Exkurze – Nová Paka

Ten umí to a ten zas tohle…aneb cesta do Nové Paky

Žáci Masarykovy základní školy Železnice se vydali v úterý 10. 3. 2015 na exkurzi do Nové Paky. Tamní Střední škola gastronomie a služeb nabídla železnické škole pestrý program v rámci projektu ,,Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji“ s názornými ukázkami řemeslných prací. Žáci sedmého a osmého ročníku měli již od rána napilno. Skupina děvčat s paní učitelkou Tomšovou nejprve navštívila cukrářské a pekařské dílny. Tam přítomné mistrové vysvětlily děvčatům, co obnáší studium pekařiny a cukrařiny. Kromě zajímavého povídání si dívky vyzkoušely práci s marcipánem, když tvořily vlastní růže. Po dvou hodinách se pak skupina děvčat vystřídala s chlapci, které vedl pan učitel Kmošek. Naopak mužská část v úvodu navštívila kuchaře a číšníky. Žáci míchali drinky, zdobili kanapky a pekli palačinky. Všem se exkurze velmi líbila a získané zkušenosti a inspiraci určitě využijí příští rok při rozhodování o svém budoucím povolání.

Velké poděkování patří vyučujícím Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace za pěkné povídání, vstřícnost, ochotu a trpělivost.

Marika Tomšová