5. třída

2019/2020

Září

Branný den – soutěž družstev

Ve středu 4. 9. 2019 jsme se zúčastnili branného dne. Čekala na nás trasa dlouhá asi 5 km se sedmi stanovišti, na kterých jsme plnili různé úkoly – střelba ze vzduchovky, hod granátem na cíl, řešení šifer, zdravověda, poznávání rostlin, atd. Nejlepší z naší třídy v kategorii 5. + 6. třída bylo smíšené družstvo chlapců ve složení: Marek Janda, Daniel Neděla, Damián Kavalír (6. tř.) a Aleš Kulhánek (6. tř.).

Blahopřejeme!

Projekt “Český ráj” – Hrad Trosky a rybníky Vidlák, Věžák

Ve čtvrtek 5. 9. 2019 jsme v rámci projektu Český ráj navštívili hrad Trosky a rybníky Vidlák, Věžák.

MÁM CHYTRÉ TĚLO

Dne 19. 9. 2019 jsme se zúčastnili vzdělávacího programu o lidském těle.

ADAPTAČNÍ KURZ – CHATA HOMOLE, OSTRUŽNO

Koncem září 25. 9. – 27. 9. 2019 jsme se celá třída zúčastnili adaptačního kurzu. Cílem této akce bylo upevnit a zlepšit vztahy v třídním kolektivu. Většina aktivit probíhala venku a i přes nepřízeň počasí jsme si to všichni moc užili.

Říjen

POLICIE ČR

7. 10. 2019 – beseda a ukázka práce kynologů.

__________________________________________________________________________________

IMG_20151002_100659

Vysvědčení

Nastal poslední den školního roku a my jsme se “rozloučili” se svými kamarády v přízemí školy. Váša nám všem zahrál na kytaru – hraješ překrásně!! A po prázdninách nás čeká nová třídní paní učitelka a třída v prvním poschodí. Přeji vám, ať jste spokojeni a máte jen dobré ( “sluníčkové” ) dny!! E. Havlíková

Ocenění za celoroční práci

Školní výlet do zoo

Letos jsme se vydali do zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Prolezli jsme do termitiště, svezli se Safari busem…. Měli jsme s sebou dobrou náladu, výborné chování – byli jste skvělí!!

Rozloučení s dětmi a rodiči

Milé děti. Utekly společně strávené tři roky. Udělali jste veliký kus práce, moc jste na sobě  zapracovali. Jste skvělá parta ! Mám z vás skutečnou RADOST!! a budu na vás vzpomínat.

Vážení rodiče. Děkuji Vám za ochotu být mi oporou, snahu domluvit se a spolupracovat. U táboráku za krááásná, dojemná slova a moc milé překvapení. Zůstanete mi v paměti.

 

StreetDance

Všichni jste se snažili a moc vás chválím za nadšení!

Plavecký výcvik

Poslední hodina plaveckého výcviku. Mára a Terezka “zabodovali”  v soutěži.

Dopravní výchova v Jičíně – průkaz cyklisty

Masarykovo divadlo v Jičíně – Limonádový Joe

Vystupovali zde i naši malí umělci z naší třídy – Kamča, Daník a Adel. Jste ŠIKULOVÉ!

Ukliďme svět, ukliďme Česko

Uklízeli jsme ulici Nádražní směr pila a dále směr Prostřední mlýn. VŠEM patří vééliká pochvala. Byli pilní jako mravenci. Odpadky neměly před námi šanci se “schovat”.

Velikonoční tvoření

Velikonoční dílna ve třídě. Všem se dekorace moc povedly.

Velikonoční vystoupení v sokolovně

Návštěva Vlastivědného muzea v Železnici – výstava “Probouzení jara”

foto : Adel Nováková

Jaro – jak to vidí děti (vlastní tvorba)

Život ve vodě

Dne 21.3. jsme se společně se 3. a 5. třídou vypravili do Hvězdárny v Jičíně. Seznámili jsme se s pestrostí přírody demonstrované na příkladu vody. Prozkoumali jsme vodu z mnoha pohledů. Vysvětlili si, k čemu všemu potřebujeme denně vodu; složili vodní potravní řetězec; zjistili, jak vzácná je voda na planetě Zemi a že je s ní potřeba šetřit; poznali jsme nové živočichy vázané na vodu. Dozvěděli jsme se, že máme vodu slanou, sladkou a brakickou.  Formou stezky ve Sluneční zahradě u hvězdárny jsme ve dvojicích chodili od úkolu k úkolu. Tímto jsme si připomněli Den vody.

foto Adel Nováková

Výuka

Učivo si procvičujeme různými soutěžemi a to nás baví!!!

Radek Banga-Když chceš, tak to dokážeš

Dne 22.2. k nám přijel R.Banga (GIPSY.CZ) se svým programem. Vyprávěl nám o svém životě- jeho táta pil alkohol,  kamarád se předávkoval drogami, byl i bezdomovec .Radil nám ,ať nejsme závislí na telefonech, televizi…., ale ať si jinak užíváme života. Mluvené slovo prokládal písněmi např. Desperado, Žiguli aj. Byl úžasný – zpíval, vyprávěl, poučoval, radil.

Adel Nováková

Zábavný pořad s Britem

Dne 8.2. jsme si v soutěžích procvičili angličtinu. Byli jsme rozděleni do družstev. Poznávali jsme známé hudební interprety, písně, rytmovali jsme a zpívali. Bylo to supéér!!

Návštěva kina v Lomnici nad Popelkou

Peklo je proto, aby trestalo zlo!! Vlastně to je takový úřad. Dne 31.1.2019 jsme byli v kině v Lomnici nad Popelkou na pohádce Čertí brko. Moc se nám to líbilo. Vzali jsme si ponaučení, že nesmíme zlobit. 4. třída doporučuje, aby jste se šli na tuto pohádku podívat.

Terka, Kuba, Daník, Nicol, Váša

Milí rodiče.

V novém roce 2019 Vám upřímně přeji : pevné zdraví, radost z dětí, těšit se i z maličkostí, trpělivost , nadhled a pohodu. E. Havlíková

Vánoční besídka

21.12. jsme si vytvořili atmosféru Štědrého dne  – rozsvítili stromeček, svíčky a zazpívali koledy, uvařili čaj a poseděli u cukroví, které si děti donesly. Pak nastalo rozdávání dárků a rozbalování. To bylo dáárků a radosti! Nakonec jsme  rozkrojili jablíčka a každý si pustil svoji lodičku z ořechové skořápky. Mým velkým potěšením byly rozzářené dětské oči.

Tvořeníčko, tvoření

V předvánočním čase jsme připravovali při tónech vánočních koled dárečky . Bylo několik stanovišť a děti pracovaly podle svého, kde chtěli. Čas utekl jako voda a každý měl ze svých dárečků radost. Všem patří véééliká pochvala!!

Advent ve škole

Na prodejní adventní trhy, které na naší škole byly 6.12. jsme se snažili posledních čtrnáct dní připravovat. Děti vyráběly s chutí a svědomitě, aby výrobky byly pěkné a nemusely se za svou práci stydět. A to se jim podařilo! Zaslouží si VELIKOU pochvalu, protože se VŠE prodalo. Zásluhu na tom zajisté mají i “prodávající “.

Mikulášská návštěva

Dne 5,12. k nám dorazil Mikuláš, anděl a pořádná družina čertů. Děti jim zazpívaly anglickou písničku .Některé z dětí musely slíbit čertům, že se polepší. Každý dostal sladkou nadílku.

Správná zubní hygiena

Naše společné ” rýmování”

Zajíčku studuj!

Šel zajíček do školy,

zapomněl doma úkoly.

Šel zajíček zpátky,

pro zapomenuté obrázky.

Obrázky doma nenašel,

tak si jiné vymyslel

a pak raději zpátky zase šel.

Ve škole se omluvil

a z toho se poučil.

 

 


Dopravní výchova

Dne 19.9. jsme jeli do Jičína na dopravní  výchovu.Nejprve jsme se v učebně dozvěděli důležité informace potřebné pro správnou a bezpečnou jízdu na kole, shlédli jsme 3 naučné krátké filmy, naučili seřídit helmu a zkontrolovat výbavu kola. No, a pak šli trénovat na dopravní hřiště. V dubnu nás čeká Průkaz cyklisty.

Co napsaly děti.

Mně se líbilo, jak jsme jezdili na kole. Mně se líbilo veliký cyklistický hřiště. Byla tam super kola. Mně se líbilo to velké kolo neboli čopr nebo skládačka.Moc se mi vše líbilo a nejlepší bylo, když jsme jezdili přes kruhový objezd. Byla tam moc pěkná dráha. Líbilo se mi video s Dejdarem o kolech. Naučili jsme se vtipnou značku – cyklopiktokoridor.

4. třída

Projekt Český ráj – tentokrát „ Proč bychom se báli na Prachovské skály…“

Dne 5.9. jsme se ve škole připravovali do Prachovských skal. Vyhledali jsme si jaké turistické okruhy je možné projít, jak a proč se některé skály a vyhlídky jmenují. Také jsme se dozvěděli něco o historii skal a o přírodě ve skalách. Přečetli jsme si pověst O Babinci, vztahující se k Prachovským skalám. Nakonec jsme se „ proletěli“ vrtulníkem nad skalami a zítra huráá do skal. Dne 6.9. jsme společně s páťáky vyrazili do skal. Prošli jsme nejdelší okruh s mnoha vyhlídkami. To byla KRÁSA , ty výhledy. Bavilo nás prolézat „myšími dírami“. Všem se nám ve skalách moc líbilo.

 

3. třída

Duben

Den Země

Prázdniny utekly jako voda a jsou z nás už zdatní třeťáci.

Září

Výlet na Kumburk

První měsíc nového školního roku byl ve znamení společných zážitků mimo školu. Prvním zážitkem byl projekt Český ráj. Tentokrát jsme se vypravili společně se 4. třídou na Kumburk. Na Klepandu nás dovezl autobus a hurá na hrad! Sluníčko svítilo, byli jsme odpočatí po letních prázdninách, to se to vyšlapovalo. Posvačili jsme, vyslechli si historii o hradu a pověst o Bílé paní. Důkladně jsme celý hrad prozkoumali a mohli se pokochat nádhernými výhledy do kraje. Poté jsme se pozvolnou chůzí přes Bradlec vraceli lesy k Železnici.Naskytla se i příležitost si zpříjemnit cestu nacházením hub a užít si společných chvil v nádherné přírodě.

další foto:

 2. třída

Utíká to, utíká a už jsme druháci. Již jsme toho mnoho společně prožili a chceme se s vámi o to podělit.

bb aa

cc

Začneme pěkně od září.

Naše první společné dobrodružství byl výšlap v rámci projektu Český ráj na zříceninu hradu Bradlec. Tímto projektem poznáváme krásy Českého ráje. Měli jsme štěstí na nádherné slunečné počasí. Cestou jsme si zahráli hry, posvačili a poslechli si dvě pověsti o tomto hradu. Kolem poledne jsme se vrátili celí ušlapaní do školy.(foto viz.1.třída)

Branný den na Ranči

Spolužáci a učitelé z druhého stupně pro nás připravili orientační běh se stanovišti a plněním úkolů z botaniky, zdravovědy, orientace na mapě a též střelbou ze vzduchovky. Pro mnohé to byla premiéra. Trasa byla pro nás poměrně dlouhá, ale běh lesem a loukou v družstvech jsme všichni úspěšně zvládli.

Jičín-město pohádky

Jako každoročně jsme navštívili „pohádkový“ Jičín. Letošní téma bylo cirkus. Nejprve jsme v zámecké zahradě obdivovali tanečníky na šátcích, poté jsme se vydali do pohádkové pošty. Někteří odeslali pohledy, všichni jsme si orazítkovali pohádkovým poštovním razítkem pohled. Také jsme se zastavili na náměstí v různých tvořivých dílnách . Nakonec jsme navštívili dílničku naší školy, kde jsme si vyrobili klaunovský nos a vymalovali obrázek s překvapením. Do školy jsme se vrátili velice spokojeni.

Sportovní dopoledne na stadionu v Lomnici nad Popelkou

Celé dopoledne jsme si užívali sportování na stadionu. Sportovní oddíly z Lomnice připravily mnoho různých zajímavých disciplín – ve fotbale, florbale, tenisu, hokeji, lyžování, atletice, horolezectví na umělé stěně, volejbale, tchoukballe a šachy. Zastupovali nás dvě čtyřčlenná družstva – 1 dívek a 1 chlapců. Ostatní žáci fandili svým kamarádům a též si mohli vyzkoušet obtížnost jednotlivých disciplín. Všichni byli odměněni nejen občerstvením, ale i cenami. Z tohoto příjemně prožitého dopoledne jsme si přivezli i plakát s naším družstvem.

Říjen

Kočičí zahrada

První lekcí jme“nastartovali“ celoroční projekt PPP Jičín Kočičí zahrada. Každý měsíc se ocitneme na sněmu koček – každá má své jméno, svůj příběh. My ho s nimi“prožíváme“ a radíme jim, co dělat. Na konci školního roku zhodnotíme, jak se nám to podařilo.

Listopad

Zdravá pětka

Během dvou vyučovacích hodin jsme se s lektorkou učili o zásadách správné výživy, ale i co nám škodí. Pracovali jsme v týmech, plnili úkoly a sbírali žetony. Základem bylo pochopit správný „výživový“ talíř.

Běh 17. listopadu v Kopidlně

Nejprve jsme měli obavy z chladnějšího listopadového počasí, ale to se proměnilo v krásný slunečný den, který přál i  sportování. Každý závodník v sobě našel soutěživého ducha a dral se vpřed. V cíli všichni zhluboka oddychovali a byli rádi, že vše zdárně doběhli. Někdo se radoval více, někdo méně, ale dobrý pocit z odběhnutého závodu a z překonání sama sebe měl každý.

Velikou radost jsme měli z umístění našich kamarádů- krásné 2. místo vybojovala Kamilka Bočková ,3.místo Terezka Singerová a to nejlepší 1. místo Daniel Neděla.

Prosinec

Sv.Mikuláš

Kdo chtěl, mohl tento den strávit v kostýmu Mikuláše, čerta či anděla. Učili jsme se „svátečně“-Mikulášská čeština, čertovská matematika a andělské tvoření. Poslední hodinu nás navštívila skupinka čertů s anděly a Mikulášem. Dozvěděli jsme se z mikulášské knihy, jak to s námi vypadá a dostali pamlsky.

mm nn

xx

Advent ve škole

Jako každoročně jsme se připravovali na adventní vystoupení – vánoční zpívání na schodech. Naším úkolem bylo představit slavení vánoc na Slovensku. Zazpívali jsme si jednu koledu s doprovodem houslí a cimbálu,poté jsme „představili“ vánoce na Slovensku ,pak následovala básnička o sněhulákovi a na závěr druhou koledu jsme zazpívali s doprovodnými nástroji. Móóc se vám to povedlo!! Děkuji za váš přístup.

xx ww

Výuka

Naším hlavním úkolem je učení se novému!! Jsme plni energie a nadšení z výuky.

8 7 6 5 4 3 2 1

Další foto zde

Předvánoční čas

V tomto čase jsme začali vyrábět každý svoji kouličku na vánoční stromek. Každý si zvolil barvy a tvary, které se mu líbí a hurá do toho!! Práce nás bavila, byli jsme“ vyzdobeni“ a třpytili jsme se jako kouličky. Ale práce se zdařila.

 další foto:

Vánoční dílničky

V posledním týdnu před vánočními prázdninami jsme vytvářeli ve třech dílničkách – přání, svícen a sněhuláky. Poslední hodinu jsme si užívali ve sférickém kinu, které se nám „představilo“ v naší tělocvičně. Promítali film Polaris o Antarktidě a my jsme si připadali jako bychom tam byli a prožívali příběh s tučňákem a ledním medvědem. To byl zááážitek!!!

další foto:

Vánoční besídka

Poslední den před prázdninami jsme měli ve třídě besídku. „Vytvořili“ jsme si Štědrovečerní atmosféru. Rozsvítili si vánoční stromeček, pod kterým je plno dárků, na stole svítily svícny, uvařili si čaj a při koledách si pochutnávali na cukroví. Vyprávěli jsme si o vánočních tradicích a zvycích. Každý si rozkrojil jablíčko a netrpělivě čekal, jestli se objeví hvězdička. Poté si každý zapálil svíčku v ořechové skořápce a pozoroval, jak lodička „popluje“. Besídku jsme zakončili zpěvem koled. HURÁ na prázdniny.

Leden

Letošní zima nám přináší hodně radosti a děti si užívají každý den sněhové nadílky. Jak je to možné, chodíme sáňkovat nebo běhat ve sněhu. A jedeméé!

další foto:

Únor

Ekologický vzdělávací program Tonda obal na cestách

V únoru nás navštívila paní lektorka, která si s námi povídala o třídění odpadu a recyklaci. Poradila nám, jak správně třídit a vysvětlila, že třídění má smysl. Povídali jsme si, ale i skutečně třídili odpadky do nejrůznějších kontejnérků. Bylo to prima a moc nás to bavilo.

další foto:

Březen

Vlajka pro Tibet

Dne 10. 3 2017 se naše škola zapojila do projektu Vlajka pro Tibet vyvěšením vlajky jako podpora utiskovaného Tibetu Čínou. Seznámili jsme se s děním v dalekém Tibetu.

Co nového ve vyučování

A přišlo násobení a dělení. Máme velkou chuť se to naučit, porozumět tomu, ale zároveň trochu strach. “Stavíme si“ z knoflíků „hnízdečka, kupičky“ nebo naopak hromádku. Určitě se nám to podaří,“ zvítězíme“ a pochopíme. Vždyť se tolik snažíme!!!

další foto:

Duben

Projektové vyučování – Velikonoce

Na Škaredou středu jsme se učily „ Velikonočně“. Nejprve jsme si první dvě hodiny procvičovali český jazyk i matematiku a při správném vypracování úkolů nám vznikaly symboly Velikonoc, které jsme vybarvovali. Třetí hodinu na nás čekalo zdobení kraslic třemi různými způsoby. Tento den zakončil koncert Východočeského dechového kvinteta s hudební pohádkou. Klasický námět je přepracovaný pro vypravěče a dechový kvintet (flétna, hoboj, klarinet, lesní roh, fagot). Hudebníci se svými nástroji se v průběhu pohádky přímo podíleli na ději. Jednotlivě nebo současně k nám promlouvali poutavými mezihrami. Seznámili nás s novými nástroji, byli jsme blízko profesionálních hráčů, naučili jsme se písničku a za doprovodu všech nástrojů si ji i zazpívali. Na konci pohádky nás všechny čekalo malé překvapení!

další foto:

Již od března a v průběhu dubna jsme se při pracovních činnostech připravovali na Velikonoce, abychom potěšili svými výrobky naše rodiče.

Den Země

Dne 21. 4. jsme pomohli naší přírodě vyčištěním silnice k Doubravici. Tímto jsme se podíleli na akci – Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Moc rádi pracujeme ve skupinách nebo ve dvojicích. Počítáme, počítáme a skládá se nám ze správných výsledků obrázek. A pokaždé jiný!?

Netradiční výuka – Na indiánské stezce

Květen

Děti vítají jaro v Lomnici nad Popelkou

Dne 12.5.2017 jsme měli možnost zažít dopolední sportování a hraní nejrůznějších vzdělávacích her ve venkovním areálu ZŠ v Lomnici nad Popelkou. Vítali jsme jaro, a že se povedlo! Celé dopoledne svítilo sluníčko. Odjížděli jsme unaveni, ale spokojeni.

další foto:

Návštěva Robouského motýla v ZŠ Bodláka a Pampelišky v Robousích

Konec května jsme si také zpestřili návštěvou přírodovědné soutěže Robouský motýl v robouské základní škole.Měli jsme možnost spolupracovat s dětmi z 2. stupně, které nás provázely celou soutěží a ukázaly nám také prostory školy, jejich zahradu, blízký les s úpravou terénu pro bikros. Moc jsme si to všichni užili, všichni byli milí a přátelští.

Červen

Setkání s hercem Václavem Vydrou

Školní výlet

6.6.2017 jsme za krásného slunného počasí vyrazili na školní výlet do podtroseckých údolí. Protože jelo více tříd z prvního stupně, užili jsme si také kamarádství napříč třídami. Počasí bylo velmi teplé, tak nám občasná stinná místa v lesích dělala moc dobře. Zažili jsme si pobyt v přírodě a kamarádství zase trochu jinak něž během vyučování. Prázdniny jsou už cítit ve vzduchu!

další foto:

Orientační běh na Těšíně

27.6. 2017 jsme se nejprve zúčastnili orientačního běhu na Těšíně. Dostali jsme mapy a s nadšením vyrazili na trať. Byl horký červnový den, tak jsme se těšili na stín v lese. Trochu jsme zazmatkovali a „ztratili se“. Běhali jsme nahoru a dolů, až nás nakonec „vysvobodily“ paní učitelky. Vrátili jsme se na trať a byli jsme šťastni, že jsme proběhli cílem.

Poté jsme se vypravili do Soběrazi, abychom si mohli prohlédnout zemědělské stroje a „vyzkoušet si“ jak se ovládají.To byla parááda!!

další foto:

Předávání vysvědčení

30.6. jsme si plni očekávání přišli pro vysvědčení. A hurááá prázdniny!!

další foto:

 

1. třída

Škola je místo, kde se učíme poznávat nepoznané, nejen číst, psát, počítat, ale také být dobrým člověkem.

Celá fotogalerie je k dispozici zde.

Pracujeme ve skupinách

Tvoříme, poznáváme, učíme se.

Celá fotogalerie je k dispozici zde.

Slavnost slabikáře

Celá fotogalerie je k dispozici zde.

Projektový den Český ráj

A jdeme na Zebín.

 

Bubínkování

V polovině února nás pohltil rytmus bubnů a dalších hudebních nástrojů, užili jsme si i legrace.

Velikonoční tvoření v K-klubu

27.3.2016 jsme vyjeli spolu s 2.třídou do Jičína na velikonoční tvoření. Děti si užily dvouhodinové tvůrčí práce s přírodními materiály. Zpět nás čekala krásná slunná pocházka pod Zebínem a přes pilu až do naší školy.

Pasování na čtenáře

Na počátku dubna byli naši prvňáčci slavnostně pasováni na čtenáře. Právem, protože už umí číst všechna písmena a Slabikář bude brzy dočtený. V knihovně nás přivítala knihovnice paní Trojanová, paní Kalousková a paní starostka, která spolu s paní knihovnicí děti pasovala na čtenáře a předala pamětní list spolu s knížkou. Paní starostka projevila radost nad hezkým čtením dětí, ale i nad jejich příjemným chování. To nás moc těší, protože jsme třída hodně živá a stále se učíme přátelskému chování.

Den Země, uklízíme Česko – uklízíme i naši krásnou obec Železnici

22.4.2016 jsme oslavili Den Země projektovým dnem, kdy jsme se během vyučování věnovali ochraně životního prostředí. Seznámili jsme se s délkou rozkladu jednotlivých odpadků v půdě, třídili jsme odpadky do barevných kontejnerů, vyprávěli jsme své zážitky z třídění odpadků ve svých rodinách. V druhé části dne jsme s nadšením vyrazili do terénu za školou vybaveni rukavicemi a igelitovými pytli. Sbírali jsme vše, co do přírody a obce nepatří, nasbírali jsme téměř tři plné pytle. Úklid nás moc bavil, těšíme se opět na příští Den Země!


Výlet na Prostřední Mlýn

V čase pobytu většiny dětí z 1. stupně na netradiční výuce v Českém Dubu některé děti zůstaly ve škole. Společné chvíle jsme si zpestřili pátečním slunným výletem na Prostřední Mlýn. Po chladných dnech jsme si užívali sluníčka a pohybu v přírodě.

Předškoláci v 1. třídě

Dne 18.5.2016 nás navštívili předškoláci. Z předškoláků se brzy stanou prvňáci a z nás zase zkušení druháci. Hezky jsme si užili společných chvil. Předškoláky jsme zapojili do společného poznávání písmen abecedy, zazpívali jsme píseň o abecedě, oni nám zase písničku o sluníčku. Ukázali jsme jim, jak už umíme číst a nebylo to jednoduché. Snažili jsme se číst srozumitelně a hlasitě, aby nás předškoláci dobře slyšeli a mohli označovat obrázky, které se v příběhu objevovaly. Podařilo se, vše jsme všichni dobře zvládli. Pochvala patří šikovným předškolákům i snaživým prvňákům. Těšíme se, jak se od září budeme s budoucími prvňáky potkávat v prostorách školy.