6. třída

Březen

Velikonoční perníčky

V oslabené sestavě jsme se vrhli na pečení perníčků. Chybělo nám několik nemocných kamarádů a také naše milá paní asistentka. Nakonec se nám povedlo upéct spoustu krásných perníčků, které jsme stihli i ozdobit. Několik jsme poslali paní asistentce, aby se nám brzy uzdravila, další jsme připravili na druhý den pro naše milé paní učitelky a učitele a zbytek si už zbaštíme sami, abychom si zpříjemnili čekání na Velikonoce 🙂

Zdobíme si velikonočně třídu

Ptákoviny v jičínské hvězdárně

Únor

Učení mučení?

Ne vždy sedíme při učení v lavicích. Někdy musíme obejít spolužáky a zjistit informace, které nám chybí – třeba v hodinách angličtiny. A nebo musíme dát hlavy dohromady a vymyslet pravopisná pravidla – jako v hodinách češtiny.

Tonda Obal na cestách

Vzdělávací program Tonda Obal na cestách nás po čase opět navštívil, aby nám připomněl, jak třídit odpadky tak, abychom velkou část mohli znovu využít a nezatěžovali tak naše životní prostředí. Jáchymovi se navíc podařilo vyhrát model popelnice na papír, z čehož měl obrovskou radost. 🙂

Den svatého Valentýna

Tradičně si v naší škole 14. února děláme radost drobnými psaníčky, která vyjadřují naše přátelství a kamarádství. Letos nám do třídy přišel kromě osobních vzkazů také jeden zvláštní dopis. V něm byl rozstříhaný obrázek, který jsme společnými silami (každý z nás přidal jeden kousek) sestavili dohromady. Vznikl nám krásný obrázek loďky s veselými námořníčky a heslem: Jsme na jedné lodi, tak zaberte, ať si naši společnou plavbu skvěle užijeme 🙂

Svatý Valentýne, děkujeme!

Prašina

Začátek druhého pololetí se skvěle vydařil. Podle původního plánu jsme měli jet do Klicperova divadla v Hradci Králové na divadelní představení Kytice podle stejnojmenné sbírky balad od Karla Jaromíra Erbena. Psychicky jsme se připravovali na drsné příběhy, se kterými nás paní učitelka ve škole seznámila. Nakonec ale bylo vše jinak. Herci byli nemocní a tak se hrálo představení Prašina, které vzniklo na motivy dobrodružné knihy pro děti od Vojtěcha Matochy. Představení se nám moc líbilo a také jsme si užili slavnostní atmosféru divadla. Však jsme se na to pěkně ustrojili! Paní asistentka nás moc chválila, jak hezky jsme se chovali, a paní učitelka byla hlavně ráda, že jsme ve větrném Hradci neumrzli. Ne všichni se totiž dostatečně teple oblékli jako Maty – ten by mohl i za polární kruh 🙂

Leden

Vánoční besídky

Ano, besídky. Jedna nám v tomto školním roce nestačila. Hodně z nás bylo před Vánocemi nemocných, a tak jsme si předávání dárků, které jsme pro sebe navzájem nachystali, nechali až na leden. V prosinci jsme si zahráli hry i s našimi oblíbenými učiteli a užili si fajn zábavu. V lednu jsme se radovali z našich originálních dárků.

Program o barokní hudbě – 1. pololetí jsme zakončili programem o barokní hudbě. Kdo si představoval, že se budeme zabývat nějakou vážnou skladbou pro varhany, ten se velice mýlil. Seznámili jsme se s lidovou tvorbou a dozvěděli se, že hudba sloužila nejen k potěšení ale i postěžování si nebo vyprávění příběhů. Na vlastní uši jsme také slyšeli hudební nástroje, se kterými se už dnes běžně nesetkáme.

Prosinec

Předvánoční čas

Návštěvou železnického muzea jsme si zpříjemnili poslední týden před Vánocemi. Krásně nazdobené místnosti zobrazující slavení Vánoc v proměnách času nás příjemně naladily na blížící se Štědrý den. Také jsme si zkusili „věštit“ – odkrývali jsme hrníčky. To co bylo pod nimi ukryto, ukazovalo, co nás čeká příští rok. Chléb znamená štěstí a hojnost, prstýnky svatbu a co znamená dudlík je zřejmé. Naštěstí věštba prováděná jindy než na Štědrý den neplatí 🙂

No bag day – Den, kdy si nesmíš přinést aktovku

Zimní výtvarné tvoření v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností

Zdobení stromečku

V pátek 2.12. jsme si díky paní asistentce, která pro nás obstarala stromeček, mohli udělat vánoční výzdobu naší třídy. Každý přinesl svou ozdobu a vybral pro ni to správné místo na stromečku. Také jsme konečně ochutnali náš perníčkový sirup, který se tak rychle vyprodal na vánočním jarmarku minulý pátek. Byl moc dobrý.

Ještě jsme poskládali puzzle, které jsme našli v našem třídním adventním kalendáři. Každý z nás do kalendáře přispěje nějakým vánočním úkolem, hrou, vtipem, křížovkou – to si ten předvánoční čas ve škole perfektně užijeme!

Listopad

Rozsvícení stromečku v Železnici a vánoční jarmark u muzea 25.11.

Všichni jsme se těšili na zahájení Adventu v Železnici. Užili jsme si rozsvícení stromečku na náměstí a pak už jsme se sami zapojili do prodeje na vánočním jarmarku. Prodávali jsme naše výrobky, které jsme s nadšením tvořili v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností – zdobené svíčky, loupané vlašské ořechy, medové svíčky, perníčkový sirup a pečené čaje. Prodávali jsme i lahodné preclíky, které pekli šikovní třeťáci z naší školy. Za chvíli jsme neměli co prodávat, protože naše výrobky šly opravdu na odbyt a utržili jsme za ně přes tři tisíce korun. Děkujeme, že jste nás podpořili koupí našich výrobků.

Kroužek robotiky

Říjen

Vaříme dobroty

V rámci pracovních činností jsme se vrhli na vaření a pečení. Připravili jsme krásně voňavé pečené čaje na vánoční jarmark a lahodný nepečený jablečný dort. Jeden dort jsme snědli tak rychle, že ho ani paní učitelka nestihla vyfotit 🙂 Druhý jsme věnovali našim učitelům a učitelkám, ať si také zpříjemní velkou přestávku.

Let´ s go shopping!

Když už se učíme v angličtině základní fráze k nakupování, proč si nezahrát na obchůdek? 🙂

Září

Adaptační program

V úterý 13.9. pro nás pan Popelák, sociální pedagog působící nově v naší škole, připravil aktivity, které by měly přispět k tomu, abychom se společně cítili ve třídě dobře, chovali se k sobě hezky a pomáhali si. Hlavně nás ale všechny hry bavily a užili jsme si fajn dopoledne.

Projekt Český ráj

Druhý den po výletu jsme zpracovali naše zážitky z něj literárně i výtvarně. Nabízíme malou ukázku našich prací.

V pondělí jsme byli se školou na Besedických skalách. Viděli jsme hodně vysoké skály. Zaujaly mě ty úzké prostory. A taky jsme byli na Kozákově, tam jsme lezli na rozhlednu a skákali jsme na trampolíně. (Tobik)

… Našla jsem si ve třídě svou super partu, se kterou jsem chodila celý den. Líbilo se mi, když jsme se pořád smáli. Zaujalo mě, že se v Chlévišti schovávaly krávy. Z vyhlídek bylo vidět Jizeru a Turnov… Na Kozákově to bylo super! Líbila se mi vyhlídka a hlavně TRAMPOLÍNA! Byla super a mám vykřičené hlasivky. 😊 Všichni jsme se smáli a křičeli. (Barča)

… Líbilo se mi, jak jsme dostali ve skupince mapu a museli jsme plnit úkoly. Potom se mi líbilo, jak jsme chodili na vyhlídky. (Rozárka)

Viděli jsme skály a byl tam krásný výhled. Šli jsme okruh  a vyplňovali jsme mapu, ve které jsme kroužkovali do mapy, kudy jsme šli. Také jsme stavěli v lese domečky. (Ondra)

Naše školní dobrodružství jsme tentokrát zahájili výletem na Besedické skály a Kozákov v rámci projektu Český ráj.

——————————————————————————————————————–

Závěrečný týden školy

Červen

Kdo si hraje nezlobí – heslo, které platí i v naší moderní době. A nemusí se nutně jednat o počítačové hry. V posledním týdnu školního roku nám stačily karty, kostky, pexeso… Snad si stejně užijeme celé prázdniny!

Na shledanou v 6. třídě!

Sportovní den

V pátek 24.6. jsme si užili sportovní den, který pro nás připravili naši nejstarší spolužáci – deváťáci. Splnili jsme deset různých úkolů, potom jsme se šli podívat na Nikyho a Rozárku, jak se jim daří na fotbale, a nakonec jsme si ještě zahráli v parku. Byl to prima den!

Plavecký kurz

Úspěšně jsme ukončili plavecký kurz. Všichni jsme se zdokonalili v plavání a užili si legraci.

Výlet do Harrachova

Za deštivého počasí jsme navštívili Harrachov. Návštěva Hornického muzea nás zaujala, naštěstí jsme se neztratili ve spletitých chodbách a dozvěděli jsme se např. co je šachta a co štola. Víte to také? Mumlavské vodopády ke koupání nelákaly, ale alespoň jsme se u nich naobědvali a zařádili jsme si na nedaleké liščí stezce. Snad nám příště bude přát i počasí 🙂

Duben

Máme rádi přírodu a rádi se dozvídáme nové zajímavé informace. Proto nám udělala radost přednáška o obojživelnících, kterou nám zpestřila živá zvířátka – želvy, hadi, žáby i axolotl.

Leden

Učíme se informatiku nově a zajímavě. Programujeme malé ozoboty – plánujeme jim trasy, aby jeli jen tam, kam chceme. Informatika nás baví!

Září

Školní rok jsme začali zvesela, hned druhý den jsme si zazpívali a těšíme se na další zážitky 🙂

Projekt Český ráj – Prachovské skály

V pátek 3.9. jsme jeli do Prachovských skal. Povídali jsme si o Pelíškovi. Andělka nám udělala rozcvičku. Byly tam nádherné výhledy. (Terezka)

Nejvíc mě zaujala pověst o Pelíškovi. Pelíšek je dobrý duch Prachovských skal. Je to zároveň koupaliště. Na jednu vyhlídku se muselo chodit po čtyřech dětech. Byla to vyhlídka Míru. Vždycky šla 1 skupinka a ostatní stavěli něco z kamínků a klacků. Potom Andělka dělala rozcvičku. Celý výlet byl super! (Bára)

Výlet se mi moc líbil. Stavěli jsme slova z klacíků a kamenů. A paní učitelka nám přečetla pověst o Pelíškovi. ( Ondra)

Mně se nejvíce na výletě líbila rozcvička. Stavěli jsme z klacků slova, byli jsme na vyhlídce, šli jsme dlouhými schody nahoru, koupili jsme si pohled. A když jsme tam přišli, tak nám paní učitelka vyprávěla o Pelíškovi, o dobrém duchovi lesa. (Míša)

Pelíšek je skřítek, který dělal naschvály. Když člověk zlomil větev, tak na něj poslal hmyz. Jednoho dne nastražil Pelíšek past na pana Čéče a ten pak spadnul v Železnici do rybníka. (Matyáš)

Proč se Pelíšek jmenuje Pelíšek? Protože si dělal pelíšky ve skalách. Rozcvička byla super, Andělka je šikovná. (Rozárka)

Moc se mi na výletě líbilo, byly tam krásné vyhlídky, vedla jsem rozcvičku a bylo to super. (Andělka)

4. TŘÍDA

Tajný výlet

Školní výlet – Sedmihorky, Valdštejn, Hrubá Skála. Sluníčko nám svítilo a nám se tam líbilo.

Dopravní výchova– všichni jsme získali průkaz cyklisty- jsme moc rádi

Duben – jsme zpět ve škole, ale zatím rotačně 🙂

Před Vánocemi– v pátek 18.12. jsme měli vánoční besídku, vystoupilo 6 odvážných a šikovných dětí se svým představením ( někdo měl dokonce dvě vystoupení). Poslechli jsme si hru na ukulele, zpěv, vtipy, vlastní básně, vlastní divadelní hru a viděli jsme kouzla s provázkem a vánoční skládanku z lega.

Na procházce – místo tělesné výchovy chodíme na procházky. Od listopadu se 4. třída rozrostla, máme nového žáka Jakuba Lenárta.

Projekt – podzim – v pondělí 12.10. jsme  v hodinách ČJ, Ma a Pa zaměřili všechny úlohy a cvičení tématu PODZIM

Dopravní hřiště v Jičíně – učili jsme se jezdit podle pravidel silničního provozu

Od září je nás ve třídě už 15. Máme novou žákyni Míšu Hakeľovou. Ať se jí u nás líbí!

Projekt Český ráj – výlet na Kumburk

1.9. – začátek školního roku 2020/2021 – jsme rádi, že jsme se sešli

3.třída – školní rok 2019/ 2020

Závěr školního roku – 25.6., 26.6. – hurá prázdniny

Květen, červen 2020

Duhová pohádka

Tonda Obal na cestách – třídění a recyklace odpadků

Pracovní činnosti a výtvarná výchova– tvořit nás baví

Hodinářův učeň – pohádka v kině v Lomnici nad Popelkou

Advent ve škole – vánoční vystoupení v sokolovně, prodej výrobků na jarmarku

Běh 17. listopadu v Kopidlně – naši třídu reprezentovali: Jáchym Andrle, Terka Ryglová a Andělka Škopánová

Přednáška – Kamarádi on- line – klady a zápory internetu

Masarykovo divadlo v Jičíně 

Loutkové divadlo Narcis

Mám chytré tělo – vzdělávací a zábavný program o lidském těle

Výlet na Tábor – společně se 4. třídou jsme vyšli na Tábor a pak navštívili město Lomnice nad Popelkou

Branný den – z naší třídy v závodu uspěla čtveřice: Terezka Ryglová, Andělka Škopánová, Jáchym Andrle, Tobík Vančura ( v kategorii 3.+ 4. třída se umístili na 2. místě), ostatním děkujeme za účast

Školní rok 2018/2019 – 2.třída

ZOO ve Dvoře Králové – školní výlet

Street dance v sokolovně

Děti vítají jaro- sportovní dopoledne v Lomnici nad Popelkou

Muzikál Limonádový Joe – ve hře také tančily, zpívaly a hrály : Anežka, Barča a Rozárka

Netradiční výuka – Benecko – chata Barka

Ukliďme svět, ukliďme Česko – uklízeli jsme v ulici Za Humny, v Zámecké ulici vlevo a na silnici směrem k Doubravici

Velikonoční vystoupení ZUŠ – z naší třídy tančili, recitovali a zpívali: Anežka Provazníková, Barča Chvalinová a Tobík Vančura

HVĚZDÁRNA JIČÍN – plníme úkoly na zahradě hvězdárny

Hudební pohádka O Sněhurce – Filharmonie Hradec Králové

Zimní procházka– hledáme stopy zvířat, návštěva kina v Lomnici n. P.- Čertí brko, pololetní vysvědčení

Mikuláš a čerti a představení Padá sníh – Advent ve škole

Běh 17. listopadu v Kopidlně- z naší třídy ze všech sil běželi: Tereza Ryglová a Jáchym Andrle

Malý princ- divadelní představení v Jičíně

Podzimní den – projektové vyučování

Jak si správně čistit zuby.

Projekt Český ráj – výlet na Bradlec

Začátek nového šk. roku 2018/2019 – Už jsme druháci.

školní rok 2017/2018 – 1. třída

Sportovní den – hráli jsme stopovanou, která nás moc bavila

Školní výlet na hrad Kost – prošli jsme údolím Plakánku, prozkoumali jsme Baruščinu jeskyni, prohlédli jsme si hrad a okolí a také jsme si něco koupili

Ukliďme svět, ukliďme Česko – Den Země – učili jsme se, jak správně třídit odpad, jak dlouho se odpadky rozpadají v přírodě…, pak jsme za slunečného počasí uklízeli v okolí školy a parku

Pasování na čtenáře

Veselé zoubky – preventivní program ( pracovní list – Veselé zoubky, práce na interaktivní tabuli, DVD- pohádka- Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek, dárek pro děti)

Dočkali jsme se – první pololetní vysvědčení

Předvánoční návštěva v muzeu – výstava betlémů a zimních obrazů města Železnice

Advent ve škole – recitovali jsme koledy ke svátku svatého Štěpána

Mikuláš

Divadlo – v  Masarykově divadle v Jičíně jsme zhlédli představení Naše písnička aneb postavím si domeček

Podzimní den – projektová výuka na téma PODZIM (barevné počítání, rozstříhané obrázky, mandala, uvolňovací cviky- psaní, poznávání ovoce a zeleniny podle chuti a hmatu, práce ve skupince,…)

Jičín město pohádky – náš výrobek z dílničky

Zebín – náš první výlet