9. třída

Školní rok 2022/2023

Červen

Sportovní den

V posledním týdnu školy jsme pod vedením pana učitele Kracíka uspořádali sportovní den pro děti z mateřské školy a ostatní spolužáky.

Učení venku

Začátek června jsme si zpříjemnili výukou českého jazyka venku.

Květen

Výlet – Žitava

V pondělí 22. května jsme vyrazili na výlet do Žitavy, abychom zúročili práci v hodinách německého jazyka. Rozdělili jsme se do skupin a vydali se poznávat krásy města a klást místním všetečné dotazy, které jsme si předem připravili. Nástrahy němčiny zvládli všichni, počasí nám přálo, takže jsme si výlet užili.

Hvězdárna Jičín

V pátek 5. května jsme navštívili Hvězdárnu v Jičíně, kde nás čekal program s názvem „Potřebuji dobít.“ Vyzkoušeli jsme si, kolik elektrické energie je potřeba na chod běžných spotřebičů, a spočítali, kolik nás to stojí. Na závěr jsme měli možnost rozhlédnout se dalekohledem po okolí.

Duben

Velikonoční dílny

Ve středu 5. dubna jsme ve škole uspořádali velikonoční dílny. Starší žáci pomáhali mladším s vyráběním výrobků, které si pak mohli odnést domů.

Březen

Vaření v rámci pracovních činností

Během pracovních činností se umíme už vcelku slušně otáčet ve cvičné školní kuchyňce. Při skupinové práci někteří zkoumají složení průmyslově zpracovaných potravin (my si v kuchyňce připravujeme jídla ze základních surovin), jiní zjišťují informace o základních surovinách (ze kterých právě vaříme) a ostatní vaří jednoduchá jídla. Ke konci hodiny všichni ochutnáme, vyslechneme si nové informace od „vědců a inspektorů“ a rozšíříme si tak obzory o potravinách a úskalích průmyslově zpracovávaných potravin. Máme za sebou přípravu pomazánek, vaření z luštěnin a vaření z brambor.

Únor

Olympiáda v anglickém jazyce

Na začátku února proběhlo školní kolo Olympiády v anglickém jazyce, kterého se zúčastnilo několik odvážlivců z naší třídy. Vítězství nám vyfoukl Patrik z osmičky, ale 2. a 3. místo už nám neuteklo, obsadila ho Jana a Anežka. Všichni soutěžící dostali diplom na památku a něco malého sladkého na zub, aby jim šlo další učení angličtiny lépe 🙂

Leden

Karneval pro děti

21. 1. 2023 se v sokolovně pořádal Dětský karneval. Aby si děti bál náležitě užili, připravili jsme pro ně několik zábavných her. V sále bylo plno a všichni zúčastnění se odpoledne určitě příjemně pobavili a zatančili si.

Německá hra s QR kódy

Prosinec

Mikuláš a čert

V pondělí 5. prosince jsme se proměnili v nadpřirozené bytosti a navštívili mateřskou školu. Děti nám zazpívaly písničky, dostaly od nás dárky a naštěstí jsme nikoho neodnesli do pekla. To ve škole měli někteří namále. Nakonec se vykoupili básničkou a mohli v naší škole zůstat :).

Listopad

Příprava na adventní jarmark a jarmark

Jak jsme pekli na adventní jarmark aneb „Železnicer Weihnachtsstollen“ 🙂

Prezentace SZŠ a VOŠZ Mladá Boleslav

V pátek 4. listopadu nás navštívily studentky ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Mladé Boleslavi, aby nás seznámily se studiem na této škole. Vyzkoušeli jsme si i praktické věci, například obvazování nebo oživování člověka.

Září

Jablka 3x jinak

V rámci pracovních činností jsme se s dívkami pustily do zpracování jablek. Pracovaly tři skupinky a každá vařila něco jiného. První smažila jablka v těstíčku, druhá vyráběla jablečnou přesnídávku a třetí kynuté knedlíky s jablky. Vše se nám moc povedlo a chutnalo skvěle!

Sklizeň na školní zahrádce

Na školní zahrádce se nám urodilo, a tak bylo potřeba zeleninu sklidit. Výpěstky jsme částečně předali do školní kuchyně a část si necháme na vaření ve cvičné školní kuchyňce.

Projekt Český ráj

V pondělí 5. září jsme se v rámci projektu Český ráj vypravili na Hlavatici a Valdštejn.

„Dne 5. září jsme vyrazili vlakem do Turnova na Hlavatici a Valdštejn. Cesta na rozhlednu byla náročná, ale naštěstí krátká. Po navštívení rozhledny jsme se vydali k Valdštejnu, kde jsme si poté odpočinuli a načerpali síly. Jelikož jsme měli dost času, vydali jsme se cestou pod Hrubou Skálu zpátky na vlakové nádraží. Když jsme dorazili, museli jsme počkat na vlak, který nás dovezl zpátky do Železnice.“

Jana Kittlerová

„Dne 5. září jsme se společně s osmou třídou sešli na vlakovém nádraží a vyjeli jsme směr Turnov, kde jsme následně vystoupili a vydali se na rozhlednu Hlavatice. Odtud jsme šli další kilometr k hradu Valdštejn, kde jsme se najedli a následně se vydali směr Hrubá Skála. Procházeli jsme kolem arboreta a mířili do Sedmihorek, kde jsme nasedli na vlak a jeli zpátky do Železnice.“

Agáta Andrlová

Školní rok 2021/2022

Červen

Školní výlet – iQLANDIA Liberec

V úterý 7. června jsme spolu s 9. třídou navštívili libereckou iQLANDII. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, např. o fungování našeho těla, o vesmíru apod. Super bylo, že jsme si vše mohli sami vyzkoušet.

Květen

Rafty

„Dne 31. května jsme vyrazili na výlet vlakem do obce Líšný užít si zážitek na vodě s naší třídou. Jeli jsme na raftech, zažili týmovou práci a užili si společně krásný čas. Unaveni po cestě na vodě jsme dorazili do obce Dolánky a museli se dopravit pěšky do Turnova na vlak. Tam jsme padli únavou a v pořádku dorazili domů až do Železnice.“

Jana Kittlerová, 8. třída

Listopad

Beseda s Tomášem Hoffmannem

„Sladká“ němčina

Září

Projekt Český ráj

V rámci projektu Český ráj jsme tentokrát navštívili Besedické skály. Počasí nám přálo, tak jsme si mohli užívat nádherné výhledy.

Školní rok 2020/2021

Květen

Zpět ve škole – hodina německého jazyka

Listopad

Kreslíme podle stránky how2drawanimals:

Říjen

Ekologicko-turistický kurz Horní Maršov

Projekt Český ráj – hrad Valečov a údolí Plakánek

V rámci projektu Českého ráje jsme navštívili skalní hrad Valečov a údolí Plakánek. I tentokrát nám počasí přálo a výlet jsme si užili.

Kurz 1. pomoci

Školní rok jsme zahájili kurzem 1. pomoci. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých a užitečných informaci a vyzkoušeli si nepřímou masáž srdce.

Školní rok 2019/2020

Kreslíme v karanténě

USA – Angličtina s rodilým mluvčím

Jako každý rok jsme si procvičili angličtinu s rodilým mluvčím. Tentokrát jsme poznávali USA a při tom jsme se proměnili v superhrdiny.

Navštívil nás Mikuláš, andělé a čerti

Adaptační kurz – chata Homole

Ve dnech 25. – 27. září jsme na chatě Homole utužovali náš kolektiv při adaptačním kurzu. I přes nepříznivé počasí první den jsme si užili spoustu legrace při společných aktivitách.

„Líbilo se mi to tam hodně, hry byly super, nejlepší byly večerní hry. Hodně dobrý bylo vypouštění lampionu.“ Z. Breuerová

„Mně se líbila pavučina, to byla fakt dobrá hra, nebo jak jsme vypouštěli lampiony, to byl krásný večerní program. Na pokojích to bylo fakt boží, strašná sranda.“ L. Filip

„Na kurzu se mi nejvíce líbily různé hry, ať jsme u nich seděli, stáli či běhali. A vařili tam moc dobře. Adaptační kurz bych ohodnotila 10 z 10, neboli velmi dobře.“ A. Vojtěchová

Projekt Český ráj – hrad Trosky a rybníky Vidlák a Věžák

Nový školní rok jsme zahájili ve středu 4. září branným dnem a ve čtvrtek 5. září výletem v rámci projektu Český ráj. Naším cílem byl hrad Trosky a rybníky Vidlák a Věžák. Počasí nám přálo a výlet jsme si užili.

Školní rok 2018/2019

Spaní ve škole

S prvním stupněm jsme se rozloučili spaním ve škole. Odpoledne jsme zahájili stopovanou, následovalo opékání buřtů, hraní na hřišti a pak už šup do školy.

Vybíjená ve Valdicích

V pátek 21. června jsme se vydali do valdické školy, protože jsme byli zvědaví na budoucí spolužáky, kteří k nám příští rok přijdou. S žáky 5. třídy jsme sehráli zápas ve vybíjené. První vítězství bylo naše, pak se štěstěna obrátila a vyhráli valdičtí. Byl to prima den a na nové spolužáky se těšíme.

      

Školní výlet

Z Turnova přes Hlavatici – Valdštejn – Hrubou Skálu – do Šťastné země v Radvánovicích.

Music stars

Angličtinu jde procvičovat i zábavně. O tom jsme se přesvědčili v pátek 8. února při programu Music stars. Po rozdělení do družstev jsme měli za úkol poznávat slavné hudební interprety a písně a také jsme si u toho zazpívali a zatančili. Užili si to všichni!

Zdravé zoubky – správná zubní hygiena

Projekt Český ráj

Také letos jsme si začátek školního roku zpříjemnili projektem Český ráj. Ve čtvrtek 6. září jsme spolu se 4. třídou vyrazili do Prachovských skal. Počasí nám přálo, takže jsme si výlet užili.

Školní rok 2017/2018

Červen

Street dance

Ve škole se učíme všechno možné. V  posledním školním týdnu třeba i tancovat ve stylu street dance. Přestože nejsme všichni talentovaní nebo nadšení  tanečníci, lekci tance jsme si pořádně užili.  A kromě toho, že jsme se naučili základní prvky street dance, jsme se také pořádně nasmáli.

Soutěž v anglickém jazyce

Protože už máme za sebou 2 roky angličtiny a paní učitelka nás pořád chválí, jak jsme šikovní, troufli jsme si otestovat naše znalosti angličtiny v soutěži, kterou pro nás uspořádali žáci 6. třídy.

Připravili si pro nás 7 stanovišť, kde prověřili, jak zvládáme základní fráze a slovíčka z různých témat – čísla, barvy, jídlo, činnosti, bydlení.  A protože jsme opravdu šikovní, dostali jsme od šesťáků krásné diplomy.

Duben

Den Země

Únor

Great cookery competition!

Jelikož už jsme zkušení angličtináři a naučili jsme se spoustu slovíček o jídle, uspořádali jsme ve třídě kuchařskou soutěž, ve které jednotlivé skupiny žáků představily anglicky pokrm, který doma připravily,  a pak následovala ochutnávka a vyhodnocení soutěže. S ochutnávkou jsme nezapomněli ani na naši třídní učitelku a paní ředitelku, abychom jim zpříjemnili den 🙂

Naše vyrobené pokrmy byly velice chutné a tak jsme si nacpali bříška ještě před velkou přestávkou. Za naši dobrou práci jsme dostali Osvědčení skvělých kuchařů.  Moc jsme si soutěž užili!

Hlásíme se v novém školním roce již jako „třeťáci“! Máme dobrou partu, učení nás baví, chceme toho spoustu vědět a nejraději si „jen tak“ povídáme s paní učitelkou o všelijakých zajímavostech.

AKTUALITY ve škol.roce 2016-2017

duben

Netradiční výuka

Vypravili jsme se na indiánskou stezku.

prosinec:

5. 12. (pondělí) – ČERTOVSKÝ DEN ve třídě (děti mohou přijít v kostýmu čerta nebo anděla)

6. 12.  (úterý) – kulturní VYSTOUPENÍ PRO DŮCHODCE  v restauraci U Jindry – od 15 hod.

8. 12. (čtvrtek) – ADVENT VE ŠKOLE – vánoční zpívání na schodech – od 16 hod.

21. 12. (středa) – VÁNOČ. DÍLNY – tvořivé dopoledne, bez výuky

22. 12. (čtvrtek) – vánoční besídka ve třídě – děti si budou dávat mezi sebou dárky (budeme  losovat)

 • NOVĚ v celé škole – ZÁKAZ POUŽÍVÁNÍ MOBILU BĚHEM VYUČOVÁNÍ
 • v lednu a únoru pojedeme opět bruslit do Lomnice nad Pop.

Naše třídní i školní akce…

LISTOPAD

 • Svatý Martin – 11. listopadu

Konečně jsme si mohli připomenout jeden z českých svátků. Řekli jsme si o tom, jak svátek vznikl a jak se slavil v dávných dobách a vyrobili jsme si lucerničky. Potom jsme zatáhli žaluzie, celá třída potemněla a lucerničky nám krásně prozářily celou místnost. Náááádhera. Děti by svítily světýlky denně…

 • Běh 17. listopadu v Kopidlně – 9. listopadu 2016

Nela Munzarová, Agáta Andrlová, Eliška Burianová, Vítek Jerie a Tomáš Michálek reprezentovali naši třídu na tradičním běhu v Kopidlně. Krásné slunečné podzimní počasí jsme si užili v kopidlenském parku zahradnické školy, děti celé naší školy projevily úžasného sportovního ducha, jak si vzájemně během závodů fandily a i cesta v autobuse byla velmi zábavná. Jsme zkrátka skvělá parta!

 • Zdravá pětka – 2. listopadu 2016

Během dvou vyuč. hodin jsme se učili s lektorkou o zdravé stravě, o zásadách správné výživy a nesprávných výživových návycích a mlsání. Výuka byla zábavná a poučná, pracovali jsme v týmech.

ŘÍJEN

 • Halloween

Český jazyk, matematiku, čtení a pracovní činnosti  jsme v tento den opět po roce zaměřili na připomenutí anglosaského svátku Halloween, o kterém se děti učily v hodinách anglického jazyka. Děti zkrátka milují strašidla a napětí.

ZÁŘÍ

 • Sportovní dopoledne v Lomnici nad Popelkou – 27. září 2016

Celé dopoledne jsme si užili sportu a pohybu na stadionu v Lomnici.  Sportovní oddíly z Lomnice připravili mnoho různých disciplín –  tenisová průprava, fotbal. dovednosti, lyžování, atletika, florbal, sokol, volejbal a hokej, ale i šachy.

 • Anglický hudební pořad – 12. září 2016

Do místní sokolovny za námi v tento den přijeli dva mladí kluci hudebníci (zpěvák a kytarista) a Angličan.  Provedli nás různými hudebními styly, slyšeli jsme světové hity a nejlepší bylo, že jsme si mohli všechny ty písničky zazpívat. Byla to taková hodinová diskotéka! (a užily si to i paní učitelky 🙂 )

 • Jičín – město pohádky  – 8. září 2016

Jako každý rok jsme jeli i tentokrát navštívit na jedno celé dopoledne Jičín v rámci pohádkového festivalu. Letošní téma „Cirkus“ nás zaujalo. Na náměstí byly krásné tvořivé dílny, kde jsme se učili žonglovat s míčky i tyčemi, vyrobili jsme si klaunovské nosy, koupili jsme si tradičně trdelník a někteří cukr. vatu a další sladkosti. Snem některých z nás bylo, kdyby to takhle bylo po celý rok…

 • Branný den – 7. září 2016  (ranč u Železnice)

Spousta zábavy, sportu a zajímavých úkolů pro nás připravili na tento den žáci a učitelé druhého stupně naší školy. Poměrně dlouhá, asi 2,5 km, trasa vedla přes les a louky, kde jsme plnili úkoly z oblasti zdravovědy, orientace na mapě, botaniky, ale tradičně nejoblíbenějším úkolem byla střelba ze vzduchovky. Díky za krásné dopoledne v přírodě.

 • Výlet na Tábor – 6. září 2016 (společně se 4.třídou)

Tento výlet jsme si opravdu velmi užili. Měli jsme štěstí na překrásné počasí, sluníčko svítilo, a tak výhled z rozhledny Tábor byl překrásný. Velmi příjemná byla zpáteční cesta do Lomnice n.Popelkou, kdy jsme prošli celou tzv.křížovou cestu, řekli jsme si, co to znamená a vyslechli jsme si i poutavou místní pověst o vodníkovi z Tábora. Paní uč. Hronková ze 4. třídy nás provedla Lomnicí, ukázala nám, kde bydlí 🙂 a měla pro nás připravené i lomnické suchary, Mňam, ty byly… Potom jsme si pohráli na novém dětském hřišti a hajdy autobusem domů do školy na oběd.

ZÁŘÍ

foto z Jičín – město pohádky – září 2015

AKTUALITY … informace píšeme i do notýsku

DUBEN

 • 20. dubna – od 16 hod. se konají TŘÍDNÍ SCHŮZKY (lze na nich platit doplatek na školu v přírodě 1300 Kč)
 • 26. 4. – 29. 4. (úterý – pátek) – ŠKOLA V PŘÍRODĚ v Českém Dubu

KVĚTEN

 • od 6. května- KURZ PLAVÁNÍ – bude probíhat každý pátek (celkem 10 lekcí)

ČERVEN

 • 16. června – Den rodiny
 • konec školního roku – čtvrtek 31. června

CO JSME SPOLU PROŽILI…

Malujeme podzim

Výtvarná a pracovní výchova nás baví. Podívejte se, jak jsme přivítali podzim… Podzimní paleta barev je nádherná.

Návštěva muzea v Železnici

Do časů našich babiček jsme zavítali při návštěvě železnického muzea. Staré kočárky byly úžasné. Obdivovali jsme kočárky z proutí, dřevěné kočárky i modernější hliníkové. Na závěr nám paní průvodkyně zahrála nezapomenutelné melodie z flašinetu. Vůně starých časů nás okouzlila.

Divadlo v Lomnici nad Popelkou

V pondělí 26. října jsme slavnostně oblečeni navštívili společně s našimi prvňáčky a třeťáky divadlo v Lomnici nad Popelkou. Pohádka Sůl nad zlato nás zaujala díky líbivým písničkám, které zněly celým představením.

Halloween

Poslední den před podzimními prázdninami jsme si připomněli anglický svátek Halloween. Naše oranžová třída byla pro tento projekt jako stvořená. Plnili jsme různé úkoly z matematiky i českého jazyka, vydlabali si strašidelné dýně, zapálili svíčky, vystříhli černé netopýry a na závěr jsme si vytvořili i malého ducha z lízátka. Po celou dobu nás hlídal o kostlivec Jack. Atmosféra ve třídě byla vskutku strašidelná, ale náramně zábavná.

JIčín – město pohádky

Kouzlo pohádky jsme opět pocítili v rámci jičínského festivalu. Návštěva kina, kde jsme shlédli několik známých večerníčkových pohádek a procházka po pohádkových dílničkách na Valdštějnově náměstí se nám moc líbila. Dali jsme si trdelníky, zaskákali si na slaměném hřišti a pozdravili se i s čerty v pekle. Škoda, že pohádkových festival není několikrát do roka.