7. třída

7. třída – školní rok 2022 – 2023

Květen

Příběh obrazu

Naše spolužačka Míša Odvárková se stala laureátkou soutěže. Z více než 1700 dětí bylo vybráno 46 laureátů – a jednou z nich je Míša!!!! Soutěž měla dvě části literární a výtvarnou. Každý si mohl vybrat obraz nějakého českého malíře a nakreslit jeho reprodukci, případně se jím nechat inspirovat. A v literární části napsat text o daném obraze – pocit, báseň, esej,……

Exkurze do planetária v Hradci Králové

V pátek 12.5. jsme vyrazili autobusem do Hradce Králové. V planetáriu jsme měli přednášku o vesmíru. Naprosto skvělý byl dokument o sondách Voyager 1,2 a jejich putování naší sluneční soustavou. Druhá část exkurze byl na hvězdárně, kde jsme viděli Foucaultovo kyvadlo a názornou ukázku, proč se nedívat dalekohledem do Slunce 🙂

Výuka venku aneb němčina v pohybu

 

Den filmových postav

Pat a Mat:

Pilot z filmu Tmavomodrý svět a Jesee Pinkman z filmu Perníkový táta:

Společné foto:

Duben

Velikonoční dílny

Při pletení pomlázek, barvení vajíček, výrobě košíčků,… jsme pomáhali mladším spolužákům.

mecká jazyková animace

V pondělí 24. dubna k nám do školy přijela lektorka z koordinačního centra TANDEM. Povídali jsme si o významu němčiny v současné Evropě a zahráli jsme si několik jazykových her.

Středa 19.04 – Ukliďme ČESKO

Ve středu jsme jako každý rok UKLÍZELI ČESKO. Naše třída dostala za úkol vysbírat úsek od Kosteláku k Valše. Některé naše nálezy byly vcelku kuriozní. Sbírali jsme poctivě – naplnili jsme celkem 1,5 pytle odpadky.

Březen

Vaření z obilovin

V rámci pracovních činností chlapci připravovali ovesnou kaši s jablky a rizoto s kuřecím masem a zeleninou. Obojí se moc povedlo a všem chutnalo. „Vědci a inspektoři“ nás seznámili s tím, co jsou to obiloviny, jak je dělíme a proč jsou pro naši výživu důležité. Také zjistili, jak je to s průmyslově zpracovanými ovesnými kašemi (zda jsou stejně kvalitní, jako ty doma připravené). 

Výtvarka s Velikonoční tématikou

Ve Výtvarné výchově jsme malovali vajíčka pomocí pěny na holení a potravinářské barvy. Zatím nám schnou na parapetu.

Únor

Olympiáda v anglickém jazyce

Na začátku února proběhlo školní kolo Olympiády v anglickém jazyce, kterého se zúčastnilo 7 žáků naší třídy. Bohužel Míša a Martin se zúčastnili pouze 1. poslechové části soutěže a na druhou chyběli. Zbylých 5 statečných se zúčastnilo i ústní části, kde konverzovali na zadaná témata. Výkony dívek byly velmi vyrovnané a nakonec těsně vyhrála Majda před Emou a Zuzkou. 

Všichni soutěžící dostali za své výkony diplom a malou sladkost, aby jim šlo dobře další učení anglického jazyka.

Majda bude naši školu reprezentovat v okresním kole Olympiády, které proběhne 14. března na gymnáziu v Nové Pace. Budeme jí držet palce!

Den bláznvých účesů

Zde jsou fotky našich účastníků…

Talent třídy

Celé první pololetí probíhal v hodinách hudební výchovy projekt Talent třídy. Každý žák si připravil nějaký hudební projekt. Na výběr měly děti z karaoke, hry na tělo, zpěv, hru na hudební nástroj, přednesu básně za hudebního doprovodu nebo prezentaci o hudbě.

Všichni měli krásná vystoupení. Nakonec celá třída hlasovala pro první tři, kteří je nejvíce zaujali. Zvítězila hra na klavír v podání Emy Khunové, na druhém byla Míša Odvárková se svou hrou na harfu a třetí se umístila Majda Droznová, která ukázala svůj talent na při hře na Casio.

Kluci v pracovních činnostech dělali zdravé pomazánky

Krájení cibule bylo peklo.

Pomazánka z cizrny, druhá byla z celeru a mrkve a třetí z tuňáka.

 

Nejvíce se těšili na ochutnávku 😉

 

Klicperovo divadlo – představení Prašina

Ve středu 1.2. jsme se vydali do Hradce Králové na divadelní představení Prašina. Prašina je místo v Praze, kde nefunguje elektřina, signál, počítače, mobily, nejezdí tramvaje a neteče voda. Proč? To se snaží zjistit tři kamarádi En, Jirka a Tonda. Prašina se neustále rozšiřuje. Musí to zastavit!!!

Představení bylo velmi napínavé a moc se nám líbilo. Také jsme si užili čas strávený s kamarády.

– Ema

 

Leden

31.01

Tento den jsme ukončili první pololetí a dostali vysvědčení. Poslední hodinu jsme měli hudební kulturní pořad.

Pracovní činnosti

Děvčata opět vařila – základem byla červená řepa. Polévka, pomazánka, bábovka, vše z červené řepy.

Lyžařský kurz

Neděle

V neděli 22. 1. v půl desáté dopoledne jsme vyrazili od školy směr Velká Úpa. Po hodinové jízdě jsme dojeli na náměstí a vyšli k Chatě Borůvka pěšky. Zavazadla nám odvezli na skútru. Po příchodu jsme se ubytovali a naobědvali. Krakonoš nám dopřál sněhovou peřinu, a proto jsme mohli odpoledne vyrazit alespoň na louku nad chatu, protože sjezdovka kvůli malé vrstvě sněhu ještě není upravená. I tak jsme si to užili. Trochu jsme si „udupali“ terén a mohli se vrhnout do nácviku základu pohybu na sjezdových lyžích. Vydrželi jsme až skoro do setmění. Po večeři nás pan učitel Kracík seznámil se základy běžeckého lyžování, které nás čeká zítra.

Pondělí

Dnešní den jsme celý věnovali běžeckému lyžování. Hned po snídani jsme lyže namazali a vyrazili nad chalupu, kde je v délce 2,5km běžecký okruh okolo Červeného vrchu. Po úvodním rozcvičení jsme si několikrát dali asi 100m rovinku a poté jsme se vydali již na okruh. Každý si jel svým tempem. Někdo zvládl okruh dvakrát, někdo jen jednou. Všichni ale běžkovali! Občas se objevil pád, ale nikdo neklesal na mysli a statečně se pustil do běhu dál. Po obědě a poledním klidu jsme se rozdělili do třech skupin. Skupinka sjezdových nelyžařů se s panem školníkem věnovala nácviku základních sjezdových dovedností na mírném kopečku nad chalupou. Za dvě hodiny udělali krásný pokrok! Skupinka zdatných běžkařů se vydala na Portášky a na okruh okolo Pěnkavčího vrchu. Bylo to asi 10 km, část trasy byla upravená a všichni zvládli trasu skvěle! Méně zdatní běžkaři (či ti, kteří si na delší trasu netroufali) zůstali na okruhu okolo Červeného vrchu, na kterém jsme byli již dopoledne. Trasu jsme měli již pěkně prošlápnutou, a tak tentokrát všichni zvládli okruhy dva a někteří dokonce i tři! Protože jsme chtěli ještě využít času venku a na další okruh by to již časově za světla nedalo, uspořádali jsme venku sněhovou koulovačku. Všichni zúčastnění si ji skvěle užili.

Během pauzy mezi odpoledním a večerním programem se trochu „karbanilo“, hrálo hry, povídalo, hrálo na mobilu – každý se zařídil podle své libosti.

Večerní program žáky seznámil s historií lyžování a podívali jsme se na ukázky závodů našich nejlepších sportovců.

Suma sumárum – skvělý den!!!

Úterý

Třetí den lyžařského kurzu jsme z důvodu neupravení sjezdové tratě (ta bude až zítra) věnovali ještě běžeckému lyžování. Tentokrát jsme se rozdělili na 3 skupinky – „neběžkaři“ zůstali s panem školníkem na okruhu za chalupou okolo Červeného vrchu, druhá početně nejsilnější skupinka se vydala na Portášky a okruh okolo Pěnkavčího vrchu (cca 10 km) a nejzdatnější běžci se vydali přes Portášky na Růžohorky se zabočením na okruh okolo Pěnkavčího vrchu a zpět k chalupě (cca 13 km). Počasí bylo nádherné, slunečné a i když někteří měli obavy, zda vše zvládnou, všichni doběžkovali ve zdraví a pohodě zpět k chalupě. Měli jsme objednaný oběd na později, a tak jsme nemuseli nikam spěchat.

Po poobědovém klidu nám odpolední program začal v 15.00hod. a opět si každý mohl vybrat, na co se cítí. Nesjezdaři se s panem školníkem vydali na kopec nad chalupu a trénovali tentokrát i zatáčky a další jezdecké dovednosti. Všichni to zvládli skvěle, a tak jsou na zítřejší sjezdovku dobře nachystáni. Kdo chtěl odpoledne strávit ještě na běžkách, mohl se vydat okolo Červeného vrchu. Za odpoledne zvládli ještě 2 okruhy v celkové délce 5 km. Kdo nechtěl mít na nohách lyže, nazul boty a věnoval se koulovačce, stavění sněhuláka nebo jen tak hrátkám ve sněhu.

Odpolední program jsme zakončili úklidem běžeckých lyží a připravením sjezdovek, aby nám je mohli zítra ráno přepravit na svah.

Večerní program byl tentokrát věnovaný sjezdovému lyžování – pravidlům na sjezdovce a zhlédli jsme videa s tím, jak správně sjezdovat. Večerní program jsme zakončili společnými hrami.

Celý den vyšel báječně a někteří mají v nohách dokonce i víc jak 15 km. Slušný výkon!!!

Středa

Dnešní den jsme jako včera zahájili krátkou rozcvičkou venku a po vydatné snídani konečně mohli vyrazit na sjezdové lyže na opravdovou sjezdovku. Při přechodu k ní jsme se pěkně rozhýbali, protože sjezdovka Pěnkavčí vrch je od chalupy asi 1200m. Lyže a přeskáče nám odvezli na skútru, a tak jsme šli nalehko jen s hůlkami. Sněhu nebylo sice příliš, ale na sjezdování to stačilo. Oběd jsme měli posunutý až na 15.00hod., a tak nás čekalo 4,5 hodiny sjezdování. Rozdělili jsme se na tři skupiny podle zvládnutých sjezdových dovedností a užívali si při jízdách nádherného slunečného počasí. Byla to úplná lyžařská idyla. I původně nelyžaři zvládli sjet kopec několikrát. I když zprvu nevěřili tomu, že se jim podaří nezbedná prkna pod nohami ovládnout, sjezdovku opouštěli jako „lyžníci“.
Na chalupě nás po návratu čekal výborný oběd a zasloužený odpočinek. Ten vyplnil každý podle své chuti: společným sledováním filmu Poslední závod, hraním her, procházkou venku a nebo jen tak povídáním.

Po večeři nás čekal večerní program – tentokrát zdravověda. Na čtyřech stanovištích jsme probrali základy první pomoci a něco si i prakticky vyzkoušeli.

Snad nám Krkonoše zítra přichystají zase tak krásný den, jako byl ten dnešní!

 

Čtvrtek

Ranní rozcvička v zasněžené krajině nad chalupou byla dnešní ráno doprovázená mlžnou clonou, která bohužel nedovolila slunci, aby se ukázalo. Ani po snídani tomu nebylo jinak, a tak jsme vyrazili na Pěnkavčí vrch bez sluníčka. Bylo nás tentokrát o jednoho méně, protože zvýšená teplota nedovolila jednomu lyžníkovi zavítat na svah. Zachumlal se tedy do peřin a tělu dopřál odpočinek.

Bylo přimrzlo, a tak včerejšími plusovými teplotami změklý sníh ztvrdnul a zrychlil jízdu. Na některých místech trochu vyčuhovaly větvičky borůvčí nebo trávy, ale i přesto se dalo slušně sjezdovat. Kolem 13.hodiny však na sjezdovku sestoupila hustá mlha, ve které byla viditelnost asi na 10m. Někteří se proto rozhodli opustit trať a sjet na lyžích na chalupu o trochu dříve. Jiní borci však vytrvali a vychutnávali si svah do poslední chvíle.

Po návratu ze svahu nás čekal opět výborný oběd a po něm balení sjezdovek i běžek tak, aby byly lyže připraveny na ranní odvoz k autobusu.

Po odpoledním poobědovém klidu jsme se vydali na abecední putování Krkonošemi a dozvěděli se tak spoustu zajímavostí o Krkonoších.

Také se k nám před balením lyží donesla nepříjemná zpráva o ztrátě mobilního telefonu jednoho z našich lyžníků. Došlo k ní s velkou pravděpodobností na sjezdovce, a tak jsme rozjeli malou pátrací akci. Vydali jsme se ve třech lidech zpátky na sjezdovku a prohledávali ji. Zprvu jsme byli neúspěšní, ale po kontaktování rodičů majitele telefonu se jim podařilo ztracený telefon na dálku přesně lokalizovat a rozeznít jej tak hlasitě, že jsme jej nakonec našli zapadlý ve sněhu kousek od upravené části sjezdovky. Radost nad nalezením telefonu byla veliká!

Po večeři jsme věnovali čas celkovému zhodnocení kurzu a povídali si o celotýdenních dojmech. Bylo to tu moc fajn a každý si odváží spoustu nových zážitků. Jen je nám líto, jak moc rychle celý ten týden utekl. Tak zas někdy jindy :o).

Pátek

Celý kurz utekl jako voda a my se museli sbalit, opustit chatu a vrátit se domů. Ke snídani nám pan kuchař připravil milé překvapení a usmažil na přání dětí výborné lívance. Po snídani nám pomalu začali odvážet lyže a tašky a my vyrazili pěšky k autobusu. Po cestě jsme si užili ještě spoustu legrace při koulování nebo povídání. Autobus už na nás čekal, a tak stačilo jen vše naložit a vyjet. Ke škole jsme dorazili před polednem zdraví, bez zlomených kostí i lyží.

Lyžařský kurz se i přes počáteční obavy, jak to bude se sněhem, vydařil a všichni jsme si ho opravdu užili.

19.01. Den dvojčat

Ve čtvrtek zaplnila školu dvojčata. 

  

Děvčata při pracovních činnostech opět vařila

Ve středu jsme s děvčaty pekly bramborové placky s povidly a mákem. A bramborové kapsy plněné jablky. Upekly jsme toho dost, takže ve čtvrtek při svačině ochutnali i kluci. Baštili, až se jim dělaly boule za ušima.

Svačinka od paní učitelky

Tonda s Michalem si při vánoční besídce vytáhli kupón na svačinu od paní učitelky. Uplatnili ho hned na začátku ledna a se svačinou byli spokojeni.

Tříkrálová sbírka

Tři králové chodí v Železnici pravidelně. V letošním roce pomáhalo 28 žáků z naší školy a přidali jsme se i mi sedmáci. Putovali jsme nejen po Železnici, ale i po Radimi a Soběrazi a vybrali jsme celkem přes 42 tisíc.

Hodina hudební výchovy se zajímavým nástrojem

Na dnešní hodinu přinesla Míša harfu. Nejenže nám na ni zahrála, ale mohli jsme si to i sami vyzkoušet.

Prosinec

Vánoční besídka

20.12. No Backpack Day

Jsme hraví, kreativní a bavilo nás to

Návštěva adventní výstavy v muzeu

Luštěniny v pracku

20.12. – Na pracovních činnostech jsme si uvařily dvě zdravé a chutné kaše. Po ochutnávce jsme si řekly, jak je dobré konzumovat OBILOVINY a které najdeme u nás v České Republice. 

Ovesná kaše s jablky: 800 ml mléka, 160 g ovesných vloček, špetka soli, 2 větší jablka, 2 lžíce másla, cukr nebo med, plátky mandlí nebo jiné ořechy. Vločky nasypeme do suchého rendlíku (pánve), dáme na plotýnku a za stálého míchání trochu opražíme, tento první krok je báječná finta . Vločky jemným opražením získají velice příjemnou vůni, lehce oříškovou příchuť. Při vaření do sebe budou nasakovat méně tekutiny (menší spotřeba mléka) a třebaže budou po uvaření měkké, nebudou rozplizlé. Když vločky voní a mají zlatou barvu, vlijeme do nich 1/2 mléka, přidáme pár zrnek soli a za stálého míchání vaříme. Když asi po 2-3 minutách kaše zhoustne, přilejeme druhý hrnek mléka. Vaříme ještě asi 4 minuty. Pak sporák vypneme a teprve mimo teplo vmícháme trochu cukru nebo trochu medu nebo jiného sladidla. Proč dáváme cukr nakonec? Je to pojistka proti připálení. Dalším důvodem je menší spotřeba sladidla. Mezitím, co se vaří kaše, si připravíme jablka. Jablka vyjadřincujeme a nakrájíme na kostky. Na pánev vložíme 2 lžíce másla a necháme jej rozpustit. Poté vysypeme nakrájená jablka a jemně je pocukrujeme. Jablka restujeme, průběžně promícháváme, ale dáváme pozor, abychom je nerozvařili. Zasypeme jemně skořicí. Asi po 5ti minutách vypneme. Kaši naservírujeme na talíř a poklademe připravenými jablky. Můžeme dozdobit plátky mandlí či kousky jiných ořechů. DOBROU CHUŤ  

 

6.12. – O pracovních činnostech jsme zjišťovali informace na téma LUŠTĚNINY a poté vytvořili projekt. Také jsme vařili dva pokrmy z čočky, které jsme si následně naservírovali a ochutnali. A chutnalo nám 🙂

– Ema

Listopad

25.11. zahájení adventu, rozsvícení stromu

Komu chutnaly naše marokánky, tak tady přikládáme recept. 🙂

 

Luštíme BRLOH (Brněnská logická hra)

V hodnocení základních škol jsme vyhráli Královéhradecký kraj a zároveň jsme skončili 39. v celé republice.

1. kolo jsme vyřešili: 7/10 (1, 3, 4, 6, 7, 8, 9)

Zadání:

https://brloh.math.muni.cz/z/2022/internet_1.pdf

2. kolo jsme vyřešili vše

Zadání:

https://brloh.math.muni.cz/z/2022/internet_2.pdf

3. kolo jsme vyřešili: 6/10 (1, 4, 5, 6, 7, 8)

Zadání:

https://brloh.math.muni.cz/z/2022/internet_3.pdf

semifinále jsme vyřešili: 10/20 (1, 3, 4, 7, 8, 11, 12, 13, 16, 19)

Zadání:

https://brloh.math.muni.cz/z/2022/m_finale.pdf

Den Laskavosti

Letos jsme se v rámci občanské výchovy zapojili do iniciativy „Mezinárodní den laskavosti“ a vyrazili jsme do jičínského Domova pro seniory.  Jaké jsme měli z návštěvy dojmy? Přečtěte si sami:

Na začátku bylo pro mě těžké začít mluvit, ale jak začali ostatní, tak už to bylo v pohodě a bylo to příjemné. Prostě se mi to líbilo. I na paní bylo vidět, že je ráda, že jsme přišli a že si s ní povídáme. Říkala, ať se hodně učíme angličtinu a děláme, co nás baví, a že si máme užívat život.                                               Týna

 

Návštěva v Domově pro seniory určitě měla smysl, protože je potřeba udělat někdy radost. Pán (92 let) nám dal radu do života, abychom nekouřili a abychom byli šťastní.                                                                                                             Áďa

 

Bylo to dobrý a záživný. Udělali jsme radost. Pěkná procházka. Taky tam bylo pěkný akvárko.    Lepší než učení:-)                                                                                Viktor

 

Líbilo se mi, že návštěva staroušky potěšila. Když nám paní vyprávěla historky ze svého života, vypadala nadšeně. Paní mi radila, ať se vdám za nějakého hodného hocha, který mě bude mít rád… a že vždycky musíme něco dělat pro to, abychom se měli dobře. Smysl života té paní byly její děti. Nejšťastnější byla, když je vychovávala. Nedávno jí její syn umřel, měl 70 let.  Paní Jarmila nám také vyprávěla o panu učiteli na matematiku a fyziku, který vzbuzoval respekt. Nosil sako a motýlka. Když byla paní Jarmila v našem věku, byla válka a nesmělo se dělat hodně věcí. Prý na nás mladých bude v budoucnu hodně záležet. Doufá, že se budeme mít lépe než oni. Máme se starat o své rodiče.                      Majda

 

Paní Anna byla veselá a vtipná. Krásně se s ní povídalo. Paní nám radila, ať si při výběru manžela vše dobře rozmyslíme, abychom si vzali někoho, koho budeme mít opravdu rádi.                                                                                                  Káťa

 

Návštěva měla smysl, senioři byli moc šťastní. Paní Ilona nám vyprávěla, že ráda sportovala a že byla servírka. Pan Jan nám vyprávěl, že v dětství dělal průšvihy, ale časem se z něho stal dobrý číšník. Život prý měli dobrý… a kofola stála 0,90 Kčs:-) Dostali jsme i radu do života: Nekrást a nechovat se jako hnusní lidé. Přejí nám, abychom našli skutečnou lásku a měli s lidmi hezké vztahy.       Eliška

Byl jsem rád, že jsem se setkal se starými lidmi, kteří byli moudří.  Byla s nimi legrace. Nejprve jsem se bál, ale pak jsem se uvolnil a bylo to hezké. Dostal jsem radu do života: Nelhat a komunikovat.                                                                  Michal

 

Líbilo se mi, že si s námi paní chtěla povídat a že nám odpovídala upřímně. Myslím, že návštěva měla smysl. Paní si s námi ráda popovídala a my s ní taky. Paní nám zdůrazňovala, ať se máme rádi a ať si vybereme dobrého partnera. Vyprávěla nám o tom, že je od 38 let vdova, že má 6 vnoučat a 3 pravnoučata a že jí dělají velkou radost. Prý má Domov pro seniory moc ráda, že chodí na různé procházky – např. při festivalu Jičín město pohádky jezdili vláčkem. Nejvíc si paní život užívala, když byla mladá.                                                                          Julie

 

No bylo to lepší než učení. No bylo to dobrý.                                                   Tonda

 

Líbilo se mi, že povídání bylo v pohodě. Paní nám vyprávěla o všem možném. Nejvíc mě dostalo, že prý vypadám jako její vnučka. Návštěva měla smysl. Bylo to velký. Viděla jsem, jak si to starouškové užívají. Bylo to hodně napínavé, ale i smutné. Byla i sranda. Zaujalo mě úplně všechno – třeba to, že měla jednoho muže, se kterým žili dlouho. Nedávno jí ale umřel na rakovinu – pak jsem viděla, že už se dál nemáme ptát. Rychle jsme změnili téma. Rady do života: Máme jít za svým snem a vybrat si dobrého partnera pro život. Také říkala: „Život je jen jeden, tak si ho užijme!“ Bylo to v chillu!             

                                                

Paní, se kterou jsme si povídali, byla moc hodná a příjemná. Senioři byli nadšení. Velkou radost jim udělala i přáníčka. Paní nám vyprávěla o tom, že byla zdravotní sestřičkou, chodila 1 km pěšky do školy a 7-8 km každou sobotu do kostela. Rada do života: Abychom nebyli moc na počítačích a abychom nejezdili třeba 500 m do školy autem.                                                                                    Alex

 

Bylo fajn, že staroušci měli radost. Paní vyprávěla o učilišti, o JZD a o tom, že museli rozebírat motor tanku. Ve třídě jich prý bylo 48. Kluci to prý na učilišti v JZD měli lehčí než ženy. Pamatuji si, že nám dala radu, ať hlavně nikdy nebereme drogy.

 

Návštěva v Domově se mi líbila… měl jsem nejprve trochu strach. Paní nám vyprávěla, jak pracovala na poli velkém 15 hektarů a o tom, jaké dělali ve škole lumpárny. Prý si máme hlavně dávat pozor na to, abychom se nedostali do problémů a abychom ostatní neprovokovali.                                                      Achil

 

Paní nám říkala, abychom žili v lásce, že to je nejdůležitější. Pán nám zas vyprávěl vzpomínky z dětství. Oba byli moc milí… Podle mě se den moc povedl a zdálo se mi, že jsme je alespoň trochu potěšili.

 

Líbilo se mi, že jsme udělali radost a že jsme si hezky popovídali. Paní vždy měla na prvním místě děti a rodinu. Paní nás varovala před válkou a přeje nám, abychom ji nezažili.                                                                                                    Verča

 

Co se mi na akci Den laskavosti líbilo? Bylo to hezké, ale i smutné, když tam někdo začal brečet, když jsme odcházeli. Co mě z vyprávění zaujalo? Že po škole chodili povinně do kostela pěšky 7 km. Jakou radu do života si pamatuji? Abychom se snažili dosáhnout svých cílů.                                                                Jakub

 

Líbilo se mi, jaké je v Domově pro seniory prostředí a jak paní Vlasta vyprávěla. Za mě návštěva smysl měla, myslím, že potěšila. Paní říkala, že máme v životě sportovat. Zaujalo mě, jak nám paní Vlasta vyprávěla o svém dětství.                                                                                                                                              Matyáš

 

Jedna starší paní říkala, že by Viktor mohl být učitel 🙂                                   Stáňa

 

Návštěva podle mě smysl měla. Spoustě seniorů jsme udělali radost. Paní Zdenka nám poradila, abychom se učili hlavně jazyky, nejlépe anglicky. Zaujalo mě, že paní byla u vypálení Lidic a že i dnes, v 72 letech, pracuje na počítači a umí skvěle anglicky.                                                                                                        Zuzka

Pán byl milý. Vyprávěl nám o tom, že byl zemědělec. Nejšťastnější prý byl, když se mu narodil syn. Pán nám kladl na srdce, abychom se chovali k lidem tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám.                                                                    Daniel

 

Na Dni laskavosti se mi líbila cesta tam a zpět. Návštěva seniorů byla zábavná. Návštěva měla smysl, potěšila lidi v Domově i nás. Pamatuji si, že mi ta paní radila, ať se učím víc angličtinu než němčinu. Z vyprávění mě zaujalo to, že paní umí anglicky. Tato paní je prý nejvíc šťastná v Domově pro seniory.              Michal

 

Líbilo se mi, jak jsme byli za starými lidmi, kteří už měli vozíčky, a jak jsme si s nimi mohli povídat. Seděli jsme u stolů v jedné místnosti.                 Adéla

 

Na návštěvě seniorů se mi líbily příběhy, které staří lidé vyprávěli. Jo, návštěva měla smysl. Říkali nám, abychom nedělali v životě kraviny.              Ondra

 

 

Jsem moc ráda, že jsem v Domově pro seniory mohla být. Když jsme přišli nahoru, kde na nás starouškové čekali, byl to hřejivý pocit tam někde uvnitř. Někteří se na nás i usmívali:-) Přisedla jsem si k už na pohled moc milé paní. Úsměv měla od ucha k uchu a jmenovala se Marie. Pak jsme si začali povídat o jejím životě, co prožila, kam chodila do školy, kde bydlela, co její rodina a tak. Dověděla jsem se, že je v tomto domově už rok a bylo krásné slyšet, jak je vděčná těm lidem, kteří se o ni starají… že to pro ně musí být těžké. Prý je ráda, že je právě tam. Paní Marie si váží věcí, které se někomu mohou zdát jako samozřejmost. Také říkala, že se všichni tak dobře nemají, což je pravda. Ta hodina, kterou jsem tam strávila, utekla jako voda. Museli jsme se rozloučit. Paní Marie nám opakovala, ať v životě děláme to, co nás bude dělat šťastnými a ať nám to vše vyjde. Pak jsme si potřásly rukou a objaly se. Marie byla dojatá. Plakala. A já si uvědomila, jak je úžasné, že na tomto světě jsou takoví lidé. Bylo to krásné!                                                                                                                        Ema

Naše projekty z němčiny a občanské výchovy

Kroužek robotiky

 

Říjen

Halloweenská svačinka

Letošní halloween jsme si užili. Do školy jsme přinesli ozdoby a jídlo- které se snědlo prakticky hned😉

– Káťa Kolocová

Návštěva muzea v Železnici

Ve čtvrtek 13.10. jsme navštívili krásnou výstavu obrazů, které namalovaly děti z naší školy. Viděli jsme i obrazy, které jsme malovali my sami o výtvarné výchově s paní učitelkou Markovou. Celá výstava se nám líbila a bylo fajn proložit si výuku menší procházkou.

– Káťa Kolocová

Naše úspěchy na soutěži v Kopidlně

V pátek 7 října jsme vyjeli autobusem na soutěž Kopidlnský kvítek a Kopidlnský jelen. Když jsme dorazili na místo došli jsme pár metrů do místní zahradní školy kde jsme se zapsali a spolužačky Magdalena, Ema a Julie šli soutěžit na soutěž Kopidlnský kvítek. Spolužačky měly test z poznání rostlin a každá měla navíc jiný úkol. Byli to aranžování květin, poznávání semínek a zábavná zahradnická aktivita. Deváťáci Aleš, Eliška a sedmák Michal šli do budovy, kde se psal test a poznávačka v soutěži Kopidlnský jelen. Když jsme to dodělali šli jsme na místo kde se střílelo ze vzduchovky. Pak jsme všichni měli volno a s paní asistentkou jsme šli do zámku se zahradní výzdobou a do cukrárny kde jsme si něco koupili pak jsme se procházeli po parku. Vyhodnocení proběhlo v tělocvičně školy a spolužačky, které soutěžily v Kopidlnském kvítku měli hezké třetí místo a mi co jsme soutěžili v Kopidlnském jelenovi jsme skončili čtvrtí.

– Michal Kittler

Němčina venku: s pohybem a úsměvem:-)

 

Září

Turisticko-ekologický kurz Horní Maršov

Kurz pro udržitelný rozvoj

19.09. – 23.09. 2022

Pondělí

Do Horního Maršova jsme úspěšně dorazili před obědem.

 

Od té doby neustále něco děláme – týmové hry na spolupráci, důvěru…

Večeře nás všechny nadchla – brambory na loupačku s tvarohem 🙂

Při večerním programu jsme si zahráli hru Multisocio, ve které jsme odpovídali na různé otázky. Pak jsme si trochu zařádili a šli do postele.

A tady bydlíme:

Úterý

Dopoledne jsme strávili při simulační hře s názvem Fishbanks. Stali se z nás majitelé lodí, kteří lovili v pobřežních či hlubokých vodách, nakupovali lodě a hromadili zisk. Po deseti letech podnikání jsme loviště vytěžili, naše zisky se snížili a my se blížili k bankrotu. Zjistili jsme, že pokud chceme v tomto směru podnikat, musíme respektovat udržitelný rozvoj lovišť.

 

Odpoledne nás nadchlo. Vyrazili jsme k Lysičinskému potoku, ve kterém jsem si vyzkoušeli vodní biomonitoring. Vytvořili jsme čtyřčlenné výzkumné týmy, které lovili živočichy, poznávali je, třídili a zapisovali.

A tyto živočichy jsme pozorovali:

Na závěr programu jsme si vyzkoušeli brodění v řece, což pro některé skončilo koupelí 🙂

Večerní program byl relaxační. Malovali jsme diapozitovy a pak jsme popustili uzdu fantazii. Jáchym naše díla promítal a my jsme hledali, co v nich vidíme.

Středa

(téma dne: LES)

Dopoledne jsme hráli simulační hru zasazenou do prostředí Krkonoš. Byli jsme rozděleni do pěti týmů, které hospodařili v obcích a naším úkolem bylo nejen obec rozvíjet, ale také se snažit o záchranu tetřívka, jehož počty zde prudce klesají.

Odpoledne jsme hráli hry, zkoumali drobné lesní živočichy a stavěli lesní domečky pro skřítky.

Večer jsme se opět vypravili do lesa, abychom zažili jeho tajemnou atmosféru. Během dvaceti minut, kdy jsme byli každý sám, jsme měli kreslit psát, nebo pouze prožívat les…

Ukázky:

„Jen do soumraku chvilka malá

sova, co přes den spala

vyletí jako noci král

král, co přes den spal.

 

Les se v noci zdáti tichý býti,

když je bez lidí

vzápětí ale může ožíti.

Noční tvorové se začínají probouzet…“


„Je tady tma a hrozně se bojím, ale jinak by to bylo dobré, jenom já se bojím té tmy, takže jako teď nemám náladu…

No prostě je to tady v tom lese až moc strašidelný a móóóóóóóóóc se těším, až se budeme moct vrátit na pokoje.“


„Slyším zvuky :).

Vítr, který vane v korunách stromů.

Občas slyším zpívat ptáčky…“


Čtvrtek

Dnes jsme byli na celodenním výletě na Rýchory.

Poslední jídlo na Doteku (tvarohové taštičky)

A večer nás čekala párty, kterou jsme si náležitě užili. 🙂

Nechybělo ani občerstvení

Pátek

Jedeme domů

Na památku královny Alžběty II.

Na počest zesnulé královny Alžběty II. jsme vytvořili „plakát“ vystihující její život, zájmy, radosti. Protože jsme si dali na projektu opravdu velice záležet, můžeme se pyšnit nádherným dílem. Děkujeme za velkou pomoc paní asistentce Zdence Adolfové!

Projekt Český ráj

Letos jsme v rámci exkurze navštívili hvězdárnu v Jičíně. Zde jsme měli program na téma: Oceán plastů. Z Jičína jsme šli pěšky kolem Zebína zpátky do Železnice.


… Není místo na celé planetě, kde nejsou plasty. Plast se jednoduše vyrábí. Do ropy vlijete chemickou látku a nahoře se udělá něco jako škraloup, který vytáhnete, roztavíte a máte plast.

Líbilo se mi, jak jsme šli do školy z Jičína pěšky, i když mě i všechny ostatní bolely nohy.

Stáňa


Bylo to skvělé – dozvěděla jsem se spoustu věcí, co jsem nevěděla. Jen i bylo líto lidí na těch znečištěných místech a to jak ničíme přírodu.

Veronika


Líbilo se mi, jak to měl pan David hezky promyšlené – videa, ukázky, obrázky byli super. Je to strašné, když vidíte ve vodě ty ostrovy plastů.

Rada do života: třiďte odpad má to smysl.

Nelíbilo se mi, že jsme stále seděli na židlích …☹

Bylo mi zle, když jsem viděla ty plasty – chudáci zvířata!!

Nechápu jednu věc, proč lidé znečišťují přírodu kolem sebe, když vědí, že to vadí jiným lidem a zvířata umírají s plnými žaludky plastů. Alespoň, že se jiní lidé snaží zvířatům a přírodě pomoci.

 Bylo to strašný a zároveň smutné.

Nikola


Zaujalo mě, že tolik ptáků dokáže sníst takové množství plastů.

Překvapilo mě, že tu je tolik velkých plastových odpadkových ostrovů. A také to, že existuje několik řek plných odpadů.

Pro naši Zemi, by bylo dobré abychom třídili odpad – papír, plast, sklo, bioodpad a směs.

Alex


Překvapilo mě kolik plastů je v oceánech. Líbilo se mi, jak to měli pro nás připravené.

Zaujalo mě, kolik věcí se z plastů vyrábí.

Líbilo se mi, jak se někteří lidé snaží oceán a moře čistit.

Kristýna


Zaujalo mě, že 70% plastů skončí v oceánech a mořích.

Nevěděl jsem, že některé oblečení je z plastů.

Líbilo se mi, že před začátkem jsme měli video o zvířatech a hmyzu v ČR.

Jakub


Ptáci Albatrosi jedli plasty, protože si mysleli, že je to potrava.

Všude jsou plasty! Viděli jsme, jak někde vytvořili skládku na okraji moře, a když přijde příliv, tak si odnese kus skládky.

Amálie


Program se mi moc líbil. Zjistila jsem, že plastů je opravdu hodně. Existují dokonce celé ostrovy plastů. A plast zabíjí ptáky, protože se jím živí – myslí si, že to je k jídlu. Myslím si, že rekord byl, když v jednom ptákovi našli kolem 273 kousků plastů.

Takže třídit odpad má smysl!!!

Majda


Když jsme se posadili na židle, viděli jsme promítat českou přírodu. Poté přišel David a ten nám povídal o znečišťování přírody po celém světě. Dozvěděli jsme se o celých ostrovech plastů, o řekách, kterými plasty proudí do moří.

Ke konci jsme si říkali, jak můžeme znečišťování zabránit.

Dozvěděli jsme e spoustu praktických věcí.

Do Železnice jsme šli z Jičína pěšky. Cestu jsme si užili, navíc bylo krásné počasí. Povedlo se. 😊

Míša


Zjistila jsem nové informace o naší planetě – což je super. Jen mě znepokojilo, kolik odpadů a hlavně plastů, je na Zemi. Lituji toho, že není na naší planetě místo, kde není plast. I na nejzapadlejších místech v oceánu jsou odpadky.  – vznikají velké ostrovy plastů. Když plast najdou zvířata, tak je často sní a pak zemřou.

Jen lidstvo za všechny odpadky a plasty na Zemi může. Pojďme třídit a zachránit přírodu!!! Tohle jsem si z přednášky v jičínské hvězdárně odnesla.

Káťa


                                          

6. třída – školní rok 2021 – 2022

Červen

V rámci pracovních činností děvčata vyráběla bezový sirup. Při vaření nám školní kuchyňku provoněla opojná vůně bezových květů a vládla tam příjemná pracovní nálada. Jistě to na chuti sirupu bude znát :o).

Miletín – školní výlet

Květen

Archeopark Všestary

Březen

Den svatého Patrika

 

 

Prosinec

Vánoční besídka

 Říjen

Halloween

 

Adaptační kurz

 

Září

Projekt Český ráj – zřícenina hradu Valečov, údolí Plakánek

Pomůcky na školní rok 2021/2022

sešity: 544 – 3 x

524 – 8 x

440 – 3 x

445 – 1 x

540 – 1 x

424 – 3 x

444 – 3 x

výtvarné pomůcky: tempery, vodové barvy

kalíšek na vodu

štětce – kulaté + placaté – od každého tři velikosti

černý fix

pastelky + fixy

nůžky

  • vložit do boxu nebo kapsáře

5.třída – školní rok 2020 – 2021

Září

03.09 – Projekt Český Ráj – Prachovské skály

 

Informace k organizaci školního roku 2020/2021

Prázdniny:

Podzimní prázdniny: čtvrtek 29. 10. 2020 – pátek 30. 10. 2020

Vánoční prázdniny: středa 23. 12. 2020 – neděle 3. 1. 2021

Pololetní prázdniny: pátek 29. 1. 2021

Jarní prázdniny: pondělí 8. 2. 2021 – neděle 14. 2. 2021

1. pololetí: úterý 1. 9. 2020 – čtvrtek 28. 1. 2021

2. pololetí: pondělí 1. 2. 2021 – středa 30. 6. 2021

Odchody na oběd:

Pondělí: 12.40

Úterý: 11.25

Středa: 13.30

Čtvrtek: 12.35

Pátek: 12.10

Výuka dle rozvrhu od 7. 9.

11. 9. fotografování tříd (náhrada za červnové focení)

30. 9. – 2. 10. (st -pá) adaptační kurz – Homole

– žáky páté a šesté třídy čeká adaptační kurz (dobrá příležitost pro navázání vztahu mezi třídou a

novými žáky, příp. novým třídním učitelem)

– bližší informace poskytnu v příštích dnech

Hygienická opatření:

Žák musí mít vždy ve škole a na akcích školy s sebou roušku pro případ potřeby. Další informace naleznete na našich webových stránkách (www.zszeleznice.cz) v AKTUALITÁCH.

  •  
 

4.třída – školní rok 2019 – 2020

prosinec – Mikuláš, andělé a čerti z devítky u nás ve třídě. No, trochu nám zprvu „ztuhnul úsměv“, ale byli nakonec tak hodní.

prosinec – Advent ve škole – v hodinách prac. činností jsme vyrobili ve třídě několik výrobků, mnoho jich také poslali maminky a tak jsme mohli po kulturním vystoupení zvesela prodávat. To byla radost! Nejvíc šly na odbyt oblíbené preclíky! Za rok jich upečeme třikrát tolik. 🙂

I vystoupení se nám povedlo. Paní uč. Radana Zubatá s námi během hodin HV nacvičila jednoduchou dramatizaci písne Vánoční doba. Líbivá melodie a krásný text popisující vánoční příběh narození Ježíše všechny oslovila a sklidili jsme za ních několik pochval. Byla to příjemná atmosféra.

listopad – Projekt VODA – v hodinách přírodovědy jsme se zabývali tématem VODY. Děti se rozdělily do skupin, měly si doma vyhledat informace o různých prostředích vody, později ve třídě vytvořit společně plakát a přednést vše třídě. Také jsme měli krásnou nástěnku s mnoha informacemi o vodě. Básně dětí na téma voda, plakáty, skupenství vody, koloběh vody. Bylo to tak zajímavé a nabité, že jsme zapomněla fotit. Omlouvám se. 🙂

Podzimní tvoření ve skupinách – Kačka Kolocová, Amálka Veselá a Verča Michálková si připravily pro spolužáky v rámci pracovních činností tři dílničky (zvířátka z kaštanů, vycpané papírové kapry a kaštanové ježečky). Holky, díky! Bylo to moc fajn. Je to změna, když neučí jen paní učitelka, ale jedni z nás.

Setkání s paní spisovatelkou – dozvěděli jsme se , kde vzniká knížka pro děti, jak dlouho vzniká, kolik to vše stojí a kam chodí spisovatelé za nápady.

Přednáška o lidském mozku (školní tělocvična) – tak tohle byla opravdová zábava a spoustu jsme se toho dozvěděli o fungování našeho mozku.

Návštěva dopravního hřiště v Jičíně – skvělé dopoledne

Říjen – vyrábíme vlaštovky na zavěšení – velká zábava pro kluky i holky. Vážně se povedly.

září – Projekt Český ráj – výlet na Tábor, jedou s námi třeťáci s pí. uč. Hronkovou

… a začínáme 4. třídu – HURÁ

3. třída – školní rok 2018-2019

Září 2018 – jsme třeťáci !

21 žáků ve třídě – přibyly nám 3 nové dívky

… a máme novou třídní paní učitelku. Jmenuje se Petra Tmějová a bude nás učit matematiku a český jazyk. Ostatními vyučovacími předměty nás provede pí. učitelka Radana Zubatá, tělocvikem pí. ředitelka Soňa Munzarová.

6. září – Projekt Český ráj – výlet na Kumburk

Výlet na Kumburk nás velmi potěšil. Bylo krásné počasí, dobrá nálada, jen ty nohy nás na konci trochu bolely. Však jsme také pěkných pár kilometrů našlapali. Ale za ten výhled do okolí to rozhodně stálo. A největší zážitek? Téměř jistě rojení tisíců mravenců na vyhlídce na Kumburku. 🙂

5. prosince – Čerti ve škole

skvělá zábava s čerty

prosinec – adventní pečení preclíků

V prosinci jsme pekli společně preclíky na každoroční školní akci Advent ve škole.

7. května – Návštěva psího útulku na Zebíně

O Vánocích jsme ve třídě uskutečnili dobrovolnou sbírku z osobních finančních zásob dětí. Vybrali jsem úžasných 1000 kč a nakoupili za ně mnoho psí konzerv a dobrot. V úterý jsme je předali pejskům a poslechli si povídání paní, která se o psi v útulku celoročně stará. Byl to hezký zážitek a pejskům jsme udělali radost.

14. – 17. května – Škola v přírodě na Benecku – chata Barka

Skvělá škola v přírodě, jen jsme měli velkou smůlu na počasí. No řekněte, zažili jste někdy v polovině  května sněhovou  chumelenici, když kolem vás všechno kvete? Jedinečný zážitek!

Ale výlety a aktivity jsme zvládli, užili si legraci a navázali nová přátelství s dětmi z ostatních tříd.

Bylo to fajn!

Další fotografie jsou uveřejněny v  „Aktualitách“ na těchto stránkách školy.

Plánované akce na červen

plavání – pá 15.6., pondělí 17. 6., pá 22.6., středa 26.6.

poslední týden v červnu:

pondělí 24.6. – street dance – ukázka tance a hudební dílna – cena 50 Kč

úterý 25.6. – VÝLET do ZOO Dvůr Král. – cena 100 Kč (s programem)

středa 26.6. – poslední plavání

čtvrtek 27.6. – kino ve škole – cena 50 Kč

pátek 28.6. – vysvědčení


2. třída  – školní rok 2017 – 2018

017

„Tak takhle jsme vypadali před rokem, když jsme nastupovali do první třídy.“

„Dnes jsme už velcí druháci. Naše druhá fotografie je z prvních dnů druhého ročníku, kdy  jsme společně vyšlápli na nedaleký kopec Zebín.“

Pravidla našeho soužití v 2. třídě:

Jsme kamarádi a všichni si pomáháme, nikoho nevylučujeme z kolektivu. Třída je školní rodina, kde vládnou pravidla přátelství a porozumění. Když se mi nelíbí, jak se druhý ke mně chová, domluvím se s ním na nápravě. Všichni chceme ve škole zažívat radost a kamarádství:)

Psané úkoly máme pravidelně v PO, ÚT, ČT. Každý den máme hlasité desetiminutové čtení vlastní knížky. Každý měsíc si doma zapíšeme do čtenářského deníčku krátký zápisek o přečtené knížce. Když vidím, že se mi ve škole něco nedaří, snažím se doma více procvičovat – psát krátké diktáty, počítat příklady,… Do školy nosím všechny potřebné pomůcky (stále mám pero, tužky, pastelky, nůžky, lepidlo a fixy na mazací tabu, všechny potřebné sešity, včetně Deníčku a Žákovské knížky). Chodím včas do postýlky, abych byl ve škole plný síly a dobré nálady:) I když mám své školní povinnosti, nezapomenu doma každý den pomoci mamince a tatínkovi s domácími pracemi – třeba vynést koš, nebo otřít nádobí či vysát koberec. Jsme rodina a tam si všichni pomáháme.

Aktuality

7. 6. fotografování tříd – podrobné info v Deníčku

sobota 16. 6. vystoupení při oslavách Železnice – vystupujeme od 14. hodiny na náměstí, sraz už ve 12,30 ve 2. třídě. Po vystoupení si děti převezmou rodiče.

18. – 19. 6. přespání ve škole – podrobné info děti ještě obdrží

19. 6. výlet autobusem do muzea v Lomnici nad Popelkou – prohlídka dvou zajímavých výstav. Návrat na oběd po 12. hodině.

29. 6. vysvědčení – nezapomeňte si desky na vysvědčení! Hurá, prázdniny začínají 🙂

Červen

Den dětí

První červnový den vyšel na pátek, tak jsme si plavecký výcvik zpříjemnili výletem přes Čeřovku, kde si děti pohrály na dětském hřišti. Pak jsme se všichni vydali přes Prostřední mlýn do Železnice. Občas nás pohladil stín mraků, občerstvil svěží vánek, občas jsme zvyšovali svou fyzickou kondici odoláváním slunečním paprskům. Počasí bylo teplé jako o letních prázdninách.

Květen

Školní výlet

Na konci května děti od první po čtvrtý ročník vyjely na školní výlet k hradu Kost. Jeli jsme objednaným autobusem a cestou jsme se zastavili v malebné vesničce Vesec, kde se natáčelo mnoho pohádek a filmů. Stáli jsme na místech, kde stáli filmoví hrdinové z filmu Přijela k nám pouť, Jak dostat tatínka do polepšovny apod. Pak jsme navštívili údolí Plakánku, šli kolem chalupy herce Josefa Dvořáka. Na hradě Kost jsme si vyslechli zajímavé vyprávění, jak se žilo na hradě v dávných dobách a prohlédli zajímavé prostory hradu. Také jsme navštívili černou kuchyni, kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty. Znaveni jsme posvačili u nedalekého rybníka a nakoupili drobné dárky pro své nejbližší. I když to kolem nás v povzdálí burácelo, bouřce jsme pohádkově unikli.

Plavecký výcvik

Od konce dubna do 22. června jezdí druháčkové, třeťáčkové a děti z MŠ každý pátek na plavecký výcvik do Jičína. Výcvik vedou vyškolené plavčice. Některé děti se učí plavat od úplného začátku, některé z nich se už jen zdokonalují v technice. Výcvik trvá dvě vyuč. hodiny. Po výcviku nás odváží autobus zpět do Železnice. Děti zažijí pohyb v jiném duchu, mohou získat jiné dovednosti jak pohybové, tak sociální. Poznají se vzájemně v jiných situacích, mohou upevnit svá kamarádství.

Duben

Den země

A zase po roce uklízíme Železnici, jde nám to od ruky! Letos je odpadků mnohem méně než loni. Že by se obyvatelé Železnice polepšili? Šli jsme kolem Hlubučkových, tak jsme se na chvilku zastavili podívat na zvířátka. Byli jsme pohoštěni i milou svačinkou 🙂

Březen

Projektový den „Státní svátky“

14. března proběhl v celé naší škole projektový den o státních svátcích. Děti byly seskupeny do věkově namíchaných skupin napříč celou školou. Každá skupina pracovala na jiném státním svátku. Naše skupina se v 2. třídě věnovala státnímu svátku Sametová revoluce 17.11. 1989. Našli jsme si a zhlédli dokumentární videozáznamy o dění 17. 11. v Praze a povídali jsme si o dění, které přišlo ve dnech poté. Vysvětlili jsme si, co se odehrávalo v komunistické totalitě a co přinesla tolik očekávaná demokracie.

Návštěva divadla

13. března jsme se autobusem vypravili do nedaleké Lomnice nad Popelkou na divadelní představení „O statečném kováři“. Divadelní pohádka děti nadchla, udržela jejich pozornost a vyloudila úsměv na tváři. Pohádka byla živelná a plná hezkých písniček. Děti si užily také slavnostnější atmosféry divadla, slavnostně se oblékly a slavnostně naladily.

Únor

Chladný únor ve škole

Únorové dny přinesly v přírodě velké mrazy a tak nám nezbývalo než pobývat v teple třídy, povídat si, poznávat a učit se novému.

Leden

V lednu bylo naším hlavním cílem získávání nových informací, poznávání nových souvislostí v českém jazyce, matematice, prvouce a uměleckých činnostech. Na konci ledna také každý druháček obdržel pololetní vysvědčení. Radovali jsme se, protože vysvědčení byla moc hezká, téměř samé jedničky.

Prosinec

Návštěva výstavy betlémů a staré školní třídy v muzeu

21. 12. jsme se šli adventně naladit. Navštívili jsme výstavu betlémů v Muzeu v Železnici. Viděli jsme tam také starý betlém patřící Železnici, obrazy z míst naší Železnice. Prohlédli jsme si ukázku staré třídy se starými lavicemi, kalamáři, učebnicemi a všemi starobylými pomůckami. Děti byly překvapené, jaké to kdysi ve školách bývávalo.

Advent ve škole

14. 12. proběhla velká adventní školní akce pro děti, rodiče a přátelé školy. Druháčkové pekli preclíky, připravovali své výrobky na adventní prodej a připravovali své vystoupení na večerní představení. Všichni jsme byli plni očekávání, jestli se vše podaří podle našich představ. Více fotografií v galerii.

Čertovský den

5.12. jsme mohli  zažít třídu plnou čertů a andělů. Skotačili jsme, čertovsky počítali, až se nám od kopýtek kouřilo… Navštívil nás také Mikuláš s andělem a čerty. Někdo si dokonce i vyzkoušel, jak se leží v čertovském pytli.

Listopad

Kočičí zahrada

Poslední listopadový den jsme se věnovali preventivnímu programu Kočičí zahrada. Tentokrát jsme se věnovali tématu – kdy jsme šťastní, kdy jsme naopak smutní, rozladění a zda můžeme něco udělat proto, abychom byli šťastní co nejvíce. Příběh koček nám navodil dobrou příležitost k diskuzi. Každý z nás našel něco, co mu pomáhá být v dobré náladě:)

Běh 17. listopadu v Kopidlně

Větší polovina dětí z naší třídy se zúčasnila sportovní soutěže „Běh 17. listopadu“ v Kopidlně. Děti si užily sportovní atmosféry, trochu napětí před startem a radost z doběhnutí do cíle. Nešlo nám o výhru, ale o radost z pohybu. Toník Munzar byl blízko ke stupňům vítězů, neboť se umístil na hezkém 4. místě.

Divadelní představení v Jičíně

V deštivém listopadu se 1., 2. a 3. třída vydala za kulturou. Představení „Naše písničky aneb postavím si domeček“ od Michaely Novozámské, která  do Masarykova divadla v Jičíně přijela z hradeckého Hudebního divadla dětem, bylo plné krásných písniček pro radost i poučení. Měli jsme možnost zazpívat si během představení, ale i v teple domova, protože každý návštěvník divadla dostal zdarma CD s písničkami.

Svátek zesnulých – dušičky

Dne 2.11. jsme všichni přišli oblečení v bílé nebo černé barvě. Každý si zapálil svíčku ve skleničce a vyprávěli jsme si, proč vlastně lidé slaví svátek zesnulých. Dozvěděli jsme se, že najdeme v různých koutech světa různé pohledy na smrt. Někde se spojuje s černou barvou, jinde s bílou. Někde lidé pláčou žalem, jinde věří, že konec je začátkem něčeho nového. Se světýlky jsme se vydali na místní hřbitov u kostela, kde každý druháček zanechal své světýlko u zvoleného náhrobku. Krátce jsme zavzpomínali na naše nejbližší, které nás před lety opustili, byli to prababičky, babičky a dědečkové, ale i nejrůznější zvířátka.

Říjen

Během měsíce října jsme pilně pracovali. Poznávali jsme nové souvislosti jazykové, matematické, přírodní a vlastně všechny, které nás zajímali. Rádi se ptáme a hledáme odpovědi.

Září

Výlet na Zebín

První měsíc nového školního roku byl ve znamení společných zážitků mimo školu. Prvním zážitkem byl výšlap na Zebín spolu s malými prvňáčky. Sluníčko svítilo, byli jsme odpočatí po letních prázdninách, to se to vyšlapovalo. Na Zebíně jsme potkali ovečky, kozy a zažili daleký výhled z vrchu Zebín. Posvačili jsme, vyslechli si pověst o vzniku kopce Zebín a pozvolnou chůzí jsme se vraceli k Železnici. Byla to příležitost opět se po dlouhých prázdninách spolu sžít a užít si společných chvil v pěkné přírodě.

Festival JMP v Jičíně

Protože pohádky patří dětem, vyjeli jsme do Jičína na pohádkový festival. Sice nám do toho pršelo, ale nenechali jsme se odradit. Jeli jsme podpořit naše holky – tanečnice – Káťu, Verču, Alex, Míšu, Amálku, Adélku a Věrušku z 5. třídy. Ony totiž vystupovaly na jičínském pódiu s jejich tanečním kroužkem břišních tanečnic. Podívaná to byla úchvatná, moc se jim vystoupení podařilo. Prošli jsme také zajímavé výstavy, stánky, navštívili dětskou poštu, další vystoupení a poskákali na velkých trampolínách. Ať žijí pohádky!

Červen

Setkání s hercem Václavem Vydrou

Školní výlet

6.6.2017 jsme za krásného slunného počasí vyrazili na školní výlet do podtroseckých údolí. Protože jelo více tříd z prvního stupně, užili jsme si také kamarádství napříč třídami. Počasí bylo velmi teplé, tak nám občasná stinná místa v lesích dělala moc dobře. Zažili jsme si pobyt v přírodě a kamarádství zase trochu jinak něž během vyučování. Prázdniny jsou už cítit ve vzduchu!

Květen

Návštěva Robouského motýla v ZŠ Bodláka a Pampelišky v Robousích

Konec května jsme si také zpestřili návštěvou přírodovědné soutěže Robouský motýl v robouské základní škole. Děti měly možnost spolupracovat s dětmi z 2. stupně, které je provázely celou soutěží a ukázaly jim také prostory školy, jejich zahradu, blízký les s úpravou terénu pro bikros. Moc jsme si to všichni užili, všichni byli milí a přátelští.

Předškoláci v první třídě

Na konci května k nám zavítala milá návštěva – předškoláci, kteří se k nám chystají po letních prázdninách do první třídy. Současní prvňáčkové jim ukázali, co se během první třídy naučili, jaké hry a pomůcky ve škole mohou najít, co vše se dá ve škole zažít. Předškoláčkové byli milí a hezky spolupracovali.