učení jsme zjistili dvě věci: jak je důležité se přesně vyjadřovat, abychom dobře předali informaci, a že zcela zásadní je, aby se žák chtěl něco naučit. S chutí do učení se totiž zvládne každé učivo.

Březen

Velikonoční perníčky

V oslabené sestavě jsme se vrhli na pečení perníčků. Chybělo nám několik nemocných kamarádů a také naše milá paní asistentka. Nakonec se nám povedlo upéct spoustu krásných perníčků, které jsme stihli i ozdobit. Několik jsme poslali paní asistentce, aby se nám brzy uzdravila, další jsme připravili na druhý den pro naše milé paní učitelky a učitele a zbytek si už zbaštíme sami, abychom si zpříjemnili čekání na Velikonoce 🙂

Zdobíme si velikonočně třídu

Ptákoviny v jičínské hvězdárně

Únor

Učení mučení?

Ne vždy sedíme při učení v lavicích. Někdy musíme obejít spolužáky a zjistit informace, které nám chybí – třeba v hodinách angličtiny. A nebo musíme dát hlavy dohromady a vymyslet pravopisná pravidla – jako v hodinách češtiny.

Tonda Obal na cestách

Vzdělávací program Tonda Obal na cestách nás po čase opět navštívil, aby nám připomněl, jak třídit odpadky tak, abychom velkou část mohli znovu využít a nezatěžovali tak naše životní prostředí. Jáchymovi se navíc podařilo vyhrát model popelnice na papír, z čehož měl obrovskou radost. 🙂

Den svatého Valentýna

Tradičně si v naší škole 14. února děláme radost drobnými psaníčky, která vyjadřují naše přátelství a kamarádství. Letos nám do třídy přišel kromě osobních vzkazů také jeden zvláštní dopis. V něm byl rozstříhaný obrázek, který jsme společnými silami (každý z nás přidal jeden kousek) sestavili dohromady. Vznikl nám krásný obrázek loďky s veselými námořníčky a heslem: Jsme na jedné lodi, tak zaberte, ať si naši společnou plavbu skvěle užijeme 🙂

Svatý Valentýne, děkujeme!

Prašina

Začátek druhého pololetí se skvěle vydařil. Podle původního plánu jsme měli jet do Klicperova divadla v Hradci Králové na divadelní představení Kytice podle stejnojmenné sbírky balad od Karla Jaromíra Erbena. Psychicky jsme se připravovali na drsné příběhy, se kterými nás paní učitelka ve škole seznámila. Nakonec ale bylo vše jinak. Herci byli nemocní a tak se hrálo představení Prašina, které vzniklo na motivy dobrodružné knihy pro děti od Vojtěcha Matochy. Představení se nám moc líbilo a také jsme si užili slavnostní atmosféru divadla. Však jsme se na to pěkně ustrojili! Paní asistentka nás moc chválila, jak hezky jsme se chovali, a paní učitelka byla hlavně ráda, že jsme ve větrném Hradci neumrzli. Ne všichni se totiž dostatečně teple oblékli jako Maty – ten by mohl i za polární kruh 🙂

Leden

Vánoční besídky

Ano, besídky. Jedna nám v tomto školním roce nestačila. Hodně z nás bylo před Vánocemi nemocných, a tak jsme si předávání dárků, které jsme pro sebe navzájem nachystali, nechali až na leden. V prosinci jsme si zahráli hry i s našimi oblíbenými učiteli a užili si fajn zábavu. V lednu jsme se radovali z našich originálních dárků.

Program o barokní hudbě – 1. pololetí jsme zakončili programem o barokní hudbě. Kdo si představoval, že se budeme zabývat nějakou vážnou skladbou pro varhany, ten se velice mýlil. Seznámili jsme se s lidovou tvorbou a dozvěděli se, že hudba sloužila nejen k potěšení ale i postěžování si nebo vyprávění příběhů. Na vlastní uši jsme také slyšeli hudební nástroje, se kterými se už dnes běžně nesetkáme.

Prosinec

Předvánoční čas

Návštěvou železnického muzea jsme si zpříjemnili poslední týden před Vánocemi. Krásně nazdobené místnosti zobrazující slavení Vánoc v proměnách času nás příjemně naladily na blížící se Štědrý den. Také jsme si zkusili „věštit“ – odkrývali jsme hrníčky. To co bylo pod nimi ukryto, ukazovalo, co nás čeká příští rok. Chléb znamená štěstí a hojnost, prstýnky svatbu a co znamená dudlík je zřejmé. Naštěstí věštba prováděná jindy než na Štědrý den neplatí 🙂

No bag day – Den, kdy si nesmíš přinést aktovku

Zimní výtvarné tvoření v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností

Zdobení stromečku

V pátek 2.12. jsme si díky paní asistentce, která pro nás obstarala stromeček, mohli udělat vánoční výzdobu naší třídy. Každý přinesl svou ozdobu a vybral pro ni to správné místo na stromečku. Také jsme konečně ochutnali náš perníčkový sirup, který se tak rychle vyprodal na vánočním jarmarku minulý pátek. Byl moc dobrý.

Ještě jsme poskládali puzzle, které jsme našli v našem třídním adventním kalendáři. Každý z nás do kalendáře přispěje nějakým vánočním úkolem, hrou, vtipem, křížovkou – to si ten předvánoční čas ve škole perfektně užijeme!

Listopad

Rozsvícení stromečku v Železnici a vánoční jarmark u muzea 25.11.

Všichni jsme se těšili na zahájení Adventu v Železnici. Užili jsme si rozsvícení stromečku na náměstí a pak už jsme se sami zapojili do prodeje na vánočním jarmarku. Prodávali jsme naše výrobky, které jsme s nadšením tvořili v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností – zdobené svíčky, loupané vlašské ořechy, medové svíčky, perníčkový sirup a pečené čaje. Prodávali jsme i lahodné preclíky, které pekli šikovní třeťáci z naší školy. Za chvíli jsme neměli co prodávat, protože naše výrobky šly opravdu na odbyt a utržili jsme za ně přes tři tisíce korun. Děkujeme, že jste nás podpořili koupí našich výrobků.

Kroužek robotiky

Říjen

Vaříme dobroty

V rámci pracovních činností jsme se vrhli na vaření a pečení. Připravili jsme krásně voňavé pečené čaje na vánoční jarmark a lahodný nepečený jablečný dort. Jeden dort jsme snědli tak rychle, že ho ani paní učitelka nestihla vyfotit 🙂 Druhý jsme věnovali našim učitelům a učitelkám, ať si také zpříjemní velkou přestávku.

Let´ s go shopping!

Když už se učíme v angličtině základní fráze k nakupování, proč si nezahrát na obchůdek? 🙂

Září

Adaptační program

V úterý 13.9. pro nás pan Popelák, sociální pedagog působící nově v naší škole, připravil aktivity, které by měly přispět k tomu, abychom se společně cítili ve třídě dobře, chovali se k sobě hezky a pomáhali si. Hlavně nás ale všechny hry bavily a užili jsme si fajn dopoledne.

Projekt Český ráj

Druhý den po výletu jsme zpracovali naše zážitky z něj literárně i výtvarně. Nabízíme malou ukázku našich prací.

V pondělí jsme byli se školou na Besedických skalách. Viděli jsme hodně vysoké skály. Zaujaly mě ty úzké prostory. A taky jsme byli na Kozákově, tam jsme lezli na rozhlednu a skákali jsme na trampolíně. (Tobik)

… Našla jsem si ve třídě svou super partu, se kterou jsem chodila celý den. Líbilo se mi, když jsme se pořád smáli. Zaujalo mě, že se v Chlévišti schovávaly krávy. Z vyhlídek bylo vidět Jizeru a Turnov… Na Kozákově to bylo super! Líbila se mi vyhlídka a hlavně TRAMPOLÍNA! Byla super a mám vykřičené hlasivky. 😊 Všichni jsme se smáli a křičeli. (Barča)

… Líbilo se mi, jak jsme dostali ve skupince mapu a museli jsme plnit úkoly. Potom se mi líbilo, jak jsme chodili na vyhlídky. (Rozárka)

Viděli jsme skály a byl tam krásný výhled. Šli jsme okruh  a vyplňovali jsme mapu, ve které jsme kroužkovali do mapy, kudy jsme šli. Také jsme stavěli v lese domečky. (Ondra)

Naše školní dobrodružství jsme tentokrát zahájili výletem na Besedické skály a Kozákov v rámci projektu Český ráj.

——————————————————————————————————————–

Závěrečný týden školy

Červen

Kdo si hraje nezlobí – heslo, které platí i v naší moderní době. A nemusí se nutně jednat o počítačové hry. V posledním týdnu školního roku nám stačily karty, kostky, pexeso… Snad si stejně užijeme celé prázdniny!

Na shledanou v 6. třídě!

Sportovní den

V pátek 24.6. jsme si užili sportovní den, který pro nás připravili naši nejstarší spolužáci – deváťáci. Splnili jsme deset různých úkolů, potom jsme se šli podívat na Nikyho a Rozárku, jak se jim daří na fotbale, a nakonec jsme si ještě zahráli v parku. Byl to prima den!

Plavecký kurz

Úspěšně jsme ukončili plavecký kurz. Všichni jsme se zdokonalili v plavání a užili si legraci.

Výlet do Harrachova

Za deštivého počasí jsme navštívili Harrachov. Návštěva Hornického muzea nás zaujala, naštěstí jsme se neztratili ve spletitých chodbách a dozvěděli jsme se např. co je šachta a co štola. Víte to také? Mumlavské vodopády ke koupání nelákaly, ale alespoň jsme se u nich naobědvali a zařádili jsme si na nedaleké liščí stezce. Snad nám příště bude přát i počasí 🙂

Duben

Máme rádi přírodu a rádi se dozvídáme nové zajímavé informace. Proto nám udělala radost přednáška o obojživelnících, kterou nám zpestřila živá zvířátka – želvy, hadi, žáby i axolotl.

Leden

Učíme se informatiku nově a zajímavě. Programujeme malé ozoboty – plánujeme jim trasy, aby jeli jen tam, kam chceme. Informatika nás baví!

Září

Školní rok jsme začali zvesela, hned druhý den jsme si zazpívali a těšíme se na další zážitky 🙂

Projekt Český ráj – Prachovské skály

V pátek 3.9. jsme jeli do Prachovských skal. Povídali jsme si o Pelíškovi. Andělka nám udělala rozcvičku. Byly tam nádherné výhledy. (Terezka)

Nejvíc mě zaujala pověst o Pelíškovi. Pelíšek je dobrý duch Prachovských skal. Je to zároveň koupaliště. Na jednu vyhlídku se muselo chodit po čtyřech dětech. Byla to vyhlídka Míru. Vždycky šla 1 skupinka a ostatní stavěli něco z kamínků a klacků. Potom Andělka dělala rozcvičku. Celý výlet byl super! (Bára)

Výlet se mi moc líbil. Stavěli jsme slova z klacíků a kamenů. A paní učitelka nám přečetla pověst o Pelíškovi. ( Ondra)

Mně se nejvíce na výletě líbila rozcvička. Stavěli jsme z klacků slova, byli jsme na vyhlídce, šli jsme dlouhými schody nahoru, koupili jsme si pohled. A když jsme tam přišli, tak nám paní učitelka vyprávěla o Pelíškovi, o dobrém duchovi lesa. (Míša)

Pelíšek je skřítek, který dělal naschvály. Když člověk zlomil větev, tak na něj poslal hmyz. Jednoho dne nastražil Pelíšek past na pana Čéče a ten pak spadnul v Železnici do rybníka. (Matyáš)

Proč se Pelíšek jmenuje Pelíšek? Protože si dělal pelíšky ve skalách. Rozcvička byla super, Andělka je šikovná. (Rozárka)

Moc se mi na výletě líbilo, byly tam krásné vyhlídky, vedla jsem rozcvičku a bylo to super. (Andělka)

4. TŘÍDA

Tajný výlet

Školní výlet – Sedmihorky, Valdštejn, Hrubá Skála. Sluníčko nám svítilo a nám se tam líbilo.

Dopravní výchova– všichni jsme získali průkaz cyklisty- jsme moc rádi

Duben – jsme zpět ve škole, ale zatím rotačně 🙂

Před Vánocemi– v pátek 18.12. jsme měli vánoční besídku, vystoupilo 6 odvážných a šikovných dětí se svým představením ( někdo měl dokonce dvě vystoupení). Poslechli jsme si hru na ukulele, zpěv, vtipy, vlastní básně, vlastní divadelní hru a viděli jsme kouzla s provázkem a vánoční skládanku z lega.

Na procházce – místo tělesné výchovy chodíme na procházky. Od listopadu se 4. třída rozrostla, máme nového žáka Jakuba Lenárta.

Projekt – podzim – v pondělí 12.10. jsme  v hodinách ČJ, Ma a Pa zaměřili všechny úlohy a cvičení tématu PODZIM