2. třída

017

„Tak takhle jsme vypadali před rokem, když jsme nastupovali do první třídy.“

„Dnes jsme už velcí druháci. Naše druhá fotografie je z prvních dnů druhého ročníku, kdy  jsme společně vyšlápli na nedaleký kopec Zebín.“

Pravidla našeho soužití v 2. třídě:

Jsme kamarádi a všichni si pomáháme, nikoho nevylučujeme z kolektivu. Třída je školní rodina, kde vládnou pravidla přátelství a porozumění. Když se mi nelíbí, jak se druhý ke mně chová, domluvím se s ním na nápravě. Všichni chceme ve škole zažívat radost a kamarádství:)

Psané úkoly máme pravidelně v PO, ÚT, ČT. Každý den máme hlasité desetiminutové čtení vlastní knížky. Každý měsíc si doma zapíšeme do čtenářského deníčku krátký zápisek o přečtené knížce. Když vidím, že se mi ve škole něco nedaří, snažím se doma více procvičovat – psát krátké diktáty, počítat příklady,… Do školy nosím všechny potřebné pomůcky (stále mám pero, tužky, pastelky, nůžky, lepidlo a fixy na mazací tabu, všechny potřebné sešity, včetně Deníčku a Žákovské knížky). Chodím včas do postýlky, abych byl ve škole plný síly a dobré nálady:) I když mám své školní povinnosti, nezapomenu doma každý den pomoci mamince a tatínkovi s domácími pracemi – třeba vynést koš, nebo otřít nádobí či vysát koberec. Jsme rodina a tam si všichni pomáháme.

 

Aktuality

27. 4. První plavání

30. 4. a 7. 5. ředitelské volno

 

Duben

Den Země

Březen

Projektový den „Státní svátky“

14. března proběhl v celé naší škole projektový den o státních svátcích. Děti byly seskupeny do věkově namíchaných skupin napříč celou školou. Každá skupina pracovala na jiném státním svátku. Naše skupina se v 2. třídě věnovala státnímu svátku Sametová revoluce 17.11. 1989. Našli jsme si a zhlédli dokumentární videozáznamy o dění 17. 11. v Praze a povídali jsme si o dění, které přišlo ve dnech poté. Vysvětlili jsme si, co se odehrávalo v komunistické totalitě a co přinesla tolik očekávaná demokracie.

Návštěva divadla

13. března jsme se autobusem vypravili do nedaleké Lomnice nad Popelkou na divadelní představení „O statečném kováři“. Divadelní pohádka děti nadchla, udržela jejich pozornost a vyloudila úsměv na tváři. Pohádka byla živelná a plná hezkých písniček. Děti si užily také slavnostnější atmosféry divadla, slavnostně se oblékly a slavnostně naladily.

Únor

Chladný únor ve škole

Únorové dny přinesly v přírodě velké mrazy a tak nám nezbývalo než pobývat v teple třídy, povídat si, poznávat a učit se novému.

Leden

V lednu bylo naším hlavním cílem získávání nových informací, poznávání nových souvislostí v českém jazyce, matematice, prvouce a uměleckých činnostech. Na konci ledna také každý druháček obdržel pololetní vysvědčení. Radovali jsme se, protože vysvědčení byla moc hezká, téměř samé jedničky.

 

Prosinec

Návštěva výstavy betlémů a staré školní třídy v muzeu

21. 12. jsme se šli adventně naladit. Navštívili jsme výstavu betlémů v Muzeu v Železnici. Viděli jsme tam také starý betlém patřící Železnici, obrazy z míst naší Železnice. Prohlédli jsme si ukázku staré třídy se starými lavicemi, kalamáři, učebnicemi a všemi starobylými pomůckami. Děti byly překvapené, jaké to kdysi ve školách bývávalo.

 

Advent ve škole

14. 12. proběhla velká adventní školní akce pro děti, rodiče a přátelé školy. Druháčkové pekli preclíky, připravovali své výrobky na adventní prodej a připravovali své vystoupení na večerní představení. Všichni jsme byli plni očekávání, jestli se vše podaří podle našich představ. Více fotografií v galerii.

Čertovský den

5.12. jsme mohli  zažít třídu plnou čertů a andělů. Skotačili jsme, čertovsky počítali, až se nám od kopýtek kouřilo… Navštívil nás také Mikuláš s andělem a čerty. Někdo si dokonce i vyzkoušel, jak se leží v čertovském pytli.

Listopad

Kočičí zahrada

Poslední listopadový den jsme se věnovali preventivnímu programu Kočičí zahrada. Tentokrát jsme se věnovali tématu – kdy jsme šťastní, kdy jsme naopak smutní, rozladění a zda můžeme něco udělat proto, abychom byli šťastní co nejvíce. Příběh koček nám navodil dobrou příležitost k diskuzi. Každý z nás našel něco, co mu pomáhá být v dobré náladě:)

Běh 17. listopadu v Kopidlně

Větší polovina dětí z naší třídy se zúčasnila sportovní soutěže „Běh 17. listopadu“ v Kopidlně. Děti si užily sportovní atmosféry, trochu napětí před startem a radost z doběhnutí do cíle. Nešlo nám o výhru, ale o radost z pohybu. Toník Munzar byl blízko ke stupňům vítězů, neboť se umístil na hezkém 4. místě.

Divadelní představení v Jičíně

V deštivém listopadu se 1., 2. a 3. třída vydala za kulturou. Představení „Naše písničky aneb postavím si domeček“ od Michaely Novozámské, která  do Masarykova divadla v Jičíně přijela z hradeckého Hudebního divadla dětem, bylo plné krásných písniček pro radost i poučení. Měli jsme možnost zazpívat si během představení, ale i v teple domova, protože každý návštěvník divadla dostal zdarma CD s písničkami.

Svátek zesnulých – dušičky

Dne 2.11. jsme všichni přišli oblečení v bílé nebo černé barvě. Každý si zapálil svíčku ve skleničce a vyprávěli jsme si, proč vlastně lidé slaví svátek zesnulých. Dozvěděli jsme se, že najdeme v různých koutech světa různé pohledy na smrt. Někde se spojuje s černou barvou, jinde s bílou. Někde lidé pláčou žalem, jinde věří, že konec je začátkem něčeho nového. Se světýlky jsme se vydali na místní hřbitov u kostela, kde každý druháček zanechal své světýlko u zvoleného náhrobku. Krátce jsme zavzpomínali na naše nejbližší, které nás před lety opustili, byli to prababičky, babičky a dědečkové, ale i nejrůznější zvířátka.

Říjen

Během měsíce října jsme pilně pracovali. Poznávali jsme nové souvislosti jazykové, matematické, přírodní a vlastně všechny, které nás zajímali. Rádi se ptáme a hledáme odpovědi.

Září

Výlet na Zebín

První měsíc nového školního roku byl ve znamení společných zážitků mimo školu. Prvním zážitkem byl výšlap na Zebín spolu s malými prvňáčky. Sluníčko svítilo, byli jsme odpočatí po letních prázdninách, to se to vyšlapovalo. Na Zebíně jsme potkali ovečky, kozy a zažili daleký výhled z vrchu Zebín. Posvačili jsme, vyslechli si pověst o vzniku kopce Zebín a pozvolnou chůzí jsme se vraceli k Železnici. Byla to příležitost opět se po dlouhých prázdninách spolu sžít a užít si společných chvil v pěkné přírodě.

Festival JMP v Jičíně

Protože pohádky patří dětem, vyjeli jsme do Jičína na pohádkový festival. Sice nám do toho pršelo, ale nenechali jsme se odradit. Jeli jsme podpořit naše holky – tanečnice – Káťu, Verču, Alex, Míšu, Amálku, Adélku a Věrušku z 5. třídy. Ony totiž vystupovaly na jičínském pódiu s jejich tanečním kroužkem břišních tanečnic. Podívaná to byla úchvatná, moc se jim vystoupení podařilo. Prošli jsme také zajímavé výstavy, stánky, navštívili dětskou poštu, další vystoupení a poskákali na velkých trampolínách. Ať žijí pohádky!

 

Červen

Setkání s hercem Václavem Vydrou

Školní výlet

6.6.2017 jsme za krásného slunného počasí vyrazili na školní výlet do podtroseckých údolí. Protože jelo více tříd z prvního stupně, užili jsme si také kamarádství napříč třídami. Počasí bylo velmi teplé, tak nám občasná stinná místa v lesích dělala moc dobře. Zažili jsme si pobyt v přírodě a kamarádství zase trochu jinak něž během vyučování. Prázdniny jsou už cítit ve vzduchu!

Květen

Návštěva Robouského motýla v ZŠ Bodláka a Pampelišky v Robousích

Konec května jsme si také zpestřili návštěvou přírodovědné soutěže Robouský motýl v robouské základní škole. Děti měly možnost spolupracovat s dětmi z 2. stupně, které je provázely celou soutěží a ukázaly jim také prostory školy, jejich zahradu, blízký les s úpravou terénu pro bikros. Moc jsme si to všichni užili, všichni byli milí a přátelští.

Předškoláci v první třídě

Na konci května k nám zavítala milá návštěva – předškoláci, kteří se k nám chystají po letních prázdninách do první třídy. Současní prvňáčkové jim ukázali, co se během první třídy naučili, jaké hry a pomůcky ve škole mohou najít, co vše se dá ve škole zažít. Předškoláčkové byli milí a hezky spolupracovali.

Děti vítají jaro v Lomnici nad Popelkou

Dne 12.5.2017 měly děti možnost zažít dopolední sportování a hraní nejrůznějších vzdělávacích her ve venkovním areálu ZŠ v Lomnici nad Popelkou. Vítali jsme jaro, a že se povedlo! Celé dopoledne svítilo sluníčko. Děti odjížděly spokojené a unavené.

Duben

Netradiční výuka

Společně s žáky 2. – 4. třídy jsme se vydali na indiánskou stezku ve dnech 25. – 28.4.2017 v Českém Dubu. Zažili jsme mnohá dobrodružství, plnili nejrůznější indiánské úkoly. Některé byly ryze sportovní povahy, jiné vědomostní a mnohé rukodělné. Hodně jsme si užili čerstvého vzduchu, poznali jsme se v jiném světle, než jak jsme zvyklí ve škole. Povídali jsme si o morálních hodnotách Indiánů a o nutnosti se podporovat a pomáhat si pro přežití v divoké přírodě. I my nejmenší jsme zvládli nocování bez rodičů a prošli stezkou odvahy. Stali jsme se na chvíli statečnými Indiány. Třeba nám toto naladění vydrží i po návratu do světa bledých tváří 🙂 Více fotografií najdete v sekci Aktuality.

Den Země

21.4.2017 jsme si ve škole užili projektový den, kdy jsme naši pozornost věnovali naši drahé matičce Zemi. V současné době trpí přelidněností, která s sebou nese ekologické problémy, o kterých jsme si povídali. Opakovali jsme si možnosti třídění odpadků, hráli „odpadkové“ hry a hlavně jsme všichni pocítili potřebu pomoci naši krásné přírodě, aby byla opět čistá a krásná. Po dvou hodinách práce ve škole jsme nasadili rukavice, vzali pytle a šli jsme uklízet okolí naší školy. A že jsme toho našli hodně! Kdy se my lidé změníme a budeme odpadky házet tam, kam patří?

 

BŘEZEN

Pasování na čtenáře

Na konci března byli naši prvňáčkové v železnické knihovně slavnostně pasováni na čtenáře. Byla to pro nás velká sláva, protože pasován na čtenáře může být jen ten, kdo už dobře zvládá čtení téměř všech písmen abecedy a to se nám už daří. Pasování jsme byli všichni, dostali jsme pamětní list, krásnou knížku, sladkost, krásný jarní zápich do květináče a hlavně čtenářskou průkazku. Už můžeme pravidelně navštěvovat knihovnu a půjčovat si knížky. Prohlédli jsme si knížky, které nás zaujaly a jednu jsme si rovnou půjčili domů. Děkujeme paní knihovnici a paní Kalouskové za krásně připravené dopoledne:)

Vlajka pro Tibet

Dne 10.3.2017 se naše škola zapojila do projektu Vlajka pro Tibet vyvěšením tibetské vlajky jako podpora utiskovaného Tibetu Čínou. I naši prvňáčci se seznámili s děním v dalekém Tibetu. Při povídání bylo cítit, že soucítí s utlačovaným národem a přemýšlely, jak by se dalo Tibeťanům pomoci. Uvidíme, třeba až budou velcí 🙂

Měsíc čtenářů

Protože je březen měsícem čtenářů a prvňáčkové jsou už docela dobří čtenáři, přinesli si začátkem března do třídy svou oblíbenou nebo rozečtenou knížku. Každý krátce povyprávěl o tom, co zajímavého se v knížce dozvěděl. Zajímavých knížek je mnoho a je prima se občas začíst a unést třeba do dalekých krajin.

ÚNOR

Ekologický vzdělávací program Tonda obal na cestách

V únoru nás navštívila paní lektorka, která si s námi povídala o třídění odpadu a recyklaci. Povídali jsme si, ale i skutečně třídili odpadky do nejrůznějších kontejnerků. Bylo to prima.

LEDEN

Naše první vysvědčení

Přišel 31. leden a s ním naše 1. vysvědčení. Nevěděli jsme jak to dopadne, ale nakonec jsme se moc radovali. Na vysvědčení jsme našli nejen jedničky, ale i pochvalu za snaživou školní práci. Jupí!

Spolupracujeme

V lednu za okny mrzne, přišla tuhá zima a my si v teplíčku třídy užíváme ranních masáží, společných her a skupinových prací. To nás baví nejvíc.

PROSINEC

Advent ve škole

I naši prvňáčkové se podíleli svým vystoupením – dramatizací vánoční koledy a vánočními výtvory na adventním vystoupením naší školy 8.12.2016. Pocítili jsme trochu napětí a trému, ale i radost z vystoupení před velikým publikem.

Čertovský den

Prosinec začal divoce – čertovsky i andělsky. Třída se naplnila čertíky a andílky nejrůznějšího vzhledu. Občas jsme se báli a občas jsme se vznášeli s našimi andílky. Navštívil nás samotný Mikuláš se svou družinou.

LISTOPAD

Slavnost Slabikáře – pohádkový den

Na konci listopadu nás navštívila víla Knihomolka, která nám vyprávěla o svém vílím světě, kde nevládnou lidé, ale bytosti přírody. I prvňáčkové dnes nepřišli v běžné podobě. Třída se naplnila pohádkovými bytostmi, které se víle představily. Víla Knihomolka předala každému prvňáčkovi vzácnou knihu – Slabikář. Ten je naučí číst vše, co potřebují. V první třídě bylo tento den živo, ozýval se smích i výskok.

Běh 17. listopadu

Pár odvážných prvňáčků se zapojilo do běžeckého závodu „Běh 17. listopadu“ 9.11.20016 v Kopidlně. Všem odvážným patří dík za jejich bojovnost a hlavně za účast, protože ta přináší nové zkušenosti a to je nejcennější. Gratulace patří naší „prvňačce“ Julince Hlubučkové, která obsadila krásné 3. místo ve své kategorii. Díky, Julinko!

Podzimní tvoření

Baví nás tvoření a zdobení třídy.

Zdravá pětka

Navštívila nás lektorka Zdravé pětky, se kterou si děti povídaly o zásadách správné výživy a také o našich často špatných stravovacích návycích. Nechyběly ani hry a práce ve skupinách. Děti se už těší na příští ročník.

ZÁŘÍ

Projekt Český ráj – malujeme to, co jsme zažili

sam_1812 sam_1813 sam_1814 sam_1815 sam_1816 sam_1817

 

JMP

Pohádkový festival jsme zažili během čtvrtečního dopoledne. Navštívili jsme úžasné představení Splněný sen od Jana Wericha ve zpracování studentů z dramatického kroužku z Káčka. Navštívili jsme naši výtvarnou dílničku, kde jsme si vyrobili klaunovský nos a vymalovali obrázek s překvapením. Viděli jsme nejrůznější představení a hry v parku a na náměstí, vyslechli si pohádky ze vzdálených zemí. Ať žijí pohádky!

sam_1800 sam_1801 sam_1802 sam_1803 sam_1804 sam_1805 sam_1806 sam_1807 sam_1808 sam_1809 sam_1810 sam_1811

Zastávka na zahradě u Hlubučkových

Přivítali nás také pejskové a kozičky. Utrhli jsme si pár dobrých švestek, pohoupali na lanových houpačkách. Děti už vědí, kde Julinku najdou.

sam_1798 sam_1799

Branný den

Byl to den plnění netradičních úkolů v terénu. Také jsme si zastříleli ze vzduchovky.

sam_1792 sam_1793 sam_1794 sam_1795 sam_1796 sam_1797

Projekt Český ráj – výlet na Bradlec

Naše první společné dobrodružství tohoto školního roku byl výšlap na Bradlec. Užili jsme si počasí i pohybu, vyslechli si pověst o záhadném modrém plameni, který se objevoval kolem Bradlece. Kolem poledne jsme se celí ušlapaní těšili na posezení u dobrého oběda ve školní jídelně.

sam_1782 sam_1784 sam_1785 sam_1786 sam_1787 sam_1788 sam_1789 sam_1790