9. třída

Školní rok 2019/2020

9. třída

Leden

Prosinec

Mikuláš ve školce a škole

Každoročním úkolem deváťáků je Mikulášská nadílka ve školce a škole. Takže to bylo tentokrát na nás. Mikulášem se stal Adam, andělé byli Diana, Adéla a David a čerti Jára, Pavel, Jenda, Stázka, Simona, Sandra a Kája. Do školky jsme měli připravené hry, taneček a výtvarné aktivity. Ve škole jsme začali básničkou, zkontrovali jsme žákovské knížky, vyslechli jsme si básničku nebo písničku od někoho ze třídy a nakonec jsme si s mladšími spolužáky zatancovali makarénu. Bylo to super, užili jsme si to a s námi i spolužáci v ostatních třídách a ve školce.

Brloh (Brněnská logická hra)

Již několik let se každoročně účastníme internetové soutěže Brloh. V letošním roce se nám podařilo něco neuvěřitelného. Z 418 týmú ze základních škol z celé republiky jsme po třech základních kolech a malém finále  skončili na 18.místě.  A pak to přišlo – byli jsme pozváni do Velkého finále, které se konalo na Masarykově univerzitě v Brně. A ani tam se, Adéla Maťátková, Filip Burgert a Jakub Tuček, neztratili. Své úžasné umístění jsme vylepšili ještě o šest míst. Náš konečný výsledek byl 12. místo, přičemž jsme měli stejný počet bodů jako tým před námi (bohužel jsme měli o jednu chybu víc)

Po postupu z 18. místa se jsme nakonec rozhodli jet do Brna, kde jsme zažili velké finále (z našeho kraje jsme postoupili jediní), související s 10. ročníkem BRLOHU. Ve čtyřčlenné sestavě, složené ze mě, Jakuba Tučka, Adely Maťátkové a učitelky paní Markové. Ten den jsme zmeškali Advent ve škole. Nejdříve jsme byli odvezeni panem Maťátkem do Pardubic, za což bysme mu chtěli velice poděkovat. Po hodině a půl cesty jsme se ocitli v Pardubicích, přesněji na nádraží, odkud jsme jeli do Chrudimi. Ve Chrudimi jsme následně byli vyzvednuti, do domu kamarádky paní učitelky Terezy, kde jsme poté přespali. Za to bysme také chtěli velmi poděkovat. Další den v 6:00 jsme odjeli do Pardubic a jeli do Brna.

                                                                                                                                                    Filip

Z Brna jsme jeli autobusem k přírodovědecké fakultě u Masarykovy univerzity, kde jsme obdrželi trika a byly jsme prosazení na svoje místa.
Po chvíli začala soutěž a dostávali jsme úlohy, které jsme plnili, jakmile to skončilo tak jsme se šli naobědvat.
Poté jsme se vrátili zpátky na vyhlášení kde jsme tleskali ostatním týmům.
Protože jsme měli čas tak jsme jeli na náměstí, kde jsme si dali rozchod a mohli jsme si to tam prohlédnout nebo něco koupit. Pak jsme šli na vlakové nádraží odkud jsme jeli do Pardubic, kde nás vyzvedl pan Maťatko a odvezl domů.
Nakonec jsme skončily dvanáctí z dvaceti  a myslím si že se nás výlet vydařil.

                                                                                                                                                    Jakub

Jarmark

Tak takhle jsme připravovali štoly na prodej :

Listopad

Soutěž – Já už to znám, já už to vím …

V pátek 29.11. někteří žáci 8. a 9.třídy vyjeli do Nového Bydžova na soutěže ve vybraných řemeslech. Z naší třídy Jára Jiráček, Pavel Hamáček, David Burgert a Kuba Tuček zkusili “Mladého automechanika”. Byli docela spokojení, jenom měli problém při výměně svíček.

Vojta Šťastný soutěžil jako “Mladý truhlář”. Jeho působení se obrovsky povedlo. Vojta pro naši školu a třídu vyhrál 1.místo. Super!!!!!

Sportovali jsme:

V listopadu jsme se zúčastnili turnaje ve florbalu. Hráli kluci i děvčata. Fotky dodaly pouze florbalistky.

Každoroční účast na běhu 17.listopadu v Kopidlně.

Sladká němčina

V rámci hodiny němčiny jsme pekli typickou vánoční štolu. Docela nám to šlo – což je vidět i na fotografiích. Toto pečení byla “generálka” – výsledek našeho snažení jsme si rozebrali domů. Příště budeme péct na prodej  – na vánoční jarmark.

 

 

Říjen

Kopidlenský kvítek a jelen

Zástupci naší třídy se zúčastnili soutěže v Kopidlně (Adéla,Diana, Kája Míša a Adam), . Úkoly měly široký záběr – přes aranžování květin, poznávačku až po střílení. Bylo to príma.

Logická olympiáda

Stejně jako v předchozích letech si zájemci mohli vyzkoušet logickou olympiádu. U nás to byli jako obvykle kluci – Filip, jakub, Jenda a Vojta. Nejlepší výsledek měl Filip – z téměř 13OO účastníku v našem kraji byl na 130 místě.

Září

Nový školní rok začínáme tradičními akcemi – mezi ně patří branný den a projekt Český ráj. Pohledem nás deváťáků vypadal začátek školy takto:

Branný den

Jako deváťák jsem si to hodně moc užil… Je skvělý pocit učit něco malé děti… Já, Simona a Fíďa jsme byli na stanovišti s paní učitelkou Jakubcovou. Měli jsme zaúkol připravit zábavu pro děti. Byl to fakt hezký den.

David Burgert

Na branný den jsme pomáhali na stanoviští “hod granátem”. Byli jsme tam s paní učitelkou Beranovou, se kterou byla sranda. Granáty byli ve vysoké trávě špatně vidět, tak jsmenejvíce času trávili hledáním. Vždy nám aspoň jeden chyběl. Po nějaké době, co jsme tam byli, nám zavolala paní učitelka Zubatá, aby nám řekla, že v poli vedle nás jsou divoká prasata a že nemáme moc křičet. A pak jsme křičeli na probíhající, ať nekřičí.

Lukáš Boček

Celý den jsem strávil nabíjením vzduchovky.

Jenda Rybenský

Dne 4. 9. 2019 jsme pořádali pro školu branný den, závodilo se v lese nedaleko Bradlecké Lhoty. Já byla na stanovišti s naší třídní paní učitelkou a s Kájou Adamcovou. Měli jsme za úkol naučit děti si předávat básničku (taková básničková štafeta). Některé mladší děti protestovaly, což bylo o nervy. Když přišli na řadu starší ročníky, všem se nám ulevilo. Moc jsem si to užila.

Sandra Skořepová

Sice jsem neběhal, ale práce s dětmi mě bavila, a doufám, že to bavilo i ty děti.

Stázka Skoblíková

Projekt Český ráj – Málá skála, Frýdštejn

Výlet byl pěkný, ale nebavilo mě, jak jsme stále stoupali nahoru. Když jsme byli ma Frýdštejně, celkem jsem se bála, že spadnu, protože schody bly úzké, ale výhled byl super.

Vanesa Beňáková

 

 

 

 

 

 

Výstup byl velice namáhavý, ale určitě to stálo za to.

Jára Jiráček

Když nám paní učeitelka řekla, že pojedeme na Malou Skálu, tak se mi to zdálo jednoduché. Ale realita byla taková, že jsme stoupali a stoupali a bylo to velmi náročné.

David Burgert

…Poté jsme šli na Frýdštejn. Hrad nesloužil k obraně, ale k obchodování. Od toho je také název Klidný kámen…..

Filip Burgert

…Nejlepší byla zpáteční cesta autobuse. Nebyl to jeden z nejlepších výletů, ale dalo se to.

Adéla Maťátková

…Mohli jsme si vylézt na věž i prozkoumat jeskyně, které jsou součástí zříceniny. ..

Daina Munzarová

 

 

 

 

 

 

 

Přehled-sešitů-2019-2020

Potřeby na výtvarnou výchovu :   tempery, vodové barvy, pastelky, tužka tvrdost 1 a 2, štětce alespoň tři rozdílné síly, slabý černý fix, paleta, nádobka na vodu

Školní rok 2018/2019

8. třída

Červen

Ocenění na konci školního roku

Dopoledne s digitálními technologiemi

Vyzkoušeli jsme si:

Hru ve virtuální realitě

Počítačovou animaci

Práci s 3D tiskárnou

Vodní hrátky

Je horko k padnutí, škola pomalu končí, tak proč si trochu nezařádit se studenou vodou. Krásně chladí – zvláště, když vám teče po zádech 🙂

Hry v hodině angličtiny

Sice jsme už velcí, ale i pro nás pořád platí, že kdo si hraje, nezlobí.

Květen

Školní výlet rafty

Jeli jsme na rafty. Vlakem jsme dojeli na Malou Skálu. Došli jsme pěšky do Líšného – tam jsme měli poučení a pak hned vyjeli na vodu. Když jsem z trávy sjížděli na řeku, tak to byl největší adrenalin. Na Jizeře byl celkem proud, takže voda krásně tekla. Všichni jsme byli zmáchaní od hlavy až k patě z bitev, které jsme na řece dávali. V Turnově jsme měli rozchod na zmrzlinu a poté jsme jeli vlakem domů. Myslím, že jsme si to všichni obrovsky užili. Byla to velká sranda.

                                                                                                                                                                Simona

Byl jsem poprvé na raftech a musím říct, že jsem si školní výlet takhle snad nikdy neužil. Atmosféra na raftech byla úplně fantastická! Počasí nám vyšlo a voda byla skvěle osvěžující. Budu doufat, že nám to vyjde i příště .Nejlepší byla paní učitelka Beranová a její růžová pláštěnka. Fakt jsem si to moc užil.

                                                                                                                                                                  David

Nejvíc se mi líbil Mářa a celkově jízda raftem a atmosféra, která byla po celý čas úžasná.

                                                                                                                                                                  Kája

 

 

Na raftech bylo opravdu super. Všichni jsme se zmáchali. Jen jsme měli vzít víc balónků s vodou.

                                                                                                                                                                  Vojta

 

 1. Shodili jsme paní učitelku z raftu (omylem)
 2. Byli jsme první!!!! JOOOOO J J

Jára

 

Líbily se mi vodní bitvy a celková atmosféra výletu.

Míša

 

Bylo to dobrý – brali jsme si pádla, stříkali po sobě vodními pistolemi, shazovali jsem se z raftu ………..

                                                                                                                                                                   Anonym

 

Byl to jeden z nejlepších výletů, co jsme jako třída absolvovali. Moc se mi to líbilo.

Diana

 

Rafty byly super. Vyšlo nám počasí i voda v řece. Doufám, že příště pojedeme znovu.

Lukáš

 

Letošní rafty byly moje první a moc jsem si to užila, jak s holkama, tak s instruktorem Mářou. Proběhla spoustu hlášek a nových zážitků. Tenhle výlet byl jeden z nejlepších a byl poslední s letošníma deváťákama.

                                                                                                                                                                  Adéla M.

 

Nejlepší to bylo na začátku, když jsem sjížděli do vody. A tké se mi líbila zpáteční cesta vlakem. Chci jet příští rok znovu.

                                                                                                                                                                  Pavel

 

Rafty byly úžasné. Nejvíc se mi líbilo, když jsem viděl paní učitelku Markovou ve vodě. Sranda byla, když jsme se ve třech vraceli s paní učitelkou Beranovou po hledání ztraceného telefonu. A také jsem to měl trénink na vodu, až pojedeme opět s mojí rodinou. Výlet se mi moc líbil.

                                                                                                                                                                  Adam

Duben

Uklízeli jsme Česko

Beseda o holocaustu

V úterý 16. dubna navštívila naši školu pani doktorka Vydáková, která jako jedna z mála dětí, přežila koncentrační tábor. Přiblížila nám svou přednáškou nejen život v Trerezíně, ale i to, v jakých podmínkách byli Židé nucení žít za druhé světové války. Vyprávění bylo velmi zajímavé. Setkaní s paní doktorkou, která Terezín zažila, bylo myslím daleko přínosnější, než zdlouhavé texty v učebnicích dějepisu.

 

Míša Rejlková

Turnaj v minifotbalu

V průběhu dubna jsme se zúčastnili turnaje v minifotbalu. Z naší třídy byli členy mužstva: David Burgert, Filip Burgert, Tomáš Červeňák a Adam Hartman. Kluci skončili v okrskovém kole druzí, v okresním první a v krajském třetí. Super úspěch 😀

Únor

Setkání s R. Bangou

Dne 22.2.2019 k nám přijel Radek Banga z GYPSY.Vyprávěl nám o svém životě jak jeho táta pil alkohol,kamarád se předávkoval drogami,i to že se stal bezdomovcem jako mladiství.Radek nám říkal,že nemáme být závislí na elektronice,ale právě naopak užívat si života naplno každý den.Jednotlivé části programu doplňoval písněmi: Desperado ,Žiguli atd..Program byl promyšlený a připravený,určitě každý si z toho něco odnesl.

Adél Kulhánková a Barbora Šťastná

Potravinová sbírka

V hodině angličtiny jsme četli článek o lidech v nouzi , bezdomovcích  a lidech, kteří na tom nejsou finančně dobře.

Tak jsme se domluvili, že pro tyto lidi vytvoříme menší sbírku.  Domluvili jsme se s Oblastní Charitou ,která nám dala seznam s potřebami, které jsme v naší třídě vybírali. Udělali jsme skupinky lidí, kteří chodili po třídě a informovali děti o této menší sbírce. Moc nás překvapilo, kolik dětí z celé školy se zapojilo,a nejen děti se zapojili do této akce, ale i učitelé. Vybrali jsme neskutečně moc věcí a doufáme, že pomohou lidem,  kteří to opravdu potřebují.

Adéla Maťátková

Collection for people in need

 When: February 4 to February 8

 At  7:25 – 7:40 and 9:25 – 9:40

Where: in class eight

What you can bring: pasta,baby food,spittoons, tin cans, handkerchiefs,toothbrushes and toothpaste,long-lasting food, rice,shampoos, medicines,sugar,flour,toilet paper,detergents and cleaning agents,

School wants to help.

(things will be donated to people in need around Železnice)

Leden

Naše výtvarné práce:

Prosinec

A je tu advent. Listopad a část prosince jsme trávili vyráběním na pravidelné školní adventní trhy. Kromě prodeje, bylo také vystoupení pro rodiče a občerstvení, které připravili žáci druhého stupně.

Poslední den školy byl opravdu super. Ráno jsme jeli do Lomnice nad Popelkou do nově otevřeného opraveného kina na oceňovaný film Bohemian Rhapsody, který se nám moc líbil. Po filmu jsme se vrátili do školy, udělali si ve třídě vánoční pohodu, rozdali si dárečky a HURÁÁÁÁ na prázdniny.

Listopad

Logická olympiáda

Ve středu, dne 14.11, jsem jel s paní učitelkou Markovou do Hradce Králové na Krajské kolo Logické olympiády pořádáno Mensou CZ. Jeli jsme nejdřív do Jičína, z Jičína pak do Hradce. Žáků bylo 53 – většinou z gymnázií. Já jsem byl na 41. místě po základním kole, kterého se v rámci kraje zúčastilo  téměř 900 žáků. Protože jsme přijeli brzo, tak jsme se prošli po okolí školy. Zde byla kavárna, tak jsme se tam najedli. Pak jsme šli do FŠHK.
Fakulta byla obrovská. Tam jsme chvíli počkali, protože se vyhlašovaly výsledky z kategorie A. Po vyhlášení byla na řadě kategorie B, do které jsem patřil i já. Dostal jsem diplom, propisku a pár knížek na luštění. Následně jsme šli do třídy, kde proběhl test. V testu bylo 30 otázek, na které nám dali pořadatelé pouze 30 min. Tam jsem získal 50 bodů. Pak byla část druhá – na jednotlivé otázky jednotlivý čas. Zde se mi velmi dařilo. Nakonec bylo pár soutěží o sladkosti a vyhlašování. 
Byl jsem na 36. místě. LO mě velice bavila a doufám, že se jí budu moct zúčastnit další rok.

Filip Burgert

Exkurze do IQ landie

Dne 22.11., se mohla zúčastnit 8. a 9. třída exkurzedo IQ Landie v Liberci. Byli jsme rozděleni do dvou skupin. Měli jsme objednaný program LABORKY na téma: ZVUK. Musím uznat, že to bylo super a skvěle propracované.

V dalším čase jsme se mohli podívat po celé budově na “atrakce”. Mohli jsme si vyzkoušet, jaké to je být uprostřed zemětřesení, případně velkého vichru nebo zjistit, jak funguje naše lidské tělo. Samozřejmě toho tam bylo mnohem více. Nejlepší “atrakce”  byla ale povídání s přátelským robotem Karlem, který nám zodpovídal na naše dotazy. Výlet jsem si velice užil a doufám, že se sem někdy vrátím!

Filip Burgert

Říjen

Dne 12. října jsem já a moji spolužáci Míša Rejlková a Adam Hartman jeli v doprovodu paní učitelky Bímové do Kopidlna do zdejší střední zahradnické školy na soutěž Kopidlenský kvítek. Všichni soutěžící museli napsat přírodopisný test a poznávačku rostlin. Poté jsme se šli každý na svůj úkol. Míša aranžovala květiny, Adam plnil sportovní úkol a já jsem poznávala ovoce a zeleninu se zavázanýma očima. Nakonec jsme skončili jako druzí a já jsem zvítězila, protože jsem dostala nejvíce bodů. Určitě pojedu i příště. Moc se mi tam líbilo!

Diana Munzarová

Září

Projekt Český ráj

Přesně v 7:30 jsme 8. a 9. třída nastoupili do autobusu a vyrazili jsme směr Turnov. Když jsme přijeli na místo šli jsme do hodně strmého kopce. Během cesty vzhůru jsme se zastavili u dřevěných soch, vytvořených z různých druhů dřeva. Stál Atlas, Máří Magdalena, Panna, Dešťová královna, Strážce moudrosti a Zrození Prinas. Vedle nich bylo na zemi vytvořeno kamínkové bludiště s názvem Labyrint světa a ráj srdce.

Když jsme si vše prohlédli a šli jsme na rozhlednu Hlavatice. Z ní jsme zamířili na krásný hrad Valdštejn,kde nás provedla průvodkyně.

Naše další kroky směřovaly ke Kopicově statku a ke skalních reliéfům vytesaným v okolních skalách.

Poté jsme prošli skalami Hruboskalska, došli jsme do Sedmihorek a pak už jsme jeli domů.

Honza Hubálovský

Školní rok trvá od 3.9.2018 (pondělí) do 28.6.2019 (pátek)
I.pololetí: 3.9.2018 (pondělí) – 31.1.2019 (čtvrtek)
II.pololetí: 1.2.2019 (pátek) – 28.6.2019 (pátek)

Prázdniny a volné dny:

 • státní svátek:  28.9.2018 (pátek)

 • podzimní prázdniny: 29.10.2018 (pondělí) a 30.10.2018 (úterý)

 • vánoční prázdniny: od 22.12.2018 (sobota) – do 2.1.2019 (středa)

do školy žáci nastupují ve čtvrtek  3.1.2019

 • pololetní prázdniny:  1.2.2019 (pátek)

 • jarní prázdniny:  11.3. – 17.3.2019

 • velikonoční prázdniny: 18.4.2019 (čtvrtek) a 19.4.2019 (pátek), 22.4.2019 Velikonoční pondělí, do školy jdou žáci v úterý 23.4.2019

 • státní svátek: 1.5.2019 (středa)

 • státní svátek: 8.5.2019 (středa)

 • hlavní prázdniny: od 29. 6.2019 (sobota) – do 1.9.2019 (neděle)

Výuka a akce na začátku školního roku:

3.9. (po) výuka 2 vyuč. hodiny

4.9. (út) třídnické hodiny, výuka končí ve 12.20 hodin

5.9. (st) výuka dle rozvrhu, konec výuky ve 12.20 hodin

6.9. (čt) projekt Český ráj

7.9. (pá) zpracování projektu Český ráj

od 10.9. (po) výuka dle rozvrhu


Aktuality

7. třída            2017/2018

ČERVEN

Sportovní den

„Ráno jsme šli na školní hřiště, kde jsme měli možnost zahrát si zajímavé, nové hry, které nás bavili.“

„Dne 26.6. jsme na hřišti u školy hráli netradiční hra – např. kroket, pétanque, molky…“

„ Po jednotlivých třídách jsme vycházeli na stopovanou. Cestou jsme hledali obálky s úkoly, plnili jsme úkoly a ze získaných odpovědí jsme na konci získali tajenku.“

„ Okruh byl kolem ranče do Bradlecké Lhoty a Lipinou zpět. Cestou jsme plnili úkoly značené na mapě.“

„….My holky jsme vyfasovaly paní učitelku Provazníkovou. Po cestě jsme plnily různé úkoly. Šly jsme krásnou procházku, trochu jsme si zaběhaly a pobavily se.“

„ Nejtěžší asi bylo najít otázky s čísly… Líbilo se mi to.“

„Stopovanou připravili deváťáci s paní učitelkou Čapkovou.“

„Bylo to hezky udělané. 9.třída si s tím vyhrála.“

„Bylo to hezky připravené, užila jsem si to.“

Úryvky z prací žáků 7.třídy

 

KVĚTEN

Výlet do Miletína

Líbilo se mi, jak nám paní knihovnice u každé zastávky přečetla část
balady, která se k místu vázala. (Adéla K.)

nejvíce se mi líbila architektura, volnost a příroda. (Kája)

Líbilo se mi, že jsme se podívali na místa, kde se Karel Jaromír Erben
inspiroval při psaní balad. (Míša)

…moc se mi líbilo na Byšičkách …. (Adéla M.)

Moc se mi líbila prohlídka rodného domu K.J.E. Líbil se mi klobouk
paní učitelky a chtěl bych ho také. Mohlo to být kratší :-)
(Jára)

Byla to po dlouhé době příjemná změna. Moc jsem si to užila a věřím, že
ostatní také. (Stázka)

Výlet se mi líbil – celá naše třída byla pohromadě. Někteří sice
bolely nohy, ale bylo to fajn. (Sandra)

LISTOPAD

3.11. – Jakub Tuček – krajské kolo logické olympiády

6.11. – pan Toman

9.11. čtvrtletní práce z matematiky

14.11. – divadlo Lomnice nad Popelkou – Ten trapas nepřežiju (vybíráme 70 Kč)

15.11. – Běh 17.listopadu Kopidlno (přihlášení zájemci)

16.00 – třídní schůzky

17.11. – státní svátek

ŘÍJEN

LOGICKÁ OLYMPIÁDA

V soutěži Logická olympiáda, do které se mohl zapojit jakýkoli žák naší školy. Máme za sebou úvodní kolo, z nějž se vybírají tzv. krajští semifinalisté, tedy žáci, kteří postupují do krajského kola.

V kategorii B se v rámci Královéhradeckého kraje účastnilo 1 051 soutěžících a z nich Jakub  Tuček ze 7.třídy dosáhl na skvělé 40. místo! Stal se tímto krajským semifinalistou, k čemuž mu gratulujeme.

Špatně si nevedli ani další sedmák Filip Burgert a páťák Adam Veselý, kteří svým umístěním patří mezi 25 % nejlepších řešitelů ve své kategorie v celé republice (kategorie B celkem 20 722 a v kategorii A celkem 14 428 účastníků).

Kopidlenský kvíteček

Míša, Adam a já jsme se zúčastnili soutěže Kopidlenský kvíteček. V pátek 13.října jsme jeli autobusem do Kopidlna. Když jsme přišli do tělocvičny, tak si nás organizátoři rozdělili. Postupně jsme plnili test, poznávačku a já jsem aranžovala. Než vyhlásili výsledky soutěže, tak jsme se šli porozhlédnout po parku u školy. Mohli jsme se například projet na traktůrku. Poté bylo vyhlášení. Nikdo z nás nečekal, že budeme první. V hodnocení jednotlivců byla Míša druhá, já třetí a Adam dvanáctý. Moc se nám to líbilo!

Diana Munzarová

 

Projekt zeměpis

– na čtvrtku A2

– termín odevzdání – 30.11.2017

Zpracovat dané téma

 • základní informace (rozloha, počet obyvatel, hlavní město,…)
 • turistické zajímavosti dané oblasti

Karolína – Kanada                              Vanesa – Austrálie                          Lukáš – Mexiko

Natálie – Izrael                                    David – Egypt                                   Filip – Kazachstán

Tomáš – Brazílie                                 Judita – Peru                                     Pavel – Texas

Adam – Fidži                                         Simona – Argentina                       Honza – západní pobřeží USA

Jára – Madagaskar                               Jirka – Vietnam                               Adéla K. – JAR

Adéla M. – velká města USA               Diana – národní parky USA         Míša – Jižní Georgia

Jenda – Tibet                                          Stázka – Čína                                 Sandra – Antarktida

Bára – Japonsko                                     Vojta – Nepál                                 Jakub – Nový Zéland

Kristýna Živnerová – Indonésie            Kristýna Živnůstková – Indie

Září

Besedické skály

Projekt Český ráj 14.9.2017

Zpracování projektu 15.9.2017

11.9. pracovní činnosti – SBĚR KAMENÍ

14.9. projekt Český ráj – BESEDICKÉ SKÁLY – sraz 7.40 u školy, vhodné oblečení a obuv, předpokládaný návrat do     13.15

15.9. výuka do 12.20 . zpracování projektu

18.9. začíná se zapisovat zapomínání

19.9.- vztahy ve třídě -p. Toman

20.9. Hrubá Skála – EXKURZE, replika korunovačních klenotů, výstava i Karlu IV.

Sraz 7.00 u školy nebo 7.30 na nádraží, návrat ve 12.45

29.9. ředitelské volno

 

Vyučující v 7. třídě:

Mgr. Marie Mark

ová Ma, Ze, Vz, Vv

Mgr. Taťána Provazníková Čj, Nj, Dě

Mgr. Yvonne Beranová Fy, Tv d

Ing. Ivana Čapková Aj, Hv

Mgr. Petra Kolocová Aj

Mgr. Zlata Kobrlová Nj

Mgr. Jan Kmošek Tv ch, Pč ch

Mgr. Hana Bímová Př, Pč d

Mgr. Olga Jakubcová Vo

Pomůcky na každý den:

vybavený penál – pero, tužky, guma, pastelky, lepidlo, nůžky, pravítko na podtrhávání

folie A4 (voliltelně i A5)

sešity a učebnice případně další pomůcky dle zadání vyučujících

Pomůcky na TV:

sportovní úbor do tělocvičny a na ven

sportovní obuv na ven a do tělocvičny s bílou podrážkou

Pomůcky na VV:

pastelky

vodové barvy

tempery

paleta

nádobka na vodu

štětce alespoň 3 rozdílné síly

tužka tvrdost 1 a 2

slabý černý fix

Výuka a akce na začátku školního roku:

4.9. Po výuka 2 vyuč. hodiny

5.9. Út 1. a 2. hodina s TU organizační záležitosti, 3. hod Fy, 4. hod Nj, 5. hod Z

dále dle rozvrhu

14.9. Čt projekt Český ráj – výlet

15.9. Pá zpracování projektu Český ráj, s TU, 5 vyuč. hodin

18.9. Po zahájení kroužků

19.9. Út Vztahy ve třídě 10:40 – 11:40 hod, pan Toman

20.9. St exkurze na Hrubou Skálu – výstava korunovačních klenotů

odjezd v 7:39 z vlakového nádraží, návrat ve 12:24

28.9. Čt státní svátek

29.9. Pá ředitelské volno


6. třída            2016/2017

Co mám mít v aktovce:

každý den – vybavený penál, lepidlo, nůžky, pravítko na podtrhávání

Čjmluvnice – učebnice, sešit domácí – v případě D.ú.,

– sešit školní, – -pracovní sešit

literatura – čítanka, v případě potřeby čtenářský deník

-sešit literatura

sloh – učebnice,

– sešit sloh

Aj – učebnice, poslední číslo časopisu Jump, fólie

pracovní sešit,

sešit – Englih

– Vocabury

– Tests

Ma – učebnice, + tabulky na převody jednotek, rýsovací pomůcky (při geometrii), sešit domácí – v případě D.ú.

sešit – pracovní

– výkladový

– procvičovací

Fy – učebnice, + tabulky na převod jednotek

sešit – školní

– cvičný

– učebnice, sešit

Ze – učebnice, sešit

– učebnice, sešit

In – sešit

Vz – sešit, pracovní sešit

Vo – sešit, 1 aktualita

Hv – sešit

– sešit, vhodné oblečení

Tv – vhodné oblečení a boty

Vv – vybavený kapsář (tempery, vodovky, štětce)

INFORMACE pro rodiče žáků 6.ročníku

Potřeby na výtvarnou výchovu :   tempery, vodové barvy, pastelky, tužka tvrdost 1 a 2, štětce alespoň tři rozdílné síly, slabý černý fix, paleta, nádobka na vodu

Potřeby na tělesnou výchovu: sportovní obuv na ven a do tělocvičny s bílou podrážkou

Během listopadu a prosince se vybírá příspěvek na SRPŠ (v letošním roce byl 300,-Kč)

Červen

Lanové centrum 26.6.2017

„…Bylo to úžasné. Jako první překážka byly houpačky na nich jsem se bála nejvíc. Potom to bylo v pohodě.“

Sandra Skořepová

„….Ze začátku jsem se bál výšek. Skoro jsem dostal infarkt…..“

David Burgert

„…Ze začátku jsem měl strach, ale když byly dvě překážky za mnou, tak už jsem byl v pohodě.“

Pavel Hamáček

„…Hráli jsme hry, lezli po různých překážkách a také po horolezecké stěně. Moc se mi to líbilo.“

Lukáš Boček

„…Byly tam dva okruhy – základní a těžký. Vyzkoušela jsem si oba dva, I když mám strach z výšek. Moc jsem si to užila.

Simona Hartmanová

“…první překážka byla nejhorší….”

Kristýna Živnerová

“…Dole se hrály různé hry. Já jsem trávila čas házením hvězdic. Když nastala chvíle, kdy jsem měli jít nahoru, tak jsem se těšila. Vystoupala jsem nahoru a té výšky jsem se lekla. Hned jsem se zase připoutala a slezla dolů. Zbytek času jsem už lezla jenom na nízkých překážkách. Moc jsem si to užila.

Bára Šťastná

“…… Doufám, že pojedeme i příště.”

Míša Rejlková

foto:

Školní výlet Kutná Hora

Jak se blíží konec školního roku, tak nastala také doba našeho školního výletu. Tentokrát jsme my, žáci 6. a 7.třídy, vyrazili 1.června do Kutné Hory.

Výlet neměl chybu . Navštívili jsme Kostnici v Sedlci. Některé z nás překvapilo, že kosti jsou opravdu pravé a někoho zase to, že si kdosi kdysi dal práci a kosti seskládal do tvaru lustru, erbu, pyramid,….. Chrám svaté Barbory nás dostal svoji gotickou velkolepostí . A na závěr při prohlídce stříbrného dolu museli někteří z nás překonat i strach z úzkých tmavých stíněných prostor.

Domů jsme se vrátili se spoustou nových poznatků a zážitků.

foto:

Květen

Vlastivědnodějepisná exkurze

Ve středu ráno 15.5. jsme vyrazili společně 4. a 6.třída na exkurzi do Archeoparku ve Všestarech. Kromě teoretických informací o tom jak se žilo v pravěku jsme si i řadu činností vyzkoušeli prakticky: házeli jsme oštěpem, drtili jsme zrní na mouku, okopávali jsme pole dřevěným hákem, brousili jsme kamenné nástroje a nakonec jsme si zkusili sekat kamennou sekerkou. Prohlédli jsme si repliky pravěkých domů prvních zemědělců.

Moc se nám ve Všestarech líbilo a všem, které zajímá pravěk a život v něm, návštěvu v Archeoparku doporučujeme.

 

Březen

Návštěva divadelního představení Tři mušketýři v Klicperově divadle v Hradci Králové

Matematický klokan 2017

Již tradičně jsme se zúčastnili mezinárodní matematické logické soutěže. Nejlepší výsledky dosáhli tito žáci :

Diana Munzarová – 63 b, Filip Burgert – 60 b, Vojta Šťastný – 54b, David Burgert – 50 b, Simona Hartmanová – 44 b, Lukáš Boček – 44 b, Jenda Rybenský – 41 b

Návštěva Knihovny Václava Čtvrtka – Povídání o knížce Hobit 

 

Prosinec

Na adventním vystoupení někteří z nás přednášeli básničky, které sami vytvořili. (Ostatní mi je přes mé opětovné žádosti neposlali).

Kdo kde chodí                                                      Vánoční báseň                                                         
Diana Munzarová                                                          Filip Burgert 
Kdyby byl Ježíšek na světě sám,                                     Už jsou tady Vánoce,
nestih´by dárky doručit nám,                                        příšly zase po roce.
naštěstí má pomocníky,                                                  Děti se velmi těší,
Santu Clause, trpaslíky.                                                   přáni na okna věší.

Père Nöel se svým oslem ve Francii chodí,                  Pojídání cukroví,
počká si, až děti usnou a dárky jim nadělí.                  který celý náš dům provoní.
Děti do bot mrkev pro osla mu dají,                              Mamka zdobí stromeček
dárky v nich pak uhlídají.                                                 a v dáli zvoní zvoneček.

Islanďané mají Jolasveinar skřítky,
jejich matka Grýla chytá neposlušné dítky.
Do bot hodným dětem sladkosti dají,
zlobivým pak brambory shnilé přichystají.
Je jich třináct, mají pytle, čepičky a vousy,
z pod nichž jim vykukují velikánské nosy.

Listopad

22.11.-25.11. Ekologicko-turistický kurz

Někteří z nás se zúčastnili kurzu v Horním Maršově. Popis toho co jsme zažili si můžete přečíst na aktualitách školy.

p1050537 p1050547

„…… líbil se mi výlet na Eichenburg, hra Fish banks, lovení vodních živočichů a točení reklam.“

Vojta Šťastný

„ Turisticko-ekologický kurz se nám moc líbil. Byl zábavný a zajímavý program, pohodlné postele, dobré obědy a hodní lektoři. Moc jsem si to užil.“

Lukáš Boček

„…… Když jsem vešla do pokoje, zarazilo mě, že tam není televize, a že nám neřekli heslo na wifi. Taky jsem si říkala, že s páťačkama, se kterými jsme byli na pokoji, nebude sranda. Ale programu bylo tolik, že jsme televizi nakonec nepotřebovali a s holkama s pětky to bylo taky fajn……“

Míša Rejlková

Běh 17.listopadu

Již tradičně proběhl v polovině měsíce běh v Kopidlně. Z naší třídy se zúčastnili tito sportovci: Míša Rejlková, Diana Munzarová, Bára Šťastná, Karolína Adamová, Kristýna Živnerová, Adéla Kulhánková,Vláďa Beneš, Lukáš Boček, Filip Burgert, David Burgert, Jakub Tuček, Adam Hartman a Vojta Šťastný.

Všichni běželi jak nejlépe mohli a v tu chvíli dokázali. Na bednu se postavil David, který ve své kategorii vyběhl 3.místo.

Zdravá 5

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Říjen

NÁVTĚVA JIČÍNSKÉHO ARCHIVU

V úterý 11. října 2016 jsme navštívili archiv v Jičíně. V archivu jsme seděli v místnosti, která se nazývá badatelna. Paní, která nám ukazovala listiny a staré knihy z pergamenu, měla rukavice, aby je nepoškodila. Ukázala nám také fond zakladatele Muzea v Železnici Václava Kozáka, kde byly nasbírány fotky obyvatel Železnice. Viděli jsme nejstarší knihu v archivu ze 14. století.

Když jsme přišli do badatelny, bylo nám vysvětleno, jaký je rozdíl mezi archivem a knihovnou, co vlastně archiv je a k čemu slouží, jaký přínos pro nás má. Zaujala mě jičínská kronika z poloviny dvacátého století a listiny s pečetí od českých panovníků.

Kdyby se rozložily kartony s listinami, tak by vytvořily cestu z Jičína do Železnice, tolik je tam písemností!

Na závěr nám bylo čteno ze staré knihy o zdraví, kde si lidé přestavovali, že zubní kazy způsobují červi! Byl tam popsán recept, jak se červů zbavit. Opravdu legrační!

Exkurze se nám moc líbila, bylo to zajímavé!

Mohli jsme fotit, takže máme z exkurze spoustu zajímavých fotek.
Žáci 6. třídy

Září

Projekt Český ráj – hrad Valečov, údolí Plakánek, Vesec

Dne 6.9. 2016 jsme vyjeli v 8 hodin od školy na hrad Valečov. Po půl deváté jsme byli na parkovišti pod hradem. Na Valečově nás provázel pan průvodce, který nám vypravoval o historii hradu. Prohlídka trvala 50 minut. Pak jsme se šli podívat na skalní světničky, do kterých jsme mohli vlézt. Autobus nás převezl pod hrad Kost. Šli jsme údolím Plakánek až do Vesce. Cesta byla rozbahněná. Výlet se mi moc líbil.

Adéla Kulhánková

sam_6088

………………vešli jsme do nějaké místnosti, kde byly na zdech pověšené zbraně z husitských válek. Byl tam také samostříl, meče a mnoho dalších. Potom jsme šli nahoru a na schodech byly dvě tarasnice…

Pak jsme jeli do údolí Plakánku. Bylo to tam pěkné, ale hodně bláta. Lukáš spadl a já málem taky. Byl to super výlet.

Jiří Kittler

…… Šli jsme po bahnité cestě, která mě hodně bavila.

Pavel Hamáček

. Vesnička Vesec se nachází poblíž města Sobotka. Točily se tam filmy – Jára Cimrman ležící, spící nebo Přijela k nám pouť.

Adam Hartman
img_0428        Sandra Skořepová

img_0429         Diana Munzarová

img_0430        Jan Hubálovský

 

Branný den

Dne 7.září 2016 šla celá škola na Ranč, kde se konal branný závod. 8. a 9.řída připravovala s učiteli stanoviště a ostatní běhali. 1.třída běžela najednou celá i s paní učitelkou. 2.třída už běhala po skupinkách. Tak to šlo až do 7.třídy.

Běželi jsme asi 25 minut. Trasa byla vyznačená fáborky, které visely na stromech. Když jsme doběhli, hráli jsme volejbal a vybíjenou. Pak už jsme museli odejít do školy. Moc se nám to líbilo.

Bára Šťastná

Ve středu jsme šli na branný den. Závodili jsme podle tříd. Před běháním jsme hráli fotbal a přehazovanou. Po běhání jsme hráli vybíjenou. Moc jsem si to užil.

Filip Burgert

……. Na prvním stanovišti jsme museli říct co je to buzola, kde je sever. Na druhém jsme poznávali dopravní značky. Na třetím stanovišti jsme si museli zapamatovat deset obrázků. Poté nás čekaly otázky z první pomoci a na posledním stanovišti jsme stříleli ze vzduchovky……

Lukáš Boček


5. třída         2015/2016

Září

Projekt Český ráj

Každým rokem na začátku září vyrážíme na jeden výlet v Českém ráji. Poznáváme tím náš region. Letos jsme se vydali do Klokočských skal. Velmi nás zaujala prohlídka hradu Rotštejna. Paní průvodkyně nás dokázala obrovsky zaujmout. Co nás, ale opravdu nadchlo byly jeskyně, do kterých jsme měly možnost vlézt (skutečně ne vejít, ale vlézt) – jeskyně Postojna řečená Amerika a jeskyně nazývaná Indiánské pohřebiště.

Říjen

Dopravní hřiště

Začátkem října jsme vyrazili do Jičína prohloubit si své cyklistické vzdělání. Celé dopoledne jsme strávili mezi dopravními předpisy a značkami. Nejprve teoreticky a následně i prakticky.

Koncem dubna nás čekají zkoušky. Pokud zvládneme obě části, odměnou pro nás bude průkaz cyklisty (takový „řidičák“ na kolo).

dopravní hřiště

Velký úspěch

Při návštěvě hradu Rotštejn, nás paní průvodkyně vyzvala, abychom se zapojili do soutěže „Lékárny, apoteky a apotékáři v proměnách času aneb pocta Marie Kubátové“. V rámci výtvarného zpracovávání projektu o Českém ráji jsme malovali léčivé bylinky.

A světe div se – my jsme v této mezinárodní soutěži vyhráli ve své kategorii hned první tři místa. Vítězové jsou – Lukáš Boček, Michaela Rejlková a Bára Šťastná.

výtvarná soutěž

A ještě jeden úspěch

Zájemci si měli možnost vyzkoušet úlohy logické olympiády. Z 510 řešitelů v našem kraji se na úžasném 18 místě umístila Bára Šťastná a postoupila do krajského kola.

Listopad

Společně se spolužáky s ostatních tříd jsme se zúčastnili běhu 17. listopadu v Kopidlně. Všichni jsme závodili s velkým nasazením. Výkony jsme podali nejlepší, co jsme mohli. Třešničkou na pomyslném dortu bylo umístění Davida Burgerta – ve své kategorii obsadil 2.místo.
P1140839    P1140844P1140866

Prosinec

Tento měsíc byl nabitý událostmi –Advent ve škole – zdobili jsme perníčky na prodej, nacvičovali a poté vystoupili s básničkou pro rodiče.

Předvánoční tvoření – prošli jsme pět dílniček (korálkování, pedig, vánočního prostírání, ….) a vyráběli jsme malé radosti pro naše blízké.

IMG_20151221_081958     IMG_20151221_081954

Vánoční besídka – jednu hodinu nám připravila paní učitelka na téma „záhada zamčeného kufříku“. Museli jsme rozluštit různé indície, pomocí kterých jsme získali kód k odemčení tajemného kufříku. Následný program již byl na nás – připravili jsme si hry a soutěže, které jsme si náležitě užily. Při tom jsme mlsali cukroví od našich maminek, popíjeli čajíček a pokukovali pod vánoční stromeček na dárky, které jsme si navzájem nadělili.

Leden

Mysleli jsme si, že v lednu nás čekají pouze písemky, zkoušení a pololetní vysvědčení. To vše nás sice neminulo a kromě toho jsme byli v Mladé Boleslavi v divadle na dramatu Strašidlo Cantervillské od Oscara Wilda. A jelikož nejenom kulturou živ je člověk, byli jsme bruslit na zimním stadionu v Lomnici nad Popelkou.

Kromě toho jsme prožili zajímavé dopoledne s panem Tomanem z pedagogicko-psychologické poradny. Program byl zaměřen na vztahy ve třídě.

Zaznamenali jsme také úspěch. Někteří naši spolužáci postoupili do okresního kola ve vědomostních soutěžích. Přesněji : Sapere (soutěž o zdravém životním stylu) Filip Burgert, Adéla Maťátková, Jan Rybenský, Tuta Via Vitae (o bezpečí a bezpečnosti) – Daina Munzarová, David Burgert, Adéla Kulhánková, Finanční gramotnost – Jaroslav Jiráček, Filip Burgert, Jan Rybenský.

Únor

Opět jsme bruslili.

Naši spolužáci ve všech soutěžích (Sapere, Finanční gramotnost, Tuta Via Vitae) postoupili z okresního kola do kola krajského.

Čekal nás také jeden výukovo – zábavný program zaměřený na muziku a angličtinu.

Březen

Začátkem měsíce jsme měli možnost od potápěče Radka Bohuňovského slyšet zajímavosti z oblasti Polynésie.

Někteří z nás se zúčastnili lyžařského výcvikového kurzu, který si náležitě užili.

foto: http://zszeleznice.rajce.idnes.cz/Benecko_._lyzarsky_vycvik_2016/

18.3. proběhla celosvětová soutěž Matematický klokan. Zaznamenali jsme v rámci školy velký úspěch. Nejlepší výsledek z celé školy má Filip Burgert s 93body. Ani další z nás se v celkovém hodnocení neztratili – Jakub Tuček 71b, Diana Munzarová 70b, Bára Šťastná 69b, Lukáš Boček 68b a Honza Hubálovský 61b.

Duben

Planetárium

V rámci výuky navštěvujeme pravidelně se žáky planetárium a snažíme se tak, aby se každý během základní školy do planetária podíval.

V první části naší exkurze jsme zavítali do nového digitálního 3D planetária, kde jsme měli objednaný pořad na téma sluneční soustava. Kromě úžasné vizuální stránky byla přednáška moc zajímavá i obsahově. Viděli jsme nejenom planety, Slunce, komety, ale i vozítko na Marsu nebo vesmírnou stanici ISS. Seznámili jsme se s nejznámějšími souhvězdími a nahlédli jsme nejen za hranice naší soustavy, ale také za hranice naší Galaxie.

V druhé části jsme se přesunuli z planetária na hvězdárnu. Dostali jsme se do kopule s velkým dalekohledem a pozorovali jsme Slunce a skvrny na něm. Viděli jsme také Foucaultovo kyvadlo a další zajímavosti. Odjížděli jsme s pocitem, že nám to uteklo příliš rychle a že bychom se mohli ještě někdy, třeba ve vyšších ročnících, vrátit.

 

Den Země

V pátek 22.4. jsme oslavili Den Země  úklidem v okolí Železnice. Do terénu jsme vyrazili vyzbrojeni odpadkovými pytli, rukavicemi  a odhodláním uklidit část našeho krásného města. Akce se podařila a nasbírali jsme 3 velké odpadkové pytle.

Květen

V pondělí nás čekala cesta do Jičína a cyklo – zkoušky. Nejprve jsme napsali teoretický test, týkající se dopravních značek, situací,…. Poté následovala část praktická. Na dopravním hřišti jsme museli předvést, že naše znalosti jsou nejenom teoretické, ale i praktické. Všem se nám dařilo, takže průkaz cyklisty jsme získali všichni.

Červen

V pátek 10.6. jsme vyrazili na školní výlet. Jeli jsme linkovým autobusem do Semil a poté už pěšky směrem k Jizeře. Kromě toho, že jsme ušli kolem 12km a prošli Riegrovu stezku, jsme stavěli v řece mužíky a dokonce soutěžili, kdo z nás hodí více žabek. V Železném Brodě jsme nasedli na vlak a směřovali zpátky do Železnice. Výlet jsme si opravdu užili.