8. třída

Školní rok 2019/2020

Prosinec

I letos jsme se zúčastnili Adventu ve škole. Na jarmarku jsme prodávali vlastnoručně vyrobené sirupy, jablečné záviny, dřevěné dekorace. Někteří z nás přinesli z domova chutné sušenky  a marcipánové kuličky nebo drobounké jehelníčky v ořechové skořápce. Při představení v sokolovně jsme vystoupili s písní Vánoční za Ondrova kytarového doprovodu.

Říjen

Cesta do pravěku

Před podzimními prázdninami jsme si výuku zpestřili exkurzí do Archeoparku pravěku ve Všestarech. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí a vyzkoušli si, jak naši praprapředci pracovali s tehdejšími nástroji.

Návštěva výstavy v muzeu

Celá třída jsme vyrazili do muzea na výstavu afrického umění malovaného ve stylu Tinga Tinga. Nejdříve jsme si obrázky prohlédli a poté jsme zkusili vybraný obrázek namalovat.

Tady jsme při práci:

Září

Nový školní rok začínáme tradičními akcemi – mezi ně patří branný den a projekt Český ráj. Pohledem nás osmáků vypadal začátek školy takto:

Branný den

Ve středu 4. září 2019 se zúčastnila skoro celá naše škola sportovního dne. Byli jsme rozděleni na skupinky, každá skupinka měla uběhnout 5 km dlouhou trasu a plnit úkoly. Na trase bylo 7 stanovišť. Moc jsme si to užili a byla to sranda. (Aneta a Eliška)

Nejúspěšnější tým z naší třídy

Projekt Český ráj

Ve čtvrtek 5. září jsme jeli na výlet. Autobusem jsme dojeli do Malé Skály a odtud jsme vystoupali na Vranov. Na Vranově jsme se pokochali nádherným výhledem a po cestě vylezli na různé vyhlídky. Z Vranova jsme přešli na Frýdštejn, kde jsme se dozvěděli něco z historie a něco málo o věži. Výlet se nám líbil a alespoň jsme se nadýchali čerstvého vzduchu. (Áďa a Viky)

Byl to hezký start do nového školního roku. Obnovili jsme vztahy ve třídě, kochali se krásnými výhledy a nadýchali se čerstvého vzduchu. (Nikča)

Výlet byl náročný, ale výhled stál za to. Ale nejlepší byl stejně Turnov. (Monika)

Výlet byl super až na to, že jsme šli pořád do kopce. Dozvěděli jsme se spousty zajímavých informací a nejvíc se mi líbily ty úžasné výhledy do přírody. (Johanka)

Velmi se mi líbila vyhlídka na Vranově. Také se mi líbilo krásné okolí. (Ondra)

   Školní rok 2018/2019

Aktuality

Červen

Vodní hrátky

Je horko k padnutí, škola pomalu končí, tak proč si trochu nezařádit se studenou vodou. Krásně chladí – zvláště, když vám teče po zádech 🙂

Digitální technologie u nás na škole

Street dance

Lanové centrum

Ve středu jsme navštívili lanové centrum v Hradci Králové. Užili jsme si dost adrenalinu, museli jsme překonat vlastní strach, ale stálo to za to! Kromě lezení jsme si taky zahráli skvělou hru s luky a lezli na horolezeckou stěnu.

Výlet do Harrachova – školní výlet s návštěvou skláren, Hornického muzea a Mumlavských vodopádů.

Květen

Kolumbie –  zeměpisný pořad nám přiblížil zemi Jižní Ameriky, která je proslulá obchodem s drogami. Dozvěděli jsme se, že navzdory nevalné pověsti tato země skrývá mnoho krásných místa a báječných zážitků. Milovníci kávy si tu také přijdou na své 🙂

Duben

Uklidíme Česko – 30.4. jsme opět vyrazili do ulic, abychom zkrášlili naše město odklizením případných odpadků. S radostí jsme zjistili, že v centru města je uklizeno dobře, a odpadky jsme našli pouze v okrajových částech. Příští rok snad budeme mít práce ještě méně a užijeme si pouze jarní procházku 🙂

16. dubna jsme byli poctěni návštěvou paní Vidlákové, která pro nás připravila besedu s názvem Terezín očima dítěte. Sama totiž na vlastní kůži zažila v dětském věku holocaust a ocitla se s celou rodinou v Terezíně.  Díky šťastným náhodám přežila ona i její rodiče a mohla se tak s námi podělit o zdánlivě všední starosti a radosti dítěte, které se ocitlo v koncentračním táboře. Její vyprávění bylo nesmírně zajímavé a poskytlo nám ojedinělou možnost, setkat se s pamětnicí holocaustu. Paní Vidlákové i panu Hejretovi, který tuto akci pořádal, velice děkujeme.

Únor

Když chceš, tak to dokážeš – název preventivního programu zpěváka a skladatele Radka Bangy. Zajímavý životní příběh, vlastní písničky, motivace pro každého, kdo se ocitne v nelehké životní situaci. Každý z nás si jistě našel něco, čím ho Radek Banga inspiroval.

Říjen

Planetáriuim Hradec Králové

Říjnové učení jsme si ozvláštnili návštěvou hradeckého planetária, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o vesmíru a dalekohledem jsme nakoukli na Slunce 🙂

Září

Projekt Český ráj

V rámci každoroční akce – Projekt Český ráj – jsme se vydali vzhůru do kopce a vyšplhali na Trosky. Počasí skvělé, nálada taky. Další den jsme zpracovali své zážitky na krásný plakát:-)

Jen tak si trochu zablbnout… 🙂

Proč se hned vrhat do školních lavic, když si můžem zahrát hry a posílit naši spolupráci ve třídě!

Společně jsme již zažili:

A už je to zase tady! Škola volá, hola, hola :-)))

Takže pondělí 3.9.2018 v 7:45 v učebně zeměpisu. A nebojte se,  je to jen na chvilku, po druhé hodině půjdete zase domů :-)) Nezapomeňte si pomalu připravit pomůcky (pokud máte sklerózu, mrkněte na info z loňského září).

Těšte se na výlet, který nás čeká už ve čtvrtek a v pátek zpracování projektu Český ráj.

1. týden

PO – 2 vyuč. hodiny s třídní učitelkou

ÚT – 5 hodin s třídní učitelkou

ST – dle rozvrhu, 5 vyuč. hodin

ČT – výlet na Trosky v rámci projektu Český ráj

PÁ – zpracování projektu Český ráj, 5 vyuč. hodin

 

Školní rok 2017/2018

Aktuality

Čeká nás závěr školního roku a v posledním týdnu několik fajn akcí.

Červen

Prázdniny

Na dva měsíce hodíme za hlavu školní povinnosti a pak se zase s chutí pustíme do práce. Tak ahoj po prázdninách :-)))

Street dance

Ve škole se učíme všechno možné. V  posledním školním týdnu třeba i tancovat ve stylu street dance. Přestože nejsme všichni talentovaní nebo nadšení  tanečníci, lekci tance jsme si pořádně užili.  A kromě toho, že jsme se naučili základní prvky street dance, jsme se také pořádně nasmáli.

Soutěž v anglickém jazyce

Protože už jsme zkušení angličtináři, troufli jsme si uspořádat soutěž v angličtině pro angličtináře – začátečníky, tedy naše kamarády ze 4. třídy.

Připravili jsme si 7 stanovišť, kde jsme prověřili znalosti základních frází a slovíček z různých témat – čísla, barvy, jídlo, činnosti, bydlení. Musíme naše mladší spolužáky pochválit, protože s úkoly si poradili dobře. Mohli tak od nás dostat krásné diplomy.

Květen

Po stopách Karla Jaromíra Erbena

Letos jsme na školní výlet vyrazili do Miletína, rodiště Karla Jaromíra Erbena, abychom se prošli krásně zvlněnou krajinou a objevili místa, která inspirovala Erbena k napsání známé baladické sbírky. Počasí se vydařilo a výlet jsme si skvěle užili. A žádná otázka o Erbenovi nás teď už rozhodně nezaskočí 🙂

Duben

Den Země – Ukliďme Česko

V pátek 20.4. jsme jako každý rok vyrazili do terénu, abychom trochu ulevili naší planetě od odpadků. S radostí můžeme říct, že ve městě je pořádek a moc odpadků jsme nenašli. Na okraji města to ale zase vypadalo jako na skládce. Snad se i to v příštích letech změní k lepšímu.

Kytice

Jaro nám přineslo další kulturní zážitek! Tentokrát jsme vyrazili do Klicperova divadla v Hradci Králové, kde nás čekalo divadelní představení Kytice. Šest hereček a jeden herec, jednoduchá a přesto efektní scéna i kostýmy, nádherná hudba – to vše dohromady vypráví stále platný příběh, ve kterém dobro bojuje se zlem a vinu následuje trest. Opravdu úžasné představení díky kterému už se nemusíme o Erbenově Kytici moc učit 🙂

Zdroj foto: Klicperovo divadlo

Březen

Muzikál Stvoření světa

V březnu jsme navštívili muzikál Stvoření světa z dílny žáků a pedagogů ZUŠ Jičín. Zaujal nás nápad ztvárnit počátek světa jako boj Boha a Prázdnoty. Hádejte, kdo nakonec vyhrál!? Rozhodně oceňujeme odvedenou práci všech účinkujících, skvělou hudbu, texty, taneční i herecké provedení, úžasné kostýmy – houbičky, kytičky, zvířata, tráva – radost pohledět.

Takže – klobouk dolů!

Únor

Británie s Britem 2

Co je Spojené království, Velká Británie, Stonehenge, shamrock nebo třeba Lough Neagh? Jak vypadali Vikingové,  královna Viktorie nebo Alžběta I.? To jsou otázky, které již nemohou žádného z našich žáků zaskočit. Tyto znalosti a mnoho dalších totiž získali či si zopakovali s Neilem a Lucy, kteří opět přijeli do naší školy, aby nás seznámili s dalšími zajímavostmi Spojeného království a Irska, slavnými osobnostmi britských dějin, zazpívali slavné britské filmové písně a uspořádali pro nás zajímavé soutěže. Zábavný program opět žáky nadchl a mnohému naučil. Věděli jste třeba, že královna Viktorie měla každý den 2 snídaně, 2 obědy a 2 večeře. My už to víme!

Foto z akce zde.

Prosinec

Advent ve škole

Dne 14.12.2017 se uskutečnil Advent ve škole. Jako první ho zahájili žáci paní učitelky Kuchařové klavírním vystoupením. Poté se představily všechny třídy. Mohli jste vidět vystoupení týkající se svátků během Adventu (Barbora, Mikuláš, aj.), živý betlém nebo komedii Taková „normální“ rodinka o Vánocích.

Vystoupení děti zakončily společnou písní Půlnoční od Václava Neckáře.

Jako obvykle moderovala Terka Hejduková, nově s Tomášem Doškem.

Po vystoupení měly děti připravený jarmark a v 6. třídě bylo občerstvení, pro hezčí atmosféru hrála Terka Bajanová na klavír. Každá třída měla svůj stánek s výrobky.

Tereza Bajanová

Komentáře:

Advent se mi moc líbil, těším se na příští rok. (Terka)

Bylo to super, užil jsem si to. (Vláďa)

Advent se mi moc líbil, nejvíc se mi líbilo vystoupení 6. třídy a závěrečná píseň. (Kuba)

Bylo to super! (Ela)

Advent byl to nejlepší z tohoto roku a doufám, že příští bude ještě lepší. (Monča)

Bylo to zábavné a vtipné! (Jára)

Září

14.9.     Výlet na RIEGROVU STEZKU

V rámci projektu ČESKÝ RÁJ jsme letos vyrazili na “Riegrovku”. Krásná příroda lemující tok řeky Jizery od Semil k Podspálovu nás zaujala a přinesla překvapení v podobě mloků, které jsme tu mohli zblízka pozorovat. Na závěr výletu jsme uspořádali Mistrovství světa v hodu žabek. Klání odehrávající se v Železném Brodu bylo velice napínavé a všichni účastníci zlepšili své dosavadní osobní rekordy 🙂 Už se těšíme na další ročník!

12.9.     Exkurze na Hrubou Skálu – Výstava replik korunovačních klenotů

Stejně jako minulé září i letos jsme při našem výletu potkali  filmaře. Tentokrát na Hruboskalsku natáčeli dánskou pohádku. Jak to tak vypadá, budeme brzy filmovými hvězdami 🙂 Na výstavě jsme obdivovali nádhernou korunu, žezlo a jablko a dozvěděli jsme se spoustu informací o Karlu IV. i o korunovačních klenotech. Výlet rozhodně stál za to!

 

Začátek nového školního roku se blíží… Nezapomeňte se připravit a taky těšit 🙂

Pomůcky na každý den:

vybavený penál – pero, tužky, guma, pastelky, lepidlo, nůžky, pravítko

folie na AJ/ČJ

sešity a učebnice případně další pomůcky dle zadání vyučujících

Pomůcky na TV:

sportovní úbor do tělocvičny a na ven

sportovní obuv na ven a do tělocvičny s bílou podrážkou

Pomůcky na VV:

pastelky

vodové barvy

tempery

paleta

nádobka na vodu

štětce alespoň 3 rozdílné síly

tužka tvrdost 1 a 2

slabý černý fix

igelitový ubrus na lavici

Výuka a akce na začátku školního roku:

4.9. Po výuka 2 vyuč. hodiny

5.9. Út 1. a 2. hodina s TU organizační záležitosti, 3. hod Čj, 4. hod Vz, 5. hod In

dále dle rozvrhu

12.9. Út exkurze na Hrubou Skálu – výstava korunovačních klenotů

odjezd v 7:39 z vlakového nádraží, návrat ve 12:24

14.9. Čt projekt Český ráj – výlet na Riegrovu stezku

15.9. Pá zpracování projektu Český ráj, s TU, 5 vyuč. hodin

18.9. Po zahájení kroužků

28.9. Čt státní svátek

29.9. Pá ředitelské volno

 

Co už jsme společně zažili v minulých letech …

Červen

Přeji vám všem příjemné prožití prázdnin, pohodu, sluníčko a spoustu legrace.

Uvidíme se v září!

Orientační běh na Těšíně

Žáci 1.- 9. třídy se zúčastnili (27.6. 2017) Orientačního běhu na Těšíně. Každý dostal mapu a paní učitelky nám vysvětlily,kam máme běžet (či jít).Trasa byla skoro celá v lese. Vybíhali jsme každý po minutě, pak jsme se vždy dohnali. Nejvtipnější na tom bylo,že jsme běželi dolů z kopce pak jsme zjistili,že vlastně máme jít nahoru takže jsme šli dolů úplně zbytečně. Ale to se stává, když vám to s mapou moc nejde. Pár stanovišť bylo moc dobře schovaných,tak jsme po lese lítali nahoru a dolů. Po dlouhém hledání a běhání po lese jsme se konečně dostali z lesa ven a sprintem jsme běželi do cíle. Já jsem si to moc užila a myslím,  že ostatní taky.                                                                                                                 autorka: Johanka

Focení

Je nám spolu fajn, rádi si “zablbnem” třeba na prolejzačkách 🙂

Setkání s Václavem Vydrou

Květen

Díky projektu Ovoce do škol jsme si připravili chutný ovocný salát, který jsme si sami připravili v hodině Pracovních činností. Ochutnali jsme i exotické druhy, se kterými se v běžném životě příliš nepotkáváme.

Duben

Paní učitelka Marková nám ozvláštnila hodinu pracovních činností pedigovou dílnou, kterou vedla paní Chvalinová. Díky velké trpělivosti a pomoci paní Chvalinové jsme si tak dokázali vyrobit krásné srdíčko, které se jistě bude hodit jako dárek pro maminku, a domeček ozdobený motýly. Děkujeme za zajímavý zážitek!

Březen

Den svatého Patrika

Stejně jako minulý rok jsme oslavili den svatého Patrika různými aktivitami v hodině angličtiny. A ani letos nás kluci nezklamali a zatančili ve stylu irských stepařů. i když… chvílemi jejich tanec vypadal spíš jako kankán z šantánu. Každopádně jsme se ale skvěle pobavili 🙂

Únor

Ve čtvrtek 9.2. nás navštívil Tonda Obal, aby nám poradil, jak správně třídit odpadky a názorně ukázal, že třídění má opravdu smysl – alespoň pro ty, kteří chtějí žít na naší modré planetě. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí o spalovnách, skládkách i recyklacI. Velice příjemné bylo zjištění, že skoro všichni z naší třídy odpad třídí.  Další důvod, aby na nás naše paní učitelka byla pyšná.

Prosinec

Ještě před besídkou jsme vyráběli dárky pro své blízké v rámci Vánočních dílen a zažili netradiční promítání ve sférickém kině.

Poslední den školy před vánočními prázdninami jsme měli besídku, která letos byla zcela v naší režii. Každý z nás si připravil nějakou hru, vtip, soutěž, úkol nebo třeba hádanku. Terka nám krásně zahrála na piáno a tak jsem si i spolu zazpívali. Nakonec jsme si předali dárečky a popřáli si krásné Vánoce. Pak už jsme utíkali domů užít si Vánoce 🙂

Listopad

Blíží se prosinec a s ním i tradiční Advent ve škole spojený s prodejem výrobků. Naše třída se letos rozhodla, že upeče voňavé perníčky. Vykrájeli jsme je, ozdobili a nakonec krásně zabalili, aby se dobře prodávaly. Po důkladné ochutnávce jsme si jistí, že na jarmarku půjdou naše perníčky na dračku 🙂

Září

12.9. Anglický hudební pořad

Stejně jako vloni jsme se zúčastnili v sokolovně anglického hudebního pořadu. Už před začátkem jsme se na to moc těšili, protože vloni se nám to moc líbilo.

Probíhalo to tak, že dva mladí kluci, hudebníci, zpívali a hráli největší hity od 80.let 20. století po současnost. Do toho nám jejich anglický kamarád vysvětloval, čím se lišili různé styly hudby. Všechno říkal anglicky, my jsme mu moc nerozuměli. Naše třída byla v týmu se 7.třídou a celou soutěž jsme vyhráli.

Všechny písničky, co se tam hrály, jsme si mohli také zazpívat, protože tam promítali texty.

Moc se nám to líbilo, docela jsme se vyblbli. Doufáme, že přijedou zase. (autor: Ondra)

8.9.  Jičín město pohádky

Do Jičína jsme jeli vlakem. První dílna, kterou jsme navštívili byla dílna sochářská, kde si kluci zkusili udělat sochu. Holky si zase zkusily něco vymodelovat z keramické hlíny. Také jsme si užili spoustu legrace v zrcadlovém bludišti 🙂 Hodně jsme si toho koupili – Viky, terka, Nikča, Ondra, Jóna a Káťa si koupili bubbletea. Měli jsme dva rozchody, všem se to líbilo. Na oběd jsme jeli do školy vlakem.  (autor: Anet a Viky)

7.9.  Branný den    

Ve středu 7.9. se konal branný den na Ranči. Počasí nám přálo, což znamenalo, že jsme mohli prokázat fyzickou sílu a terénní dovednosti. Museli jsme zvládnout: dopravní značky, trefit plechovku vzduchovkou, odpovídat na zdravovědné otázky, zapamatovat si obrázky a skládat puzzle. Nejvíc mě bavila disciplína na zapamatování obrázků a ještě jsme si stihli zahrát fotbal 🙂 Všichni páťáci doběhli do cíle bez zranění 🙂   (autor: Jára)

6. 9. Projekt Český ráj – Prachovské skály   

V úterý 6. září jsme jeli do Prachovských skal. Měli jsme nádherné počasí, sluníčko nám svítilo celý den.
Ve skalách jsme se mohli dokonce podívat na kulisy, ve kterých se natáčí britský historický seriál Britannia o vpádu římských vojsk do Británie. Byl to skvělý zážitek.
Celou cestu jsme plnili srandovní úkoly. Nakonec jsme došli k cíli a dali jsme si malinovku a kofolu. Potom jsme jeli autobusem domů. Výlet byl super! (autor: Johanka a Kačka)


Konec školního roku 2015-2016

ČERVEN

Hurá! Rozdalo se vysvědčení a jsou tu prázdniny. Krásné léto všem!

Výlet do Ratibořic

Tak se nám to povedlo! 7. června jsme se za nádherného slunečného počasí vydali na výlet do Ratibořic. Prohlédli jsme si zámek a Babiččino údolí se skvělým panem průvodcem, který velice zajímavě vyprávěl nejen o Ratibořicích, ale samozřejmě i o Boženě Němcové a její rodině.

Krásně jsme se prošli, užili jsme legraci, spoustu nových věcí jsme se dozvěděli a někteří z nás dokonce obejmuli starý dub, který údajně plní přání. Tak uvidíme, jestli z Járy bude druhý Messi…

DUBEN

Netradiční výuka

Tak máme za sebou  několik dní vskutku netradiční výuky. Místo ve  třídě jsme se totiž ocitli v pravěku a stálo to opravdu za to. Nejen že jsme se o historii naší Země mnoho dozvěděli, ale také jsme při tom užili spoustu legrace. Ani jsme neměli čas vyvádět lotroviny, protože nás čekal opravdu nabitý program.Však jsme také za 4 dny procestovali ze čtvrtohor až do prvohor a to je pěkných pár milionů let!

Večer na někoho občas padl stesk po domově, ale my čtvrťáci jsme po večerech rozhodně neplakali, protože už jsme velcí a krom toho nám paní učitelka večer povídala pohádky 🙂     Kluci mají pochvalu za nejvzorněji uklizený pokoj (kam se na ně hrabaly holky!!!) a všichni čtvrťáci pak získávají ocenění za pomoc mladším kamarádům.

Pro více informací navštivte Aktuality a Galerii.

 

Den Země

V pátek 22.4. jsme oslavili Den Země. Po úvodní teoretické části, ve které jsme si zopakovali hlavní zásady ekologického chování, jsme  vyrazili do terénu vyzbrojeni odpadkovými pytli, rukavicemi  a odhodláním uklidit část našeho krásného města. Akce se podařila a nasbírali jsme 3 velké odpadkové pytle. Prrojevili jsme velkou dávku odvahy, když jsme vlastnoručně uklízeli použité pleny, zbytky jídel, rozbité lahve aj.

BŘEZEN

Biatlonová exhibice

Ve středu 23.3. 2016 měli žáci železnické školy opravdu pestrý program. Po poledni vyrazili se svými učiteli do Jablonce nad Nisou na biatlonovou exhibici. Tam se představila hvězdná sestava v čele s Gabrielou Soukalovou, držitelkou křišťálového glóbu.

Čekání bylo vskutku dlouhé, ale vyplatilo se. Do závodu nastoupilo celkem 20 mužů a 16 žen. V ženské kategorii excelovala Veronika Vítková před Soukalovou a třetí Jislovou. V mužích si vítězný skalp připsal Michal Krčmář před Šlesingrem a Moravcem.

Děti povzbuzovaly české reprezentanty, jak se dalo. Hlasité pokřiky a transparenty byly často vidět i v záběrech televizních kamer. Po závěrečné exhibici přišel pozdravit železnické žáky Vít Jánov, biatlonový reprezentant, který přinesl dětem podepsané kartičky.

Podívaná to byla vskutku netradiční, děti mohly okusit biatlonové závodní dění a užít si i celkovou sportovní atmosféru.

MT

ÚNOR

Bubínkování

V pátek 12.2. jsme si užili spoustu zábavy na Bubínkování. Každý z nás obdržel buben Drumben a společně jsme vyťukávali různé zvuky – déšť, koňský dostih, své jméno, atd. I přes počáteční ostych nás bubnování moc bavilo a z fotek je to rozhodně vidět.

LEDEN

Po Vánocích je potřeba shodit faldíky, které jsme nabrali z cukroví, a tak jsme vyrazili do Lomnice nad Popelkou na bruslení. Někteří zdatnější bruslaři soutěžili a pilovali techniku; ti, co na bruslích stáli poprvé se statečně vydávali napříč kluzištěm a vytrvale trénovali. Všichni makali na 100% a tak můžeme pomalu do plavek 🙂

PROSINEC

Vánoční besídka

A je tu poslední den ve škole v roce 2015. Čeká na nás krásný vánoční stromeček se spoustou dárků, hry, soutěže, písničky a voňavý čaj a cukroví. Rozbalujeme originální vlastnoručně vyrobené i koupené dárky od kamarádů a je nám spolu fajn.

Krásný rok 2016 přejí Čtvrťáci!

Vánoční dílny

Poslední týden před Vánocemi už si opravdu užíváme vánoční atmosféru. V pondělí 21.12. celý den vyrábíme různé věcičky, které můžeme dát našim blízkým pod stromeček. Povedlo se nám vyrobit anděla z papírového talíře, sněhuláčka s čepicí a šálou, stromeček z pedigu a navléknout korálkové náušnice, náramek nebo náhrdelník. Děkujeme všem vedoucím dílniček za jejich trpělivost a ochotu pomoci.

Další číslo komiksu

Jak jsme slíbili, před Vánocemi jsme vytvořili další číslo naší komiksové řady Čtvrťáci v komiksu.

Tentokrát s vánoční tematikou – Legenda o narození Ježíška. Podle příběhu jsme opět sestavili osnovu a rozvrhli si obrázky, které do příběhu zařadíme.  Obrázky se nám opravdu vydařili a můžeme na sebe být pyšní. Při práci panovala příjemná vánoční atmosféra a všichni jsme si to v naší třídní redakci náramně užili. Tak zase někdy se můžete těšit na další číslo našeho občasníku.

Advent ve škole

A už je tu Advent ve škole a s ním i naše vystoupení a prodej našich ořechových košíčků. Za zpěv a výslovnost nás naše paní učitelka chválí, prý jsme úžasní. My bychom rádi poděkovali paní učitelce Tmějové a jejímu manželovi za to, že s námi poctivě cvičili zpěv a doprovodili nás na hudební nástroje. I díky nim jsme vystoupení krásně zvládli 🙂

Příprava na Advent ve škole

Už se blíží Vánoce a nás čeká krásná předvánoční akce, na které se všemi spolužáky ukážeme našim blízkým, jak jsme šikovní a jak umíme krásně zpívat, recitovat, hrát na hudební nástroje…

Poctivě trénujeme náš zpěv nádherné česko-anglické koledy a také vyrábíme ořechové košíčky, abychom měli co prodávat na jarmarku. Snad budou chutnat!

Mikuláš

Možná poslední článek… 3.12. přijdou čerti s Mikulášem a kdo ví, zda 4. třída přežije jejich návštěvu 🙂

Nakonec vše dobře dopadlo, zazpívali jsme písničku, kterou trénujeme na Adventní vystoupení a poté, co nás paní učitelka pochválila, podařilo se Mikulášovi přemluvit čerty, aby nás nechali ve škole. Když se ale Mikuláš zeptal, jak je na tom se zlobením paní učitelka, ukázalo se, že mezi námi jsou “zrádci”, kteří jsou ochotni poslat paní učitelku do pekla!!!  To jsme zvědaví, kdo nás teď bude učit 🙂

LISTOPAD

Street Dance

Ve čtvrtek 19.11. jsme se zúčastnili hodiny Street dance, kde jsme se mohli naučit základní kroky a pohyby, které k tomuto tanečnímu stylu neodmyslitelně patří. I přes prvotní ostych, jsme si hodinu pořádně užili a na závěr lekce jsme všichni zvládli zatančit na píseň, která se nám velice líbila.

ŘÍJEN

Dopravní hřiště

V úterý 20. října jsme absolvovali teoretickou i praktickou část přípravy na zkoušku na cyklistu. Nejprve jsme si řekli něco o dopravních značkách a pravidlech bezpečného chování na silnici a poté jsme vyrazili do terénu, čili na dopravní hřiště u SPOŠky v Jičíně. Tato část už byla výrazně akčnější a doufám, že čtvrťáci se budou chovat na opravdové silnici přece jen o něco zodpovědněji 🙂

Během roku si procvičíme naše vědomosti a na jaře nás čeká závěrečná zkouška. Doufám, že všichni uspějeme!

Letecké muzeum a podzemí Starého města

V pondělí 26. října jsme byli nachystáni na výlet do Mladé Boleslavi na divadelní představení Strašidlo Cantervillské. Ale jak se říká: „Změna je život“, hlavní představitelka onemocněla a my hledali rychle náhradní program.

Naštěstí jsme mohli navštívit nově otevřené Letecké muzeum a obdivovat staré stroje, do kterých si sedali jen odvážlivci 🙂

Také jsme navštívili Podzemí Starého města, které bylo odkryto při výkopových pracích při výstavbě podzemního parkoviště a posléze zpřístupněno veřejnosti coby lehce tajemná, zábavní atrakce.

Snad se někdy na slibované Strašidlo Cantervillské přece jen podíváme. V podzemí nebylo 🙂

Zakládáme soukromou firmu

V týdnu od 19.- 23. září jsme se v hodinách českého jazyka věnovali pro školu dost netypické činnosti. Založili jsme si soukromou firmu s originálním výrobním programem. Samozřejmě, že jen jako, ale i tak nás tato „hra“ velice bavila a myslím, že nás i mnohému naučila.

Však jsme si také vyzkoušeli, že chodit do práce, je někdy dřina – musíme se na všem domluvit (Kubo a Ondro :-)), rozdělit si úkoly, být za svou práci plně zodpovědný, nesmíme dopustit, abychom naší špatnou prací ohrozili existenci celé firmy, a ještě ke všemu nad námi po celou dobu bdí náročná šéfová 🙂

Přes všechna úskalí, jsme dokázali vymyslet úžasný název firmy – Mám v srdci draka (Járův nápad), vymyslet a zpracovat logo firmy (původní návrh Filipa), udělat průzkum trhu a podle něj posléze vyrobit 3 skutečné draky a nakonec ještě sepsat pracovní postup výroby našich draků.

Teď už jen otevřít si dílnu, udělat internetové stránky a můžeme začít s prodejem 🙂

Čtvrťáci, díky za skvělý týden!

ZÁŘÍ

Branný den

Další očekávaná akce – branný den – nás čekala 18. září. Počasí nám opět přálo a tak nic nebránilo tomu, prověřit naši fyzickou zdatnost a naše dovednosti přímo v terénu. Akce se konala na ranči Na Kamenci a museli jsme uběhnout pěknou řádku metrů – rovné 3000, střílet ze vzduchovky, zvládnout zdravovědu, dopravní značky, aj.

Ještě před závodem se děvčata stihla pokochat tamními koňmi a kluci zase rozcvičit na krátkém fotbalovém tréninku.

Všichni čtvrťáci posléze dokázali doběhnout do cíle, za což mají můj obdiv, jelikož poslední stoupání (jediná část závodu, kterou jsem absolvovala coby trenér s nimi J) bylo zvláště pro nesportovce, jak se říká, výživné.

Sportu a týmovému duchu zdar!

JIČÍN MĚSTO POHÁDKY

10. září nás čekala již tradiční akce – Jičín Město pohádky. Letos jsme se vypravili na úžasnou roadshow Cyril a Metoděj, po stopách strhujícího příběhu. Jeho představitelé vskutku nelhali, když avizovali akční, ftipné a sqělé divadlo. Děj nás strhl, herci se opravdu nešetřili, například když se honili s bičem v ruce ve snaze přesvědčit nás, že přechod Alp, kdy vás bičuje ostrý vítr, není vskutku žádná legrace. V našich tvářích se střídal úsměv se zděšením z akčních scén, výbuchy smíchu a zaujetím. Dozvěděli jsme se o osudu Cyrila a Metoděje tolik informací, že snad žádná učebnice pro základní školy nám už nemůže o těchto významných postavách naší historie povědět víc. Více informací o představení na http://www.cmstory.cz/cs

Po představení jsme si ještě osobně vyzkoušeli, jak obtížné je kovářské řemeslo, a že i u „obyčejného“ bouchání kladivem se musí používat hlavně mozek. Jinak do rozžhaveného kusu železa můžete mlátit, jak chcete, ale výsledek nebude valný. Také jsme si vyzkoušeli, jak by vypadala naše jména napsaná hlaholicí, což je zkušenost, kterou jen těžko někde jinde získáte.

Pro samé kování a „hlaholení“ J nám už nezbylo moc času na procházku po Jičíně, ale alespoň náměstí jsme proběhnout stihli.

Věřím, že tento výlet se nám vryl hluboko do paměti, a že až nás bude pan učitel zkoušet z osudů Cyrila a Metoděje, bude moci jen obdivovat naše znalosti 🙂