6. třída

Duben

Ukliďme Česko!

Naše třída se s velkým elánem zapojila do dobrovolnické úklidové akce „Ukliďme Česko“, která probíhá každoročně na území celé České republiky a jejím cílem je uklidit nepořádek v přírodě. Velká pochvala pro všechny zúčastněné!

Březen

Vaření kluků o pracovních činnostech

V rámci pracovních činností připravovali kluci jídla z obilovin a luštěnin. Někteří zjišťovali podrobnosti o použitých surovinách, jiní hledali, zda se najdou i průmyslově zpracovaná jídla, která budou zdravá a bez přidaných éček. Kuchaři mezitím uvařili chutné pokrmy.

Práce se dřevem o pracovních činnostech

Výroba dřevěné mřížky v podání nadaných holek ze šestky.

Vojenská technika na naší škole

Zajímavý zážitek v březnu prožili žáci naší školy, když se mohli seznámit s vojenskou technikou za instruktážního komentáře dvou armádních odborníků. Mohli jsme si tak vyzkoušet sezení v obrněném transportéru nebo vojenské ochranné pomůcky.

Leden

Kloboukový den

V lednu se pod taktovkou šestáků uskutečnila školní soutěž o nejpovedenější klobouk. Každý účastník obdržel soutěžní číslo a pomocí tajného hlasování byli následně vybráni vítězové. Dík patří organizátorům i všem zúčastněným!

Prosinec

Vánoční besídka

Na naší škole je již tradicí prožít předvánoční čas společnou třídní besídkou. Žáci si ve skupinkách připravili aktivity pro spolužáky a poté si je všichni společně zahráli. Nechyběla ani vánoční hudba a samozřejmě předávání dárků! Někteří měli dostatek energie i na předvánoční fotbalový zápas se sedmáky. Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2024!

Výstava perníku ve Vlastivědném muzeu Železnice

S paní učitelkou Vlčkovou jsme se v předvánočním čase vydali na zajímavou výstavu perníku do nedalekého železnického muzea. Hlavní exponáty nikdo „naštěstí“ nesnědl, i když ke svačině by určitě přišly k chuti!

Výrobky ze dřeva

O hodinách pracovních činností si chlapci vyzkoušeli „úvodní“ práci se dřevem. Jedni ke zrealizování svého nápadu potřebovali primárně pily a hřebíky, druzí vynaložili úsilí na výrobku pomocí pájky. Práce nás bavila a všichni se těšíme na další hodiny v dílně!

Stavění ze stavebnic

V rámci pracovních činností dívky sestavovaly modely z malých dílků stavebnice. Návody byly sice podrobné, ale i tak bylo za potřebí velkého soustředění, aby sestavené „dílo“ bylo zcela funkční. Dvouhodinovka utekla jako voda!

Listopad

Den bez školních tašek

Druhým rokem se u nás ve škole uskutečnila akce „No Bag Day“, kdy žáci mají své učebnice a školní sešity např. v kufru, pytli nebo nákupním košíku. Nejvíce originální nápady byly po zásluze odměněny!

Říjen

Angličtina s rodilým mluvčím

V druhé polovině října proběhla výuka angličtiny s Christopherem Muffettem, který je rodilým Londýňanem a nadšencem anglické hudby. Za zprostředkování výborné hodiny děkujeme paní učitelce Michaele Kloutvorové a budeme se těšit na další setkání s tímto příjemným pánem!

Září

Adaptační kurz s Miroslavem Popelákem

Projekt Český ráj

Ve čtvrtek 7. září jsme se vydali na státní hrad Trosky, který je symbolem Českého ráje. Po celý den nás provázelo slunečné počasí a pozitivní nálada, takže jsme si cestu vlakem i vydatnou pěší túru pořádně užili. Následující den jsme výtvarně zpracovávali naše zážitky.

ŠKOLNÍ ROK 2022/2023

ZÁŘÍ

Projekt Český ráj: Výlet do Besedických skal a na Kozákov

Adaptační kurz:

Pod vedením pana Popeláka jsme se učili spolupracovat, naladit se na druhého, táhnout za jeden provaz a hledat řešení v rozličných situacích.

 

LISTOPAD

 
Kroužek robotiky
 
 
Jak jsme pekli sušenky na adventní jarmark 🙂
 

PROSINEC

Návštěva Vlastivědného muzea v Železnici: staročeské Vánoce
 
NO BAG DAY
22. 12. 2022 jsme ve škole vyhlásili tzv. „No bag day“, což znamená den bez aktovek a školních tašek. Naším úkolem bylo přinést si školní pomůcky v čemkoli jiném, než je aktovka. Jak kreativně jsme si s takovou výzvou poradili, se můžete podívat sami:-)
 

VÁNOCE VE ŠKOLE

Poslední předvánoční den byl netradiční ve všech směrech. Ráno patřilo koledám s paní učitelkou Zubatou, pak jsme si užili hry s paní učitelkou Jungovou, o velké přestávce jsme si společně zazpívali koledy, při nichž nám na nástroje zahráli učitelé, a pak následovala vánoční besídka s rozbalováním dárků a ochutnávkou cukroví. Na závěr jsme se ještě vydali za pokladem pana školníka:-).

 

LEDEN

 
ANGLICKO-ČESKÉ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ V HOŘICÍCH
 
17. 1. 2023 jsme se vydali do Hořic na anglicko-českou pohádku „A BOLD RABBIT“. Parádně jsme si naposlouchali angličtinu a po divadle si užili i procházku městem ke kamennému Krakonošovi.
 
 

ÚNOR

Den vysvědčení dětem zpestřila hudební produkce Michaela Pospíšila a zástupců skupiny Literácy. Žáci se mohli zaposlouchat do starodávné barokní hudby s autentickými nástroji jako např. loutna, dudy, vozembouch, bubny a rolničky a zapojit se do lidového muzicírování, které doprovázelo zvyky spjaté se svátky čtyř ročních období v životě našich předků.

Zapojili jsme se i do „Dne šílených účesů“:-)

BŘEZEN

HVĚZDÁRNA

V pátek 17. 3. jsme vyrazili do hvězdárny v Jičíně na program s názvem Cesta Sluneční soustavou. Děti si vyzkoušely různé aktivity spojené s tématem: Hod do písku, hledání kosmonauta lunárním vozítkem, oblékání skafandru, pohyb ve vesmíru, vědomostní kvíz a mnohé další. Výlet do hvězdárny se nám moc líbil:)

ANGLIČTINA HROU

DUBEN

Velikonoční dílny

Poslední den před velikonočními prázdninami patřil tvůrčím aktivitám, do kterých se zapojila celá škola. Pracovali jsme ve dvojicích se žáky vyšších ročníků. Měli jsme tak možnost při vyrábění zajíčků, slepic, pletení pomlázky či zdobení vejdunek navázat nová přátelství a užít si školní atmosféru zase jinak. Byl to prima den!

Ukliďme Česko

V rámci akce „Ukliďme Česko“ jsme se vydali do ulic Železnice a Těšína sbírat odpadky. Nejprve se nám moc nechtělo, neboť tráva byla docela vlhká, ale po chvíli nás úklid začal bavit. Lezli jsme i do příkopů kolem silnic a strání a měli jsme radost, že můžeme pomoci přírodě, aby se jí dýchalo lépe a nám aby se v hezkém prostředí lépe žilo.

ČERVEN

Značkařský výlet kolem Semil

V pondělí 5. června jsme vyjeli na školní výlet, který byl svojí náplní velmi netradiční. V Semilech jsme se setkali se zkušenou značkařkou paní Marií Stránskou, která nám dala několik hádanek z historie i současnosti značkařů. Dověděli jsme se například, že značení prvních turistických tras proběhlo 11. 6. 1889 a že je v České republice proznačeno 43 000 km! Na obrázku nám také ukázala, jaké druhy turistických značek existují a které barvy jsou typické pro které trasy. Poté jsme se rozdělili na dvě skupinky. Jedna ještě popojela autobusem na Cimbál a druhá značila už od semilského hřbitova. Značení si vyzkoušel každý z nás. Byla to velmi zajímavá zkušenost! Obě skupinky takto došly z různých směrů až do Nouzova k Cimrmanově rozhledně, která je nejnižší rozhlednou na světě. Tak jsme si chvíli pohráli a zkusili určit názvy květin, keřů a stromů, jejichž listy a květy jsme cestou sbírali. Paní učitelky pro nás měly připravené i dendrologické aktivity, např. měření výšky stromů pomocí  Christopherova výškoměru, ale na to už moc času nezbylo. Cesta zpět už ubíhala pohodově, protože jsme jen sešli dolů do Semil. Na autobusovém nádraží jsme si nakoupili dobroty a rozdali si dárky na vzpomínku od paní Stránské: časopisy „Turista“ a k tomu lízátkový pozdrav. Díky všem za pěkný výlet!

Výlet na Kopicův statek

 

ŠKOLNÍ ROK 2021/2022

Sportovní den

Poslední plavání

Školní výlet – Botanicus a projížďka parníkem

Pár fotek z plavání

Užíváme si sluníčka 🙂

Zasadili jsme MOTÝLÍ KEŘ