Školní projekt: státní svátky a významné dny

Ve škole jsme dlouho přemýšleli, jak více přiblížit žákům státní svátky a významné dny naší republiky. Vždyť se stává, že mají volno, a mnohdy si vlastně ani neuvědomují, proč.

Nakonec zvítězil nápad udělat projektový den. Žáci byli rozděleni do 12 skupin a každá skupina dostala za úkol zpracovat 1 téma. Zajímavé bylo, že tentokrát byly pracovní party věkově smíšené. Ve středu 14. března ráno se kolektivy sešly a ihned se pustily do práce. Během dopoledne se žáci seznámili podrobně s danou problematikou, rozhodli, co bude na „panelu“ (velké kartony), a zároveň museli nacvičit, jak své téma podají ostatním. Práce měli všichni až nad hlavu, každý dělal dle svých sil a schopností.

Následující den ve čtvrtek se konaly výstupy z projektu ve formě jednotlivých prezentací. Výsledky opravdu stály za to, byly podány poutavě a dramaticky. Nikomu neuniklo, že děti práce bavila. Zkušenosti ukazují, že nejvíce si děti zapamatují to, co samy prožijí a připraví.

Následující den ve čtvrtek se konaly výstupy z projektu ve formě jednotlivých prezentací. Výsledky opravdu stály za to, byly podány poutavě a dramaticky, bylo vidět, že děti práce bavila. Zkušenosti ukazují, že nejvíce si děti zapamatují to, co samy prožijí a připraví.

Seznam svátků a významných dnů, které jsme zpracovali:

1. leden – Den obnovy samostatného českého státu

16. leden – Den památky Jana Palacha