2. třída

Vítejte na stránkách naší třídy.

Děti vyučuje paní učitelka Petra Tmějová s laskavou pomocí paní asistentky Lenky Novákové.

Na těchto stránkách jsou především fotografie z akcí v naší třídě, ať již jde o běžnou výuku, třídní projekty, či výlety a různé jiné aktivity. Příspěvky s fotografiemi jsou řazeny od posledních akcí.

ZÁŘÍ 2021

Výlet na Zebín – projekt Český ráj

A máme tu první výlet ve 2.třídě – míříme k výškám – tentokrát Zebín. Jdeme s našimi prvňáčky, máme mezi nimi již spoustu kamarádů.

Krásné počasí, krásný výhled z kopce do okolí, krásný výlet v přírodě.

ČERVEN 2021

Zakončení 1.třídy

A máme tu konec 1.třídy…

Školní rok to byl velmi zajímavý, poznamenaný nemocí covid-19, kdy jsme mnoho týdnů nemohli chodit do školy a učili se na dálku z domova. Nikdy nikdo z nás nic takového nezažil, ale popasovali jsme se s tím celkem dobře. Nemoc se nevyhnula ani naší třídě, ale vše jsme zvládli. Děti se za celý rok naučily vše, co jsme si v září dali za úkol, a i když jsme se během školního roku viděli ve třídě méně, než bychom si přáli, užili jsme si to. Po prázdninách hurá do 2. třídy a doufáme, že již bez roušek !!! 🙂

Poslední dny ve škole, poslední akce 1. třídy…

Předposlední den školy jsme hledali ukrytý poklad, jehož indicie jsme náhodou našli v místním muzeu, kam jsme se šli podívat. Největší štěstí na závěr měl Kamilek, kterému se poklad podařilo najít. Hurá a mňam!

Školní výlet do ZOO Chleby

Závěr školního roku 2021 a nás čekal školní výlet do ZOO Chleby. Jeli jsme s druháky. Nálada byla výborná, zvířatka velmi zajímavá, jen ta zima… 🙂

Výlet k paní asistentce Lence Novákové

Poslední výlet do okolí v tomto škol.roce nás čekal v Bradlecké Lhotě, kde bydlí naše paní asistentka Lenka. Ta si pro nás připravila hry na zahradě a poznávačku starých předmětů. Hádali jsme, k čemu je lidé dříve asi používali a na závěr jsme si užili i vodní radovánky a bitvu. Další super letní den.

Tančíme s baletkou Zuzanou Richterovou

Poslední červnové dny jsme měli možnost prožít dopoledne s paní Z. Richterovou, profesionální baletkou, která v Jičíně vyučuje základy baletu a improvizační tanec. Ta nám ukázala, jaké možnosti má naše tělo, co všechno dokáže a jak může být pro člověka obohacující vnímat hudbu a zvuky a vyjadřovat své vnímaní pohybem. Bylo to krásné setkání, kdy jsme se naladili na úplně jinou vlnu vnímání a kluci i děvčata byli z pohybu nadšeni.

“Učíme se venku” – výlet k Ostruženským rybníkům, Březina

Cílem naší další výpravy do přírody bylo pozorování vodního ptactva u Ostruženských rybníků. Ráno jsme se sešli na zahradě u paní učitelky ve Březině, užili si přírodovědný kvíz na zahradě, kde jsme poznávali stromy a rostliny, pobavili jsme se se šťeňátkem bernského salašnického psa, občerstvili se a potom vyrazili směr k rybníkům. Po cestě jsme pozorovali okolní krajinu a snažili se zapamatovat si okolní kopce. U rybníků jsme dalekohledy poznávali vodní ptactvo a další živočichy. Krásné letní počasí dodalo celému výletu úžasnou atmosféru.

“Učíme se venku” – celodenní výprava na ranč u Železnice

Krásné letní dny konečně začaly, a tak se vydáváme více ven. Tentokrát jsme se učili celé dopoledne v lese u ranče. Měli jsme češtinu, matematiku a snažili jsme se na živých fotografiích (barevné rámečky) zachytit okamžiky v lese.

Den dětí

Den dětí jsme strávili venku – užili jsem si netradiční hry v tělocviku, hledali poklad na zahradě a vyráběli relaxační míček.

KVĚTEN 2021

17. května se vracíme naplno do školy, hurá! Testování pouze 1x týdně nás už nevyvede z míry, jsme za ten rok zvyklí a těšíme se na učení venku.

Nový projekt 1.třídy “Učíme se venku”

Začali jsme se více učit venku. Na čerstvém vzduchu nás to víc baví, lépe si učivo pamatujeme a hlavně se učíme zábavně – využíváme k tomu přírodní materiály a různé pomůcky, které nám připravila paní asistentka Lenka. Máme nový sešit, kam budeme zapisovat poznatky a postřehy z našich výprav do přírody a budeme ho používat až do 4.třídy.

DUBEN 2021

V polovině dubna jsme začali opět chodit do školy – ale tak trochu divně – týden jsme se učili z domova, týden jsme chodili do školy a ještě jsme se dvakrát týdně museli testovat, zda nemáme covid-19. Když jsme byli ve škole, chtěli jsme si to trochu užít…

Máme rádi zvířata

Být společně chvíli venku bylo po dlouhé zimě osvěžující, obzvlášť v přítomnosti oveček u rybníka. Na jiné vycházce v parku jsme zase potkali štěňátko huskyho, to bylo zábavy.

Čarodějnická škola

Společně jsme si připomněli svátek čarodějnic. Celý den jsme plnili v češtině a matematice čarodějnické úkoly, a také jsme něco vyráběli. Kostýmy se opravdu povedly.

BŘEZEN 2021

Škola s medvědy

Během distanční výuky mělo 7 dětí, jejichž rodiče pracují ve školství, zdravotnictví nebo soc.službách, možnost docházet do školy na prezenční výuku s paní asistentkou. Při té příležitosti si děti samy vymyslely školu medvědů – když nám chybí spolužáci, budou se s námi učit medvědi. A tak místo spolužáků do lavic usedli medvědi.

Distanční výuka přes PC

Od 1.3. 2021 je opět celá země v lockdownu – uzavření kvůli epidemii covidu -19. Učíme se z domova, každý den máme 30 minut českého jazyka a 30 minut matematiky ve dvou skupinách po 9 dětech. Po čtyřech týdnech nás to už přestává bavit. Ach jo…

Na dálku jsme vyráběli i jarní a velikonoční dekorace. Úkoly si pro děti připravila paní asistentka Lenka N.

A takto se podařily výrobky Kamilkovi. Krásná jarní výzdoba stolu.

ÚNOR 2021

Výtvarná výchova – tučňáci

Děti vyráběly barevné tučňáky, ale nikdo z nás netušil, že to bude na dlouho zase poslední hodina výtvar.výchovy. Následující týden jsme už byli zavření doma kvůli covidu.

Cvičíme s Terezkou

Během výuky se často protahujeme a cvičíme, aby nás nebolela těla a abychom si alespoň trochu vynahradily ty ztracené hodiny tělocviku, které nám teď moc chybí. Tentokrát si vzala děti do parády Terezka J. a dala dětem pořádně do těla. Kliky často nevypadaly tak, jak Terezka chtěla. 🙂

LEDEN 2021

Kolíčkování v češtině

Trénujeme poznávání různých tvarů písma, psací i tiskací, malé či velké. Čteme slova, sami si kontrolujeme správné označení kolíčky. Samostatná práce.

Tělocvik na sněhu

Další sníh, tentokrát spousty sněhu, a my jdeme ven závodit. Sluníčko nám udělalo velkou radost. Krásný den!!!

Pohádka o Budulínkovi

Hraní pohádek nás baví. Dnes jedna o Budulínkovi. V oblibě byla postava dědečka, protože na konci pohádky “vyčinil” lištičkám. Kluci to pojali jako bitvu.

Hrátky na sněhu

Po delší době opět napadl sníh. Moc ho nebylo, byl to takový mix s hlínou, ale sněhuláka jsme postavili. 🙂

Prvouka – poznáváme znaky ročních období

PROSINEC 2020

Vánoční besídka a dílničky

Ve čtvrtek 17. 12. jsme celý den vyráběli adventní výrobky – svícínek z jablka, anděla, sněhuláka a navázali jsme si hotové preclíky.

A druhý den v pátek jsme oslavili blížící se Vánoce besídkou ve třídě. Připomněli jsme si české tradice, popovídali si o skutečném významu vánočních svátků a rozdali jsme si i dárky. Také jsem se spojili i s dětmi, které zůstaly doma kvůli nemoci. Vánoce jsou fajn.

Pečení preclíků

V posledním týdnu před Vánocemi jsem pekli v kuchyňce preclíky. Práce nám šla od ruky a na preclíkách jsme si pochutnali druhý den na třídní besídce.

Čertí škola

V pátek 4.prosince jsme měli celodenní projekt, který proběhl v duchu čertí školy. Děti plnily úkoly a pracovní listy, vyprávěli jsme si u stromečku o čertech, dobru a zlu, cvičili jsme a tančili, sledovali mikulášskou pohádku, ale hlavně … samotný Mikuláš s čertem a andělem nám přinesl SLABIKÁŘ, novou knihu, díky které se naučíme číst.

Celý den bylo dost veselo! Až na chvilky, kdy to vypadalo, že si čert odnese pár našich hříšníků…

Tělocvik na sněhu

Napadl první sníh a my jsme byli u toho! To bylo radosti…

Vánoční výzdoba třídy

Advent je příležitostí vyzdobit si svátečně třídu a připravovat se na Vánoce. I my máme stromeček, betlém a adventní kalendář. Všechny ozdoby jsme vytvořili ve třídě. Každé ráno losujeme jednoho, kdo si vezme sladký pozdrav z advent. kalendáře a společně si čteme krátkou vánoční pohádku. Začínáme denně pohodou okolo stromečku.

LISTOPAD 2020

Online výuka

21. října nás potkalo zavření škol kvůli pandemii covidu – 19. Začali jsme proto učit online, na dálku. Byla to výzva, ale zvládli jsme to. Děti byly skvělé, snažily se, byly o hodinách aktivní a úkoly plnily svědomitě. Užily jsme si i legraci. Ale škola je škola. Do školy se vracíme znovu 18.listopadu. Takhle jsme se spolu vídali každý den od 8-10 hodin, kdy jsme se učili hlavně český jazyk a matematiku.

ŘÍJEN 2020

Prvouka – poznáváme ovoce a zeleninu

Paní asistentka Lenka přinesla dětem do hodiny prvouky ve středu 7.10. na ukázku jednotlivé druhy zeleniny a větvičky ovocných stromů a společně jsme si popovídali o tom, jaké dary nabízí člověku příroda. Některé děti dokonce poznaly i velmi těžko poznatelné ovocné stromy. V druhé části hodiny si všechny děti vyzkoušely se zavázanýma očima rozpoznat některé druhy ovoce i zeleniny jen podle chuti. Nejméně oblíbený byl celer, ale i po něm, stejně jako po ostatní zelenině a ovoci, se překvapivě na konci hodiny jen zaprášilo. 🙂

Divadlo O červené Karkulce

Ve středu 7.10. jsme si ve třídě zahráli divadlo. Všechny děti se aktivně zapojily, někdo byl Karkulkou i třikrát, pro chlapce byla samozřejmě vysněná role vlka nebo myslivce. 🙂 Po divadle, které jsme si pro velký zájem zahráli ještě druhý den, jsme si snědli námi upečenou bábovku. Mňam!

Pečeme bábovku a muffiny na pohádku O červené Karkulce a vyrábíme prostírání

V úterý 6.10. jsme při hodině pracovních činností a výtvarné výchovy zašli do naší nové školní kuchyňky a upekli jsme si bábovku pro červenou Karkulku a každý z dětí také svůj muffin, neboli malou bábovku. Děti původně nevěděly, proč bábovku pečeme, to se dozvěděly až ve středu, kdy jsme hráli společně ve třídě divadlo a Karkulce se v košíčku objevila naše společně upečená bábovka. Po divadle jsme si snědli i muffiny.

Z pečení byly děti nadšené, každý se snažil přispět tím, jak se zapojil do přípravných prací – nasypat mouku a další ingredience, míchat a dát péct. Určitě se do kuchyňky brzo vrátíme.

Než se nám bábovka a muffiny upekly, vyrobili jsme si svoje vlastní prostírání, na kterém byl nakreslený příbor a učili jsme se, jak správně stolovat.

ZÁŘÍ 2020

Hrajeme pohádku O perníkové chaloupce

Pohádka o mazaném Jeníčkovi a Mařence měla u dětí velký úspěch, obzvláště role ježibaby, kterou si chtěl zahrát skoro každý.

Hrajeme si s písmenky

Učení nových písmen abecedy má mnoho podob, my jsme si v tomto případě zpestřili výuku vytvářením písmen z našich těl. (Děti se po sobě velmi rády válely. 🙂 )

Výtvarná výchova a pracovní činnosti

Výtvarné tvoření má v naší třídě velký úspěch, rádi stříháme, velmi často modelujeme z modelíny.

Tentokrát jsme tvořili mraky s duhovým deštěm na okna naší třídy.