Ekologicko-turistický kurz v Horním Maršově

Většina žáků 6. a 7. třídy se vypravila 9. října na pětidenní ekologicko-turistický kurz do Horního Maršova v Krkonoších. Program si pro ně připravili lektoři ze SEVERu.

Den 5 – Jedeme domů!

Dnes už nás čekalo jen balení věcí, úklid pokojů a závěrečné shrnutí celého týdne s lektorem Tomášem. Připomněli jsme si, co jsme vlastně za celý týden zažili a obodovali jsme jednotlivé aktivity na „terči“. Pokud se nám aktivita hodně líbila, malovali jsme naše symboly co nejvíc do středu terče, pokud nás aktivita nebavila, obodovali jsme ji k okraji. Výsledek můžete vidět na fotografii.

Lektorům SEVERu moc děkujeme za program, který si pro nás připravili. Byl skvělý!

A co na týden v Horním Maršově říkají děti?

Tenhle týden se mi hrozně líbil. Ze všeho nejvíc se mi líbilo divadlo a hra s tetřívky 😊 Výlet do Polska byl také super, až na to, že to moje nohy už nedávaly 😊 Hrozně jsem si to užila. Trochu mi vadilo, že jsme museli na obědy a večeře chodit do jiné budovy, že to nebylo v té samé budově😉. (Terka)

Bylo to super, výlety paráda, zažila jsem zase něco nového. Byla tam sranda. Ze všeho nejvíc se mi líbilo Česko Slovensko má talent, protože my talent máme, že ano. 😊 Potom výlet 18,2 km, došli jsme až do Polska a je toho víc. Zajímali jsme se o vyhynulá zvířata a ptáčka tetřívka. Na obědy a večeře jsme chodili do menší restaurace jménem Fara a snídaně jsme měli na hotelu 😊 Měli jsme každý den jiné počasí, jednou bylo chladno, jednou bylo krásně. (Nikča)

Líbil se mi celý týden. Ale úplně nejvíc se mi líbil výlet na Rýchory a lovení malých potvůrek v Lysečinském potoku. (Nela)

Nejvíce se mi líbilo Česko Slovensko má talent, které jsme hráli se šesťákama. Bylo tam spoustu představení. No ale teď programy: Líbilo se mi, jak jsme v řece lovili malé příšerky. Potom mě bavilo hrát hry (např. Tetřívci a U jezera). Moc mi chutnaly snídaně, obědy a večeře. (Maty)

Z pětidenního pobytu v Horním Maršově jsem si užila spoustu zábavy s kolektivem. Naučila jsem se spoustu nových věcí, které se mi budou hodit do života. Vedoucí byli úžasní a hodní. Program, který se mi líbil nejvíc byl, když jsme hráli divadlo. (Kája)

Nejvíce se mi líbil výlet do Polska. Další dobré aktivity byly hry U jezera  a hra na záchranu tetřívka.  Lektoři byli velmi hodní a hodně nás toho o přírodě naučili. Také, jelikož jsme se někteří málo nebo vůbec neznali, tak jsme hráli různé týmové hry, které nás trochu sblížili. Exkurzi jsme si moc užili a hned bych sem jel znovu. Rozhodně doporučuji. (Tadeáš)

Tohle bylo nejhezčí. (Kuba) – viz foto níže

Den 4

Ráno jsme se opět nacpali dobrou snídaní a dopoledne jsme strávili hraním další simulační hry. Tentokrát naše skupiny reprezentovaly krkonošské obce a měly možnost zlepšovat kvalitu infrastruktury obcí a také investovat do ochrany přírody. Pokud obce příliš zasahovaly do okolní přírody, snižovaly populaci vzácných krkonošských tetřívků. Někteří „borci“ likvidovali tetřívky jedna báseň, jiní se snažili vybalancovat zásahy do přírody s její ochranou, a i tak se jim dařilo dobře hospodařit s penězi.

Odpoledne jsme se přesouvali nejen v místě ale i čase. Pomocí „časostroje“ jsme se podívali do Horního Maršova v roce 1000 a dalších období, která byla pro vývoj Krkonoš důležitá, zastavili jsme se v kostele, na faře a zámku.

Večer nás čekal další kulturní zážitek. Jednotlivé skupinky žáků se proměnily v herecké společnosti, vytvořily vlastní scénky na základě příběhů, které během cestování časem slyšely. Scénky byly více či méně vydařené, zasmáli jsme se ale u všech.

Den 3

Na středeční večer si děti připravily program, který nás opravdu pobavil. Stali jsme se společně účastníky známé soutěže Česko Slovensko má talent. Měli jsme porotu, moderátory, soutěžící, zvukaře i kameramana. První soutěžící byla tanečnice ze 7. třídy, která získala za svůj obdivuhodný výkon přímý postup do dalšího kola. Další vystoupení si připravila skupina dívek z 6. a 7. třídy a následně dvojice kluků ze sedmičky. Zatímco holky porotu svým výkonem neoslovily a dostaly 5 křížků a tím i konec v soutěži, klukům se dařilo výrazně lépe. Předvedli velice vtipnou scénku, kterou si získali srdce diváků i poroty a tím i zlatý buzzer 🙂

Následovala krátká diskotéka a pak už hajdy na kutě, protože po náročném výletu byli všichni poměrně unavení.

————————————————————————————————————-

Dnešek byl ve znamení celodenního výletu. Vydali jsme se na Rýchorskou Boudu a prošli jsme tajemným Dvorským lesem kolem Sněžných Domků k Rýchorskému kříži. Následovala krátká zahraniční návštěva – na přání dětí jsme došli až na tzv. Roh hranic, což je pravoúhlé zalomení státní hranice mezi naší republikou a Polskem, a samozřejmě jsme Polskou stranu navštívili 🙂 Pak už jsme sestupovali do Horních Albeřic a kolem krásných chalup zpět do Horního Maršova. S cestou na večeři jsme tak ušli přes 20 km. To byla pořádná porce kroků a někteří tak překonali své osobní turistické rekordy. Všichni cestu zvládli snad i díky výborné obložené bagetě, rohlíku zapečenému se sýrem a jablku, které jsme na cestu vyfasovali. Odměnou po celodenní túře pak byl obalovaný květák s americkým bramborami, dipem a salátkem.

Přestože všichni byli unavení, zmobilizovali po večeři své síly a vrhli se na organizování večerního programu – dnes byl totiž v režii dětí. Uvidíme, co nás zajímavého čeká. Bližší informace zítra. 🙂

Den 2

Druhý den byl nabitý zážitky a i počasí nám přálo – udělalo se tepleji a ukázalo se nám i sluníčko. Po snídani nás čekala „zrcadlová“ rozcvička a simulační strategická hra U jezera. Zpočátku se hra zdála složitá a nudná, ale později nás začala bavit. Naším úkolem bylo založit si 10 soukromých firem a vymyslet strategii, jak naše firma dosáhne největších zisků v závislosti na tom, jak bude nakládat s vodou, kterou potřebuje ke svému provozu. Budeme vypouštět znečištěnou vodu zpátky do jezera nebo ji budeme čistit? Investujeme do čističky odpadních vod? Každé rozhodnutí bylo obodováno a přinášelo firmám zisk nebo naopak ztrátu bodů. Čím byla voda v jezeře špinavější, tím se zisky i za ekologicky šetrná rozhodnutí snižovaly a ubývalo živočišných druhů v jezeře. Kvůli naší touze po rychlém zisku a vypouštěním špinavé vody do jezera jsme brzy dosáhli toho, že jsme vyhubili v jezeře populaci pstruha, chrostíka, štiky a dokonce i úhoře. Naše firemní zisky a život (alespoň) některým živočišným druhům nakonec zachránila společná strategie všech firem – společná výstavba čističky a vypouštění pouze čištěné vody. Hurá!

U oběda jsme si pochutnali na dýňovém krému a vepřovém na slanině s rýží. Opět to byla dobrota!

Odpolední program nadchl většinu z nás. Vyfasovali jsme broďáky a šli do potoka zkoumat rozmanitost zdejší vodní fauny. Používali jsme síťky, pinzety, nádobky a klíč k určení jednotlivých druhů. Brodění ve vodě jsme si užili všichni a někteří nadšenci ani nechtěli z vody.

Večeře byla překvapením pro spoustu dětí – brambory na loupačku někteří ještě nikdy v životě neochutnali. Spolu s výborným tvarohem a mlékem se brambory ukázaly být skvělou pochoutkou.

Večer už jsme si jen povídali o vyhynulých druzích zvířat a důvodech jejich vymření. Nakreslili jsme si podle popisu vyhynulého doda – blbouna nejapného a naše výtvory můžete vidět na fotkách. Co myslíte, který je nejhezčí? 🙂

Den 1

První den se hrály hry na seznámení, zlepšení spolupráce a dovednosti řešit problémy. K obědu jsme si dali česnečku a kynuté švestkové knedlíky, k večeři pak kváskový chléb nebo rohlíky s vajíčkovo-sýrovou pomazánkou a zeleninou. Mňam. Večer jsme trávili příjemnou výtvarnou aktivitou – malováním na diapozitivy. Vznikly tak krásné obrázky, jejichž promítáním jsme krásně uzavřeli první den kurzu.