Informační měsíčník Masarykovy ZŠ Železnice, šk. rok 2009 – 2010, č. 4, prosinec 2009,
redakce Mgr. Jaroslav Vávra
Važme si možnosti stravování dítěte ve školní jídelně
Některé stravovací společnosti tlačí v poslední době na rušení školních jídelen ve snaze nahradit je privátními provozy, někdy pouze výdejnami jídla. Jak dalece však tyto společnosti zajímá zdraví strávníků? Ve většině západních zemí upozorňují, že tzv. FAST – FOODY se ženou pouze za ziskem. Dětem toto stravování vyhovuje, avšak spolu se sedavým způsobem života zapříčiňuje z větší části jejich obezitu a jiné zdravotní problémy. Komisaři EU podnikají kroky k reformě školního stravování. U nás se možná vydáváme opačným směrem. Přitom většině dětí naše jídla vyloženě chutnají a často si o ně v jídelně píší. Systém školního stravování střeží přísné normy. Uvedeme několik důvodů, proč by se mělo dítě stravovat ve školní jídelně:
1. Vaříme výhradně z čerstvých a kvalitních potravin.
2. Skladba jídelníčku je pestrá, na každý den měsíce připravujeme jiné jídlo (aktuální jídelníček a následující najdete na internetových stránkách školy).
3. Snažíme se obohatit jídelníček novými recepty dle zásad správné výživy.
4. Vašim dětem nabízíme zdravé a optimálně vyvážené stravování (přísně hlídáme doporučenou dávku tuků, cukrů, zeleniny, mléčných výrobků, mléka, masa, ryb, luštěnin a ovoce), tzv. spotřebním košem garantujeme rovnoměrné zastoupení všech živin, které vyvíjející se organismus dětí potřebuje.
5. Stravování dotuje stát, obědy jsou tedy dostupné prakticky všem.
6. Při vaření udržujeme vysoký hygienický standard. Máme zaveden funkční kontrolní systém kritických bodů HACCP. Kuchařky jsou proškolovány dle aktuálních změn. Každý rok skládají z těchto znalostí test .
7. Podléháme kontrole krajské hygienické stanice. Bez ohlášení nás navštíví jejich pracovnice a prohlédne všechny prostory a zařízení.
Každoročně probíhá také vnitřní audit, kdy pracovnice jiné školní jídelny projde provozem a kontroluje hygienické postupy tak, jak jsou právě prováděny, a pořizuje zápis.
8. Děti mají možnost stravovat se jen někdy, například při odpoledním vyučování. Je možnost odhlásit nemocné dítě ještě na týž den do 6.30 hod.
9. V poslední letech prošla naše jídelna změnami (obklady,nábytek, vymalování, výzdoba). Do kuchyně byl zakoupen plynový kotel, trouby, plynový sporák a jiné drobnější věci.Byla také položena nová dlažba.
10. Malý kolektiv pracovnic školní jídelny se snaží děti vést k návykům správného stravování, stolování a chování při jídle.
ŠKOLNÍ OBĚD JE SOUČÁST ZDRAVÉHO JÍDELNÍČKU VAŠEHO DÍTĚTE.
Monika Sobotková, vedoucí školní jídelny
Poznámka: Minulý týden jsem na autobusové zastávce v Lomnici nad Popelkou vyslechl následující hovor středoškolaček: „Já na vobědy už nechodím. Takový blivajzy.“ Podobná slova slýchám někdy v naší škole. Trápí mě to. Mí předkové byli chudí lidé, vážili si všeho. Pro babičku, křesťanku, byl hřích, když někdo zahodil krajíc chleba. Inu, časy se mění. Mrzí mě taky ta ohromná nespravedlnost. Dítě dokáže mluvit velmi neurvale o obědě, který mu nechutná. Někomu hrachová kaše, jinému zelňačka apod. To pak jídelna vaří hned „blivajzy“. Málokdy však děti mluví o tom, co jim chutná – a ani doma neříkají, jak si šly několikrát přidat. Bohužel, nemůže se pořád vařit svíčková, peci řízky a vepřové s knedlíkem… Měly by se jíst třeba i ryby, luštěniny, zkrátka také zdravá jídla. Od toho tu školní jídelny jsou. Nelze se také zavděčit všem. Dítě nejí polévku ne proto, že mu tak „strašně nechutná“, ale že se mu ji jíst nechce. Pospíchá. Jídelna není závodiště. Kam pospícháte? Nás se vždycky profesor o hodině ptal: „Co jste měli k obědu?“ Viděl totiž, jak to do sebe házíme. Stávalo se, že mu někdy nedokázali spolužáci odpovědět. J. Vávra
Předvánoční rozjímání
Nedávno mi zemřel ve věku padesáti šesti let kamarád, s nímž jsem bydlel v době studií na kolejích v Hradci Králové. Později ho postihla vážná psychická porucha, která, bohužel, posílila jeho zlozvyk – kouření. Stal se opravdu silným kuřákem. Letos začal trpět nejdříve velkou únavou a nakonec byl donucen manželkou jít na vyšetření. Diagnóza byla strašlivá: rakovina plic. Následovala bezvýsledná chemoterapie a po ní rychlá cesta k smrti. Byl to výborný člověk, skvělý kamarád… Myslím na něho stále. Ptáte se asi, proč ten článek píši. Ráno, ale i odpoledne vídáme naše žáky, jak rychle mizí v Železnici, kde si zapálí. Cítí se možná svobodní, nezávislí, argumentují, že to každý musí zkusit… (Ale to „zkoušení“ trvá u některých už několik let.) Když se mě ptali, zda jsem to také „zkusil“, nelhal jsem. Ano, ale nikdy mě kouření „nedostalo“ a bylo to opravdu chvilkové. Osobností se člověk stává jinak – prací, dovednostmi, znalostmi, avšak to přece víte. Nechci, abyste měli na Vánoce „smutek v duši“, ba ani si nemyslím, že rozšlápnete cigarety, které máte v tašce. Třebas přece jen někdo, alespoň někdo… začne přemýšlet. Přeji vám krásné a ničím nerušené Vánoce.
J. Vávra
Vánoční jarmark
To vám je takový hezký podnik. Víte, ono totiž vždycky stojí za to, když lidé věnují něčemu pořádnou energii, když pracují s chutí a nasazením. Proto letos poděkujme zvláště paní učitelce Jitce Fikarové, ale též dalším pedagožkám, které s dětmi vyvinuly velké úsilí, aby bylo co prodávat. J. Vávra
Po loňské prodejní vánoční výstavě se konal tradiční jarmark. Bohužel, deštivé počasí nám neumožnilo rozbalit stánky na náměstí, a tak jsme byli rádi, že nám radnice ochotně propůjčila zasedací místnost. Děti se na tuto akci těší. Už koncem října začaly ve škole i doma vyrábět nejrůznější vánoční dekorace. Některým pomohli rodiče. Poděkování patří paní Hartigové, jež nám peče nádherné perníčky, a všem, kteří se na zdárném průběhu akce podílí. A že jich není málo – děti, učitelé, provozní zaměstnanci, pracovnice školní jídelny, paní hospodářka, také však zaměstnanci radnice. Rodičům děkujeme za vstřícnost, s jakou naše zboží nakupovali. J. Fikarová
Vánoční besídky: Dne 14. prosince se uskutečnila ve 2. třídě vánoční slavnost Kouzlo Vánoc. Třídu provoněl vánoční stromeček, cukroví, které děti upekly pro své maminky, a jablka. Slavnosti se zúčastnili rodiče a sourozenci všech žáků. Prožili krásné okamžiky, které rozjasnily a prozářily jejich oči i tváře. Všichni se shodli na tom, že s napětím očekáváme Štědrý den. Abychom na pouti k Betlému nezabloudili, rozsvítili jsme si vánoční cestičku a popřáli si. A. Morávková
PIVOŇKOVÁ Adéla, HLOUŠEK Adam (beseda s reprezentanty ČR, pátek 18. prosince 2009 v tělocvičně Masarykovy ZŠ Železnice od 9 hod.). Adéla Pivoňková, kapitánka reprezentantek ČR do 17 let, záložničce a členka Sparty Praha (číslo dresu 24) a reprezentantka České republiky. Začínala v Sokole Železnice, kde však musela hrát jako žákyně s chlapci. V ČR je považována za velký talent pro svůj obrovský fyzický fond, pohyblivost a skvělou techniku. Už devětkrát reprezentovala celek žen a 26. 11. 2009 vsítila v Písku (kvalifikační zápas s Belgií) svůj první gól. Velkým zážitkem pro ni byl jistě zápas s Arsenalem v ženské Lize mistrů. Sparta prohrála v Londýně pouze 2:0, což se považuje za velký úspěch. Adam Hloušek: Narozen 20. 12. 1988 (znamení střelec) v Turnově, měří 187 cm a váží 76 kg, jeho dres má číslo 9. Záložník týmu Slavia Praha odehrál v ročníku 2009/10 za tým 15 zápasů a vstřelil 4 góly. Za reprezentační tým sehrál 1 zápas proti Azerbajdžánu, který jsme prohráli 2:0. Jeho fotbalovým vzorem je Rivaldo, sní o Lize mistrů. S fotbalem začínal v 5 letech v Semilech, pak kopal za Jablonec, kde hrál jeho otec, jenž v současnosti trénuje rezervu prvoligového Jablonce, druhou ligu. Mezi jeho koníčky patří tenis (zdědil po otci) a playstation. Miluje české komedie. Jeho oblíbeným jídlem je zeleninový salát s kuřecím masem, rád pije džus.
Více zde: https://www.zszeleznice.cz/skolni-casopis2/skolni-rok-2009-2010/informacni-mesicnik-c-4/